KOMUNIKACJA MIĘDZYKULTUROWA
Program studiów komunikacji międzykulturowej czerpie z doświadczeń kierunku międzynarodowe studia polskie i jest wynikiem innowacyjnej modyfikacji programu zgodnie z Nową Koncepcją Studiów obowiązującą w Uniwersytecie Śląskim.
Te studia to zdecydowanie najlepszy wybór w czasach ożywionych kontaktów międzynarodowych oraz wzmożonego ruchu migracyjnego.
Współcześnie wiele osób podejmuje pracę w ważnych instytucjach i w firmach z zagranicznym kapitałem w Polsce i za granicą, a to wiąże się z koniecznością posiadania wysoko rozwiniętych kompetencji międzykulturowych.
Ten unikatowy kierunek humanistyczny daje umiejętności niezbędne do tego, by odnaleźć się i skutecznie działać w środowisku wielokulturowym.
Studia prowadzone są wyłącznie w trybie stacjonarnym.
STUDIA I STOPNIA
Zajęcia prowadzą wybitni specjaliści z Polski i zza granicy (co istotne, ze świetną znajomością języka polskiego), także doświadczeni praktycy, a treści kształcenia dostosowywane są do zmieniających się realiów i odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy.
Możliwe jest też odbycie części studiów na renomowanych uczelniach zagranicznych, np. w ramach programu Erasmus Plus lub innych.
Co ważne, studia kładą nacisk na praktyczne umiejętności niezbędne w kontaktach międzynarodowych; kończą się prezentacją projektu dyplomowego, który zastępuje pisanie pracy dyplomowej, oraz egzaminem końcowym z zakresu treści programowych.
Dzięki tym studiom:
- nie tylko pogłębisz znajomość polskiej kultury, ale też poznasz historię, religię czy literaturę innych regionów świata;
- rozwiniesz interdyscyplinarną wiedzę i posiądziesz kompetencje niezbędne do pracy w różnorodnych instytucjach związanych z kulturą, w tym w jednostkach dyplomacji kulturalnej i publicznej lub w kulturowych agendach i instytucjach biznesowych;
- z łatwością wejdziesz w interakcje z przedstawicielami innych kręgów kulturowych (zarówno europejskich, jak i pozaeuropejskich);
- poznasz realia, zasady i kulisy współpracy biznesowej i dyplomatycznej;
- nauczysz się, jak odpowiednio kreować swój wizerunek, tworzyć pisma zgodne z przyjętymi normami czy przygotowywać się do wystąpień publicznych;
- zdobędziesz umiejętności, dzięki którym bez trudu doradzisz, jak zapewnić najlepszy kontakt z partnerem zagranicznym;
- dowiesz się, jak dobrze przygotowywać i realizować przedsięwzięcia biznesowe i dyplomatyczne związane z szeroko pojętą promocją kultury;
- wypromujesz własną kulturę poza granicami kraju i inne kultury w swoim kraju, a także wypracujesz efektywne i efektowne strategie popularyzowania wiedzy o kraju, z którego pochodzą partnerzy, kontrahenci i współpracownicy.
GDZIE ZNAJDZIESZ PRACĘ?
Jeśli marzy Ci się zatem kariera w jednostkach dyplomacji kulturalnej i publicznej, obejmujących współpracę w zakresie kultury, edukacji, nauki i informacji czy wymiany młodzieży lub w kulturowych agendach i firmach rozwijających współpracę z zagranicznymi i krajowymi instytucjami, ośrodkami opiniotwórczymi, organizacjami pozarządowymi oraz mediami za granicą, to ten kierunek jest zdecydowanie dla Ciebie!
Poznaj nas lepiej
Kampus Katowice
Wybrane przedmioty:
- kultura polska – tożsamość i dziedzictwo
- historia Polski na tle Europy
- polszczyzna w kontakcie z innymi językami
- relacje międzykulturowe
- Europa wspólnot i regionów
- kultura, cywilizacja i języki wybranego regionu świata
- polityka zagraniczna Polski i UE
- etykieta oficjalna i protokół dyplomatyczny
- promocja w biznesie i dyplomacji
- autoprezentacja i komunikacja niewerbalna