ARCHITEKTURA INFORMACJI
Kierunek studiów obejmujący treści związane z projektowaniem przestrzeni informacyjnych, które polega na tworzeniu systemów organizacji treści, systemów nazewnictwa i graficznej reprezentacji elementów informacyjnych oraz systemów nawigacyjnych i wyszukiwawczych w serwisach internetowych i intranetowych.
Łącząc w oryginalny sposób zagadnienia humanistyczne, społeczne i techniczne, architektura informacji jest idealnym kierunkiem studiów dla osób, które reprezentują humanistyczne podejście w korzystaniu z technologii komputerowych i informacyjnych.
W trakcie studiów studenci nabywają wiedzę i umiejętności:
- gromadzenia, strukturyzowania, przetwarzania, analizowania, prezentowania danych i informacji;
- wyszukiwania i udostępniania pochodzącej z wiarygodnych źródeł informacji z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi;
- projektowania i tworzenia produktów cyfrowych z wykorzystaniem programów graficznych i narzędzi do prototypowania;
- planowania przestrzeni informacyjnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników z zastosowaniem zasad estetyki i projektowania wizualnego.
STUDIA I STOPNIA
Wybrane przedmioty, zgrupowane w blokach tematycznych
Projektowanie i tworzenie obiektów cyfrowych
Architektura przestrzeni informacyjnych; badania UX; design thinking; fotografia cyfrowa i obróbka obrazu; grafika rastrowa; grafika wektorowa; infografika; optymalizacja serwisów internetowych; projektowanie graficzne; projektowanie i tworzenie baz danych; projektowanie interfejsów użytkownika; tworzenie stron WWW.
Zarządzanie informacją
Analiza i wizualizacja informacji; bezpieczeństwo informacji; digitalizacja dokumentów i obiektów 3D; dostępność cyfrowa; efektywne wyszukiwanie informacji; handel elektroniczny; narzędzia pracy zespołowej; ocena i selekcja informacji; przetwarzanie i prezentacja danych; systemy organizacji wiedzy; systemy zarządzania treścią; użytkownicy informacji.
Komunikacja cyfrowa
Cyberkultura; kompetencje międzykulturowe; komunikacja interpersonalna; marketing internetowy; recepcja treści cyfrowych; warsztaty redagowania tekstu; webwriting.
Kim jest architekt informacji?
To osoba, która projektuje strukturę i organizuje zawartość serwisu WWW w taki sposób, aby użytkownicy mogli łatwo i szybko znaleźć potrzebne im informacje. Opracowuje systemy nawigacyjne i wyszukiwawcze, tworzy grafikę odpowiednio ilustrującą treści oraz dba o estetykę i wizualną spójność witryny. Architekt informacji posiada również wiedzę i umiejętności związane z testowaniem użyteczności serwisów i interfejsów użytkownika oraz optymalizacją stron pod kątem wyszukiwarek (SEO).
– architekt informacji,
– projektant stron internetowych (webmaster),
– menadżer zawartości serwisów internetowych,
– projektant interfejsów i interakcji (UI & IxD),
– badacz/projektant wrażeń użytkowników (user experience, UX),
– projektant grafiki komputerowej,
– specjalista ds. mediów społecznościowych,
– redaktor publikacji cyfrowych i nowych mediów,
– specjalista ds. e-commerce.
Kampus katowice
Co wyróżnia nasz kierunek?
Nasi wykładowcy, dr Anna Matysek i dr hab. prof. UŚ Jacek Tomaszczyk, zdobyli Nagrodę Naukową SBP im. Adama Łysakowskiego w kategorii „Prace o charakterze praktyczno-wdrożeniowym” za publikację „Angielsko-polski słownik IA, UX, UI & SEO”. Słownik dostępny jest bezpłatnie.
Koło naukowe
Podpatrzone na zajęciach
Zajęcia praktyczne
Studenci w ramach zajęć z fotografii cyfrowej i obróbki obrazu często ruszają w teren i w praktyce zdobywają wiedzę – portrety i praca z blendami nie jest im obca. Uczestniczą też w kursie obsługi Photoshopa oraz zgłębiają tajniki funkcjonalności WordPressa.
Szkielety (ang. wireframes) stron WWW
Studenci zajmują się m.in. projektowaniem prototypów stron internetowych, aplikacji mobilnych oraz etykiet czy ikon wykorzystywanych w systemach nawigacji.
Zanim powstanie strona internetowa czy aplikacja mobilna, w procesie projektowym przygotowywane są prototypy o różnym stopniu szczegółowości. Na zajęciach z architektury przestrzeni informacyjnych studenci szkicują wstępne wersje swoich przyszłych stron internetowych.
Public Relations
Zajęcia z PR prowadzi Sławomir Gruszka – Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Studenci ćwiczą m.in. realizację konferencji prasowych.
Architektura przestrzeni informacyjnych
Sortowanie kart jest jedną z podstawowych technik badawczych w projektowaniu architektury informacji. Służy do odkrywania, jak ludzie rozumieją i kategoryzują informacje i ułatwia projektowanie etykiet zrozumiałych dla odbiorców. Z problemem właściwego grupowania informacji zmierzyli się studenci II roku.
Skontaktuj się z nami:
Tadeusz Maciąg
e-mail: tadeusz.maciag@us.edu.pl
tel.: 32 2009 317
ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice