KULTURY MEDIÓW
Kultury mediów to kierunek dla osób interesujących się funkcjonowaniem, rolą i znaczeniem różnych mediów we współczesnej kulturze. Nowoczesny i przemyślany program studiów pozwala na lepsze zrozumienie naszej silnie zmediatyzowanej rzeczywistości i daje narzędzia, by się w niej odnaleźć. Nastawiony jest na rozwój krytycznego i odpowiedzialnego myślenia o mediach oraz skutecznego ich wykorzystywania w sektorze kultury, własnych inicjatywach twórczych, branży dziennikarskiej i PR-owej.
Kultury mediów to dobry wybór dla wszystkich chcących połączyć budowanie ścieżki zawodowej z rozwojem osobistym.
Naszą społeczność tworzą medioznawcy, kulturoznawcy oraz praktycy związani z nowymi i tradycyjnymi mediami. Wspólnie organizujemy profesjonalną, inspirującą i wspierającą przestrzeń nauki, w której podejmujemy krytyczny namysł nad współczesnymi zjawiskami medialnymi.
Studia (I i II stopnia) prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
STUDIA I STOPNIA
Kształcenie na kierunku kultury mediów jest realizowane w ramach trzech ścieżek:
doświadczam
oferujemy przedmioty, które dają możliwość świadomego doświadczania procesów medialno-kulturowych i medialno-komunikacyjnych jako elementów naszych codziennych światów. Podobnie jak istnieje wiele kultur i technik, tak istnieje wiele kultur mediów, właściwych im medialnych wspólnot komunikacyjnych, porządków medialnych: piśmienność, audiowizualność analogowa (kino, telewizja) i cyfrowa, VR, AR, IoT, AI. Wspólnie ze studiującymi rozpoznajemy kulturowo-komunikacyjne mechanizmy w doświadczanej codzienności medialnej;
poznaję
jest to najobszerniejszy blok zajęć, w którego ramach studiujący zdobywają, pogłębiają i porządkują wiedzę oraz doskonalą umiejętności z zakresu analizy i interpretacji różnych tekstów i zjawisk kultur mediów, potrzebne do zrozumienia otaczającej ich rzeczywistości;
działam
ta ścieżka ma charakter praktyczny; w jej ramach studiujący nie tylko poznają kulisy funkcjonowania mediów w rozmaitych sektorach kultury i realizują projekty nowomedialne w ramach różnorodnych warsztatów, lecz także uczą się, jak używać konkretnych narzędzi i tworzyć profesjonalną komunikację medialną oraz biorą udział w praktykach zawodowych.
Kultury mediów są kierunkiem stawiającym akcent na poznawanie, doświadczanie i działanie w polu zmediatyzowanej kultury.
Studentki i studenci uczestniczą w zajęciach dotyczących m.in.
- mediów społecznościowych,
- filmu,
- praktyk performatywnych,
- komunikacji kulturowej, wizualnej i masowej.
Zdobywają wiedzę na temat złożonych relacji między mediami różnych generacji, a także – zgłębiając kulturowe konteksty medialności – wypracowują krytyczne podejście do wszelkich zjawisk medialnych, z akcentem na zjawiska nowomedialne.
Przede wszystkim jednak kształtują umiejętności pozwalające na świadome poruszanie się w zmediatyzowanej rzeczywistości. Uzyskane w ten sposób kompetencje mogą stanowić dla studiujących punkt wyjścia do działań o charakterze praktycznym. W związku z tym część zajęć może być realizowana poza przestrzenią Uniwersytetu – w miejscach i instytucjach na różne sposoby związanych z wybranymi obszarami mediów.
W programie kształcenia znajdują się również obowiązkowe praktyki – staramy się, aby nasi studiujący realizowali je tam, gdzie ich wiedza mogłaby znaleźć najpełniejsze zastosowanie.
Zapisz się!
(I tura rekrutacji 03.06.2024 12:00 – 10.07.2024 23:59)
(I tura rekrutacji 03.06.2024 12:00 – 11.09.2024 23:59)
STUDIA II STOPNIA
Na studiach drugiego stopnia studenci realizują grupę przedmiotów obowiązkowych oraz grupę przedmiotów fakultatywnych. W pierwszej grupie występują m.in. następujące przedmioty: prawo w komunikacji społecznej, sztuka publicznego przemawiania i autoprezentacji, psychologia komunikacji czy zarządzanie projektem. Warto wspomnieć także o przedmiotach realizowanych w języku angielskim: komunikacja kryzysowa (crisis communication) oraz komunikacja międzykulturowa (intercultural communication). W ramach drugiej odbywają się zajęcia z analizy tekstów kultury, warsztatów pisania kreatywnego, narzędzi cyfrowych w komunikacji społecznej czy ekonomii i przedsiębiorczości.
SPECJALNOŚCI
Estetyka wizualna: przestrzeń – doświadczenie – design
Specjalność obejmuje wiedzę z zakresu sztuki obrazowania, designu, architektury, urbanistyki oraz muzyki w kontekście mediów elektronicznych, a także mediów mieszanych (przenikania się mediów elektronicznych i tradycyjnych). Student uczestniczy w zajęciach z zakresu szeroko rozumianej estetyki, rozpoznaje różne aspekty designu – od sztuki użytkowej, poprzez modę, grafikę i typografię, po działania designerskie w mediach. Specjalność dostarcza także narzędzi do analizy nowomedialnych praktyk artystycznych i sztuki Internetu oraz działań z zakresu kształtowania architektury i przestrzeni miasta z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania. Student uczestniczy w opracowywaniu planów konkretnych miejsc, jest przygotowany do opracowywania projektów adaptacyjnych w przestrzeni miejskiej, w tym obiektów zabytków architektury i historycznych zespołów urbanistycznych. Na zajęciach warsztatowych poznaje sposoby wykorzystania nowych technologii w projektowaniu.
Specjalność daje możliwość zatrudnienia w instytucjach kultury, w jednostkach administracji samorządowej i państwowej, instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz jednostkach zajmujących się doradztwem.
Komunikacja medialna
W ramach specjalności student poznaje problematykę z zakresu ukierunkowanego kulturowo medioznawstwa oraz teorii informacji i komunikacji, bierze udział w zajęciach warsztatowych dotyczących nowych mediów i różnych aspektów komunikacji. Specjalność dostarcza narzędzi do profesjonalnej analizy języka mediów i kodów komunikacyjnych, buduje świadomość wizualną i nowomedialną. Student uczestniczy w zajęciach z zakresu interpretacji przekazów audiowizualnych, analizy roli słowa i gestu w procesach wymiany informacji, analizy zachowań komunikacyjnych w mediach, zasad komunikowania, software studies, interfejsów w kulturze, multimediów w sztuce i nauce, literatury w Sieci, sztuki nowych mediów, dyskursów medialnych, public relations i komunikacji wizerunkowej, transgresji medialnych i komunikacji międzykulturowej.
Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy w mediach elektronicznych, agencjach interaktywnych, reklamowych i artystycznych oraz do pracy w działach social media, kontaktów z mediami i PR, do organizowania imprez masowych, edukacji medialnej i promowania działań medialnych.
Kultury wizualne: fotografia, film, media
Specjalność integruje wiedzę z zakresu kulturowo zorientowanego medioznawstwa. Student zdobywa historyczne i teoretyczne podstawy wiedzy o dawniejszych i współczesnych kulturach mediów obrazowych, uczestniczy w zajęciach teoretycznych i praktycznych z zakresu analizy i interpretacji przekazów medialnych, cyberkultury, archiwizacji i udostępniania przekazów audiowizualnych, praktyk medialnych, mediów w kulturze uczestnictwa, wybranych zagadnień imagologii i designu, współczesnej kultury audiowizualnej, konwergencji mediów, estetyki filmu, komiksu, animacji i gier komputerowych, technologii mediów. Student bierze także udział w warsztatach nowomedialnych.
Absolwent specjalności jest przygotowany do pracy w mediach elektronicznych i przemysłach kreatywnych, do tworzenia projektów i ofert kulturalnych dla instytucji kultury i organizacji pozarządowych, zwłaszcza w zakresie organizowania widowisk medialnych oraz edukacji medialnej, a także krytyki mediów w środkach masowego przekazu.
Publicystyka nowomedialna
Celem specjalności jest synchroniczne ujmowanie zjawisk literackich i publicystycznych w ścisłym związku z mediami elektronicznymi, estetyką i komunikacją kulturową. Student uczestniczy w zajęciach z zakresu literatury współczesnej i najnowszej, nowych gatunków i form literackich, bezpośrednio związanych z Internetem i mediami (fikcja, hiperfikcja, hipertekst). Dzięki ukierunkowanym praktycznie warsztatom i laboratoriom student zdobywa umiejętności praktyczno-warsztatowe z dziedziny publicystyki nowomedialnej, krytyki artystycznej i promocji książki.
Absolwent jest przygotowany do pracy zarówno w tradycyjnych, jak i w nowomedialnych instytucjach związanych z życiem literackim, portalach internetowych, redakcjach mediów elektronicznych, wydawnictwach i agencjach reklamy, a także w instytucjach kultury zajmujących się organizacją edukacji literackiej i medialnej.
Widowiska kulturowe
W ramach specjalności student zdobywa wiedzę z zakresu tradycyjnych sztuk wykonawczych (teatr dramatyczny, plastyczny, gatunki muzyczne, formy estradowe), współczesnych performansów artystycznych, praktyk performatywnych w życiu publicznym (polityka, sport, ceremonie religijne, imprezy rozrywkowe i inne formy aktywności społecznej), związków widowisk z mediami elektronicznymi (teatr telewizyjny, teatr w Internecie, wideoart, instalacje). Student poznaje instytucjonalne konteksty funkcjonowania praktyk widowiskowych.
Specjalność przygotowuje do pracy w charakterze organizatorów imprez masowych, twórców widowisk, animatorów kultury, doradców i konsultantów, do prowadzenia działalności krytycznej i medialnej. Absolwenci mogą podjąć pracę w instytucjach kultury i agencjach artystycznych zajmujących się produkcją i rozpowszechnianiem widowisk, instytucjach oświatowych prowadzących edukację teatralną, w agencjach promocji i reklamy, w teatrze i mediach tradycyjnych oraz elektronicznych.
Zapisz się!
(I tura rekrutacji 03.06.2024 12:00 – 21.07.2024 23:59)
(I tura rekrutacji 03.06.2024 12:00 – 22.09.2024 23:59)
Pracodawcami absolwentów mogą być:
- agencje interaktywne i reklamowe,
- media elektroniczne,
- agencje artystyczne,
- organizacje pozarządowe,
- działy współpracy z mediami,
- agencje PR i marketingu,
- instytucje kultury,
- firmy i instytucje zajmujące się organizacją imprez masowych,
- działy social media w firmach oraz działy kultury administracji publicznej.
Absolwenci mogą także podjąć własną aktywność w zakresie doradztwa medialnego i animacji kulturowej.
Kampus Katowice
Poznaj nas lepiej
Aktywność studentów
FRUCTUS. Konferencja Studentów Kulturoznawstwa i Kultur Mediów
Wernisaż wystawy studentów kultur mediów
Wystawa video-artów I need to remember how I (for)got you organizowana jest w ramach przedmiotu ekspozycje sztuki – prace to przede wszystkim interpretacja poezji oraz muzyki.
Otwarta kultura | Dzień Kulturoznawstwa i Kultur Mediów
Święto każdej studentki i studenta kulturoznawstwa i kultur mediów na Uniwersytecie Śląskim. W murach Wydziału Humanistycznego odbywają się warsztaty dla licealistów, projekcje i rozmowy, panele dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi oraz nocne seminarium filmoznawcze. Wydarzenie jest szansą, by zaangażować się w życie studenckie i poznać specyfikę naszych kierunków studiów. Przede wszystkim stanowi jednak okazję, by lepiej się poznać i opowiedzieć o swoich projektach i pasjach.
Skontaktuj się z nami:
dr Paweł Paszek
tel.: 667 858 197
e-mail: pawel.paszek@us.edu.pl
ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice