UWAGA!

Termin rejestracji na moduły w semestrze letnim 2023/2024

08.02.2024 od godz. 16:00 do 25.02.2024 godz. 23:59

Rejestracje są obowiązkowe. Niezalogowanie się na przedmiot będzie skutkowało brakiem studenta na liście uczestników zajęć, a więc i niemożnością uzyskania z nich zaliczenia.

Harmonogram dyżurów w semestrze letnim 2023/2024

studia licencjackie (I stopień)

1 rok: dr Marcela Gruszczyk

2 rok: dr Jakub Grudniewski

3 rok: dr Agnieszka Bartnik

studia magisterskie (II stopień)

1 rok: dr Tomasz Kałuski

2 rok: dr Tomasz Kałuski

W przypadku kierunku historia koordynatorem modułu jest osoba prowadząca wykład (w ramach zajęć składających się z wykładów i ćwiczeń / konwersatoriów / laboratoriów) lub każdy pracownik prowadzący ćwiczenia / konwersatoria / laboratoria / warsztaty / seminaria (jeśli w ramach przedmiotu nie jest prowadzony wykład).

Część realizowanych w toku studiów zajęć studenci mogą wybrać spośród przedstawionej im oferty. Należą do nich wszystkie zajęcia związane z wybraną specjalnością (zarówno na I, jak i II stopniu studiów), a także: wykład monograficzny, zajęcia projektowe, pracownia dyplomowa, seminarium licencjackie, lektorat z języka obcego (na studiach I stopnia) oraz wykład monograficzny, zajęcia projektowe,  warsztat naukowy historyka, seminarium magisterskie, translatorium z języka obcego (dla studentów II stopnia).

Rodzaje zajęć do wyboru

Historia I stopnia

• Wykład monograficzny
  • Zajęcia projektowe
  • Seminarium licencjackie
  • Lektorat z języka obcego

Historia II stopnia

• Wykład monograficzny
  • Zajęcia projektowe
  • Seminarium magisterskie
  • Translatorium z języka obcego

W przypadku historii na studiach I stopnia: dla specjalności administracyjno-samorządowej 90 godzin; dla specjalności archiwalnej i zarządzania dokumentacją 90 godzin; dla specjalności nauczycielskiej 150 godzin.

W przypadku historii na studiach II stopnia: dla specjalności administracyjno-samorządowej 90 godzin; dla specjalności archiwalnej i zarządzania dokumentacją 90 godzin; dla specjalności nauczycielskiej 210 godzin.

Opiekunowie praktyk

• dla grupy archiwalnej i zarządzania dokumentacją:
    dr hab. Wacław Gojniczek, prof. UŚ
    e-mail: gojniczek@us.edu.pl

Bankowa 11, 40-007 Katowice, pok. 335

• dla grupy administracyjno-samorządowej:
    dr Jacek Szpak
    e-mail: szpak@us.edu.pl

Bankowa 11, 40-007 Katowice, pok. 120

ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice, pok. 125

Studenci historii mają możliwość przygotowywania swoich prac awansowych ze wszystkich epok historycznych: pradziejów, starożytności, historii średniowiecznej, historii nowożytnej XVI-XIX w. oraz historii najnowszej (wśród pracowników Instytutu Historii są badacze wszystkich tych epok), zarówno w kontekście przeszłości Polski, jak i świata. Specyfika przygotowywanych projektów może także koncentrować się na problematyce związanej z wybraną specjalnością (np. archiwistyce bądź dydaktyce historii i wiedzy o społeczeństwie). Warunkiem uruchomienia seminarium z danej epoki jest zrekrutowanie wymaganej liczby studentów.

Proces dyplomowania

Zasady, warunki oraz tryb dyplomowania ustalone zostały na poziomie Uniwersytetu Śląskiego i zostały opisane w Regulaminie studiów w Uniwersytecie Śląskim. Zgodnie z nim warunkiem ukończenia studiów na wszystkich kierunkach jest złożenie pracy dyplomowej i zdanie egzaminu dyplomowego.

Godziny rektorskie 27 marca 2024 r.

Na wniosek Samorządu Studenckiego Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wyraża zgodę na zwolnienie z zajęć dydaktycznych studentów uczestniczących w spotkaniu z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Panem Dariuszem Wieczorkiem w dniu 27 marca (środa) br. (spinPLACE, ul. Bankowa 5; Katowice)

Studenci, o których mowa powyżej, będą zwolnieni z II i III bloku godzin dydaktycznych tj.:

• od 09.45 (II blok dydaktyczny)
  • do 13.00 (III blok dydaktyczny)

Komunikat rektora

Dyrekcja kierunku

Maciej Fic - zdjęcie profilowe

dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ

Dyrektor kierunku

e-mail: maciej.fic@us.edu.pl

pokój: 121

Jakub Morawiec - zdjęcie profilowe