Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

Kierunek turystyka historyczna

Turystyka historyczna przeznaczona jest dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą pracownika instytucji kultury czy firm, które podczas realizacji swoich działań potrzebują specjalistów o gruntowej znajomości przeszłości. Absolwenci mogą podjąć pracę zawodową związaną przede wszystkim z rozbudowującym się rynkiem „aktywnej turystyki”: jako piloci i przewodnicy wycieczek, specjaliści z zakresu public history (historii w przestrzeni publicznej), potrafiący uwzględnić w swojej pracy tradycje historyczne i dorobek kulturowy, np. w ramach projektów ekspozycji muzealnych czy organizacji imprez o historycznym kontekście.

Historia Europy

Studia są nastawione na nabycie podstawowej wiedzy o przeszłości, przydatnej do pracy w sektorze szeroko rozumianej public history , oraz na przygotowanie do praktycznego stosowania zdobytej wiedzy. Adresowane są do wszystkich, pragnących podwyższyć swoje kwalifikacje w zakresie popularyzowania, planowania, organizowania i realizacji wycieczek i przedsięwzięć, opartych o dziedzictwo historyczne. Oferta studiów wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na tego rodzaju specjalistów, przygotowanych do pracy w zakresie tzw. turystyki historycznej. Propozycja zajęć uwzględnia także zajęcia terenowe, pozwalające na natychmiastową weryfikację pozyskanej wiedzy. Pozwala również na znaczną samodzielność inicjatyw studentów, m.in. przy formowaniu i realizacji tematu pracy dyplomowej.

Uzyskane wiedzę i umiejętności studenci mogą pogłębiać i weryfikować uczestnicząc w projektach, wyjazdach naukowych bądź zajęciach realizowanych poza murami Instytutu Historii. Swoje kompetencje mogą również pogłębiać dzięki programowi wymiany międzynarodowej Erasmus+

Studia prowadzone są wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Poznaj nas lepiej

Kierunek turystyka historyczna przygotowuje słuchaczy do podejmowania prac w zakresie upowszechniania historii i dorobku kulturowego kraju i Europy. Absolwenci tego typu studiów zostają wyposażeni w wiedzę (przede wszystkim funkcjonalną, przydatną w pracy z turystami) i ponadprzedmiotowe umiejętności (kompetencje), zwiększające ich szansę na rynku pracy. Mogą podjąć pracę zawodową związaną przede wszystkim z rozbudowującym się rynkiem „aktywnej turystyki”: pilotów i przewodników wycieczek, specjalistów z zakresu public history, potrafiących uwzględnić w swojej pracy tradycje historyczne i dorobek kulturowy (zwłaszcza regionu poprzemysłowego).

Wyjazdy historyczne

studenci składajcy kwiaty

Studenci w trakcie objazdu naukowego po Włoszech odwiedzili m.in. cmentarz żołnierzy polskich, gdzie w 78. rocznicę bitwy pod Monte Cassino złożyli kwiaty przy grobach poległych Polaków.

grupa osób w pełnym wyposażeniu wspinaczkowymschodząca ze skał

Specjalne zajęcia projektowe, przeprowadzone przez Jarosława Botora – ratownika medycznego, instruktora ratownictwa górskiego i himalaistę, uczestnika Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 z 2018 roku. Studenci mogli zapoznać się z podstawami turystyki ekstremalnej, zarówno w teorii, jak i w praktyce.

warsztaty studentów turystyki historycznej

Studenci wzięli udział w specjalnych warsztatach w Wolinie. Dzięki współpracy z Valhalla Project i Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta nasi studenci mogą wziąć udział we wspólnych pracach nad aplikacją – wirtualnym przewodnikiem po skansenie

Gdzie będziesz studiować?

Skontaktuj się z nami:

ul. Bankowa 11
40-007 Katowice

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

return to top