Dzień Otwartych Wykładów – Jak zostać królem? Jak wybrać króla? Wokół elekcji 1573r.

03.11.2022 - 14:21, aktualizacja 03.11.2022 - 14:21
Redakcja: am
Tagi: dla szkół średnich, historia, wykłady otwarte

W ramach Dnia Otwartych Wykładów – Jak zostać królem? Jak wybrać króla? Wokół elekcji 1573 r., który adresowany jest dla uczniów szkół średnich – pracownicy Instytutu Historii wygłoszą 3 wykłady:

• dr Paweł Duda wprowadzi słuchaczy w ogólną sytuację polityczną państwa polsko-litewskiego na przełomie 1572 i 1573 r. oraz ukaże jak kształtowały się zasady wyboru króla,
  • prof. Aleksandra Skrzypietz dokona charakterystyki Henryka Walezego i odpowie na pytanie, co zdecydowało o tym, że odniósł on zwycięstwo w I elekcji viritim,
  • dr Aleksandra Barwicka-Makula dokona analizy porażki Ernesta Habsburga i poszuka odpowiedzi o szanse przedstawicieli dynastii rakuskiej w kolejnych elekcjach.

Wydarzenie odbędzie się 30 listopada 2022 r. w godz. 10.00-13.00 w tzw. „Starej Auli” WNS
(Katowice, ul. Bankowa 11).

Szkoły zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o przesyłanie zgłoszenia na adres: pawel.duda@us.edu.pl do dnia 23 listopada 2022 r.

plakat informujący o wydarzeniu