Zapisz się!
(I tura rekrutacji 03.06.2024 12:00 – 10.07.2024 23:59)
Kampus Katowice
TURYSTYKA HISTORYCZNA
Kierunek przeznaczony jest dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą pracownika instytucji kultury czy firm, które podczas realizacji swoich działań potrzebują specjalistów o gruntowej znajomości przeszłości. Absolwenci mogą podjąć pracę zawodową związaną przede wszystkim z rozbudowującym się rynkiem „aktywnej turystyki”: jako piloci i przewodnicy wycieczek, specjaliści z zakresu public history (historii w przestrzeni publicznej), potrafiący uwzględnić w swojej pracy tradycje historyczne i dorobek kulturowy, np. w ramach projektów ekspozycji muzealnych czy organizacji imprez o historycznym kontekście.
Historia w przestrzeni publicznej (public history)
Studia są nastawione na nabycie podstawowej wiedzy o przeszłości, przydatnej do pracy w sektorze szeroko rozumianej public history, oraz na przygotowanie do praktycznego stosowania zdobytej wiedzy. Adresowane są do wszystkich, pragnących podwyższyć swoje kwalifikacje w zakresie popularyzowania, planowania, organizowania i realizacji wycieczek i przedsięwzięć, opartych o dziedzictwo historyczne.
Oferta studiów wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na tego rodzaju specjalistów, przygotowanych do pracy w zakresie tzw. turystyki historycznej. Propozycja zajęć uwzględnia także zajęcia terenowe, pozwalające na natychmiastową weryfikację pozyskanej wiedzy. Pozwala również na znaczną samodzielność inicjatyw studentów, m.in. przy formowaniu i realizacji tematu pracy dyplomowej.
Uzyskane wiedzę i umiejętności studenci mogą pogłębiać i weryfikować uczestnicząc w projektach, wyjazdach naukowych bądź zajęciach realizowanych poza murami Instytutu Historii. Swoje kompetencje mogą również pogłębiać dzięki programowi wymiany międzynarodowej Erasmus+
Studia prowadzone są wyłącznie w trybie stacjonarnym.
Kierunek turystyka historyczna przygotowuje słuchaczy do podejmowania prac w zakresie upowszechniania historii i dorobku kulturowego kraju i Europy. Absolwenci tego typu studiów zostają wyposażeni w wiedzę (przede wszystkim funkcjonalną, przydatną w pracy z turystami) i ponadprzedmiotowe umiejętności (kompetencje), zwiększające ich szansę na rynku pracy. Mogą podjąć pracę zawodową związaną przede wszystkim z rozbudowującym się rynkiem „aktywnej turystyki”: pilotów i przewodników wycieczek, specjalistów z zakresu public history, potrafiących uwzględnić w swojej pracy tradycje historyczne i dorobek kulturowy (zwłaszcza regionu poprzemysłowego).
Poznaj nas lepiej
Wyjazdy historyczne
Studenci w trakcie objazdu naukowego po Włoszech odwiedzili m.in. cmentarz żołnierzy polskich, gdzie w 78. rocznicę bitwy pod Monte Cassino złożyli kwiaty przy grobach poległych Polaków.
Specjalne zajęcia projektowe, przeprowadzone przez Jarosława Botora – ratownika medycznego, instruktora ratownictwa górskiego i himalaistę, uczestnika Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 z 2018 roku. Studenci mogli zapoznać się z podstawami turystyki ekstremalnej, zarówno w teorii, jak i w praktyce.
Studenci wzięli udział w specjalnych warsztatach w Wolinie. Dzięki współpracy z Valhalla Project i Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta nasi studenci mogą wziąć udział we wspólnych pracach nad aplikacją – wirtualnym przewodnikiem po skansenie