FILOLOGIA KLASYCZNA
Studia na filologii klasycznej ukierunkowane są przede wszystkim na intensywną naukę jednego lub dwóch (w zależności od stopnia) języków starożytnych: greckiego i/lub łacińskiego.
Ponadto oferują one intensywne kursy z zakresu literatury i kultury greckiej/rzymskiej, szeroko wyposażając studenta w wiedzę językoznawczą i literaturoznawczą.
Absolwenci filologii klasycznej są cenionymi pracownikami specjalistycznych wydawnictw, placówek kulturalnych oraz instytucji związanych z turystyką.
Perspektywy zawodowe:
tłumaczenie tekstów antycznych na język polski,
praca w bibliotekach, archiwach, wydawnictwach, instytucjach kulturalno-oświatowych powiązanych z dziedzictwem cywilizacji śródziemnomorskiej,
praca w sektorze turystycznym i w innych międzynarodowych instytucjach promujących cywilizację śródziemnomorską.
STUDIA I STOPNIA
Filologia grecka, łacińska
Studia na kierunku filologia klasyczna obejmują intensywną naukę od podstaw dwóch starożytnych języków: greckiego i łacińskiego oraz literatury i kultury antycznej z uwzględnieniem recepcji antyku w literaturze nowołacińskiej, bizantyńskiej i epok późniejszych aż po czasy współczesne.
Zajęcia z zakresu przedmiotów kierunkowych (greka i łacina), wzbogacone szeregiem przedmiotów dodatkowych (historia starożytna, wstęp do mitologii i retoryki, metryka grecka i łacińska) pozwalają na poznanie wszelkich aspektów świata grecko-rzymskiego.
W trakcie studiów istnieje możliwość intensywnej nauki języka włoskiego lub hiszpańskiego.
Zapisz się!
(II tura rekrutacji: 24.07.2024 12:00 – 11.09.2024 23:59)
STUDIA II STOPNIA
Na II stopniu studiów na kierunku filologia klasyczna oferowane są dwie specjalności: filologia grecka oraz filologia łacińska (warunkiem otwarcia danej specjalności jest wypełnienie określonego limitu). Od kandydatów wymagana jest znajomość łaciny lub greki na poziomie licencjackim (lecz bez wymogu dyplomu licencjata filologii klasycznej).
Studia obejmują poszerzony kurs jednego z dwóch języków klasycznych – greckiego (specjalność: filologia grecka) lub łacińskiego (specjalność: filologia łacińska), oraz uszczegółowioną analizę literatury greckiej lub rzymskiej. Studenci zapoznają się w pogłębiony sposób z wybranymi aspektami antyku grecko-rzymskiego.
Absolwent drugiego stopnia studiów na kierunku filologia klasyczna jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą, potrafiącym kompetentnie przekładać teksty z języka greckiego lub łacińskiego na polski, mając świadomość ich kontekstu kulturowego. Jest on również cenionym pracownikiem archiwów, specjalistycznych wydawnictw, placówek kulturalnych oraz instytucji związanych z turystyką.
Zapisz się!
(I tura rekrutacji: 03.06.2024 12:00 – 22.09.2024 23:59)
Perspektywa studentów
Filologię klasyczną wybrałam, ponieważ pasjonuję się sztuką antyczną oraz mitologią. Jak się później okazało, studia na tym kierunku przeszły moje oczekiwania. Poszerzyłam swoją wiedzę w praktycznie każdej dziedzinie dotyczącej starożytności, poznałam łacinę oraz grekę, a także dobrze wykorzystałam czas, nawiązując nowe znajomości, biorąc udział w licznych przedsięwzięciach organizowanych przez kierunek oraz Koło Naukowe Młodych Klasyków. Gdybym jeszcze raz miała zdecydować, na jaki kierunek aplikować po ukończeniu liceum – na pewno ponownie byłaby to filologia klasyczna!
Justyna Lameńska
Studiowanie języków klasycznych jest jak nauka innego, wyjątkowego rodzaju matematyki. Podjęcie tego kierunku stanowi dobry wybór nie tylko dla umysłów humanistycznych, ale i ścisłych. Zdecydowałam się na filologię klasyczną, bo zawsze czułam, że jestem „gdzieś pomiędzy”. Praca nad tekstami antycznymi o różnych formach i o odmiennej tematyce pokazała, w czym czuję się najlepiej, a zgłębienie kultury starożytnej pozwoliło mi dokładniej zrozumieć nie tylko samą literaturę, ale i cały świat starożytny. Dodatkowa działalność w Kole Naukowym Młodych Klasyków Uniwersytetu Śląskiego umożliwiła mi uczestnictwo w wielu projektach i konferencjach naukowych, a także pracę przy studenckim czasopiśmie, co skutkowało zawiązaniem kontaktu z naukowcami z całej Polski i zdobycie cennego doświadczenia wymaganego przez pracodawców.
Choć wydawałoby się, że prowadzone od setek lat badania naukowe nie wskażą już nic nowego w sprawie starożytnych Greków i Rzymian, okazuje się, że wciąż jest wiele do odkrycia! Przyjdź, zobacz i spróbuj – połącz naukę z pasją! Ja tak zrobiłam i jestem bardzo zadowolona 😊
Katarzyna Tyśkiewicz
Aktywność dodatkowa
Interdyscyplinarna konferencja naukowa „Sztuka [w] antyku – interpretacje i realizacje motywów antycznych na przestrzeni wieków”.
Przedmiotem konferencji jest podjęcie dyskusji nad szeroko pojętą sztuką (w) antyku z uwzględnieniem realizacji i interpretacji motywów antycznych na przestrzeni wieków.
Warsztaty na Śląskim Festiwalu Nauki Alea iacta est. Przewodnik po świecie starożytnego gracza
Razem z uczestnikami projektu Gry, zabawy, rozrywka w antyku i wiekach późniejszych realizowanego pod czujnym okiem dr Edyty Gryksy studenci przeprowadzili badania na temat sposobów spędzania wolnego czasu przez Greków i Rzymian. Efekty pracy prezentowali w plenerowym mieście nauki nad Rawą.
Cykl wykładów online „Archeologiczne piątki”
W ramach cyklu odbyły się 4 wykłady:
- Egipskie wyprawy do Puntu – dr Filip Taterka (IKŚiO PAN) – archeolog, egiptolog, autor monografii i przekładów dotyczących starożytnego Egiptu,
- Realia pracy egiptologa – dr Filip Taterka,
- Sztuka egipska i jej najważniejsze zabytki w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie – dr Paulina Komar – archeolog, historyk starożytności z Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie,
- Faras – dr Paulina Komar.