Mediteranistyka

W semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024 na kierunku mediteranistyka odbędą się obowiązkowe rejestracje w systemie USOSweb.

Termin rejestracji na przedmioty obowiązkowe: 08.02.2024 r. od godz. 17:00 – do 15.02.2024 r. do godz. 23:59

W1-MDS1-OB2-23/24L Przedmioty obowiązkowe – 2 sem. mediteranistyka (stacj. I stopnia) godzina 17:00

W1-MDS1-OB4-23/24L Przedmioty obowiązkowe – 4 sem. mediteranistyka (stacj. I stopnia) godzina 17:00

W1-MDS1-OB6-23/24L Przedmioty obowiązkowe – 6 sem. mediteranistyka (stacj. I stopnia) godzina 17:00

Niezalogowanie się na przedmiot będzie skutkowało brakiem Studenta na liście uczestników zajęć, a więc i niemożnością uzyskania dostępu do właściwego zespołu w MS Teams oraz otrzymania wpisu w systemie USOS.

semestr letni 2023/2024 (aktualizacja 26.02.2024)

sesja egzaminacyjna w semestrze letnim

Opiekunowie lat 2023/2024

Studia licencjackie

I rok – dr Edyta Gryksa-Pająk (edyta.gryksa@us.edu.pl)

II rok – dr Agata Sowińska (agata.sowinska@us.edu.pl)

III rok – dr Patrycja Matusiak (patrycja.matusiak@us.edu.pl)

Kontakt do grup

I rok – mediteranistyka2023@gmail.com

II rok – mediteranistyka2022@gmail.com

III rok – mediteranistyka2021@gmail.com

Koordynatorem modułowym na kierunku mediteranistyka jest dyrektor dydaktyczny kierunku studiów:

dr Agata Sowińska (agata.sowinska@us.edu.pl)

II semestr:

Zarys historii sztuki zachodniej

Moduł daje przeglądową wiedzę na temat głównych kierunków, autorów i dzieł malarstwa, architektury i rzeźby zachodniego kręgu cywilizacyjnego.

Zabytki grecko-rzymskiego antyku

Moduł prezentuje istotne z punktu widzenia kultury europejskiej oraz turystyki zabytki urbanistyki, architektury i rzeźby.

III semestr:

Podstawy wiedzy o chrześcijaństwie

Moduł wprowadza podstawowe informacje związane z teologią i historią chrześcijaństwa, szczególnie pierwszych wieków.

Elementy wiedzy o religii i kulturze muzułmańskiej

Moduł wprowadza podstawowe informacje związane z teologią, historią i liturgią islamu.

Historia Bizancjum

Moduł daje wiedzę o wybranych zagadnieniach historii Bizancjum w obszarze zjawisk gospodarczych, społecznych, kulturowych i politycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk mających znaczenie dla kultury europejskiej.

Wprowadzenie do kultury prawosławnej

Moduł wprowadza podstawowe informacje związane z teologią, historią i liturgią prawosławną.

IV semestr:

Podstawy epigrafiki

Moduł wprowadza w podstawowe zasady rozpoznawania pisma epigraficznego greckiego i łacińskiego, podaje terminologię epigraficzną i umożliwia lekturę prostych inskrypcji
z wykorzystaniem literatury specjalistycznej.

Podstawy papirologii i kodykologii

Moduł wprowadza podstawowe pojęcia związane z historią i typologią pisma ręcznego, budową zwoju i kodeksu oraz umożliwia czytanie prostych rękopisów z wykorzystaniem literatury specjalistycznej.

V semestr:

Kultura Hiszpanii 1

Moduł prezentuje wybrane zagadnienia związane z kulturą hiszpańską, zarówno wysoką jak i popularną.

Kultura Włoch 1

Moduł prezentuje wybrane zagadnienia związane z kulturą włoską, zarówno wysoką jak i popularną.

VI semestr:

Kultura Hiszpanii 2

Moduł poszerza znajomość wybranych zagadnień związanych z kulturą hiszpańską, tak wysoką, jak popularną.

Kultura Włoch 2

Moduł poszerza znajomość wybranych zagadnień związanych z kulturą włoską, zarówno wysoką, jak i popularną.

I stopień

Seminarium licencjackie 1:

Moduł przygotowuje do napisania samodzielnej pracy licencjackiej w oparciu o literaturę przedmiotu dostępną po polsku oraz w językach obcych. Seminarium uczy korzystania z różnych źródeł wiedzy, krytycznej ich analizy, formułowania problemów badawczych oraz praktycznego zastosowania metodologii naukowej w procesie pisania pracy dyplomowej.

Seminarium licencjackie 2:

Moduł doskonali warsztat samodzielnie przygotowywanej pracy licencjackiej; służy korygowaniu błędów metodologicznych i konstrukcyjnych.

Digital Loeb Classical Library – nowa baza prenumerowana przez UŚ

Zapraszamy do korzystania z nowej bazy prenumerowanej przez UŚ!

Digital Loeb Classical Library to pełnotekstowa baza danych najważniejszych dzieł starożytnej literatury greckiej i łacińskiej. Każde z nich przedstawione jest w dwóch wersjach: po lewej stronie oryginał, a po prawej – tłumaczenie na język angielski.

Dostęp do bazy bezpośrednio (z komputerów UŚ): https://www.loebclassics.com/ oraz przez system HAN: http://han.bg.us.edu.pl/han/loeb

Harmonogramy

semestr letni 2023/2024

stacjonarne I stopnia