Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
grafika przedstawiająca rysunek projektantów wielkości monitora pracujących nad projektem strony internetowej, interfejsem użytkownika i organizacją treści user experience; u góry logo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na dole tekst: Wydział Humanistyczny Architektura informacji I stopnia stacjonarne

ARCHITEKTURA INFORMACJI

Kierunek studiów obejmujący treści związane z projektowaniem przestrzeni informacyjnych, które polega na tworzeniu systemów organizacji treści, systemów nazewnictwa i graficznej reprezentacji elementów informacyjnych oraz systemów nawigacyjnych i wyszukiwawczych w serwisach internetowych i intranetowych.

Łącząc w oryginalny sposób zagadnienia humanistyczne, społeczne i techniczne, architektura informacji jest idealnym kierunkiem studiów dla osób, które reprezentują humanistyczne podejście w korzystaniu z technologii komputerowych i informacyjnych.

W trakcie studiów studenci nabywają wiedzę i umiejętności:

  • gromadzenia, strukturyzowania, przetwarzania, analizowania, prezentowania danych i informacji;
  • wyszukiwania i udostępniania pochodzącej z wiarygodnych źródeł informacji z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi;
  • projektowania i tworzenia produktów cyfrowych z wykorzystaniem programów graficznych i narzędzi do prototypowania;
  • planowania przestrzeni informacyjnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników z zastosowaniem zasad estetyki i projektowania wizualnego.

STUDIA I STOPNIA

Wybrane przedmioty, zgrupowane w blokach tematycznych


Projektowanie i tworzenie obiektów cyfrowych

Architektura przestrzeni informacyjnych; badania UX; design thinking; fotografia cyfrowa i obróbka obrazu; grafika rastrowa; grafika wektorowa; infografika; optymalizacja serwisów internetowych; projektowanie graficzne; projektowanie i tworzenie baz danych; projektowanie interfejsów użytkownika; tworzenie stron WWW.

Zarządzanie informacją

Analiza i wizualizacja informacji; bezpieczeństwo informacji; digitalizacja dokumentów i obiektów 3D; dostępność cyfrowa; efektywne wyszukiwanie informacji; handel elektroniczny; narzędzia pracy zespołowej; ocena i selekcja informacji; przetwarzanie i prezentacja danych; systemy organizacji wiedzy; systemy zarządzania treścią; użytkownicy informacji.

Komunikacja cyfrowa

Cyberkultura; kompetencje międzykulturowe; komunikacja interpersonalna; marketing internetowy; recepcja treści cyfrowych; warsztaty redagowania tekstu; webwriting.

Kim jest architekt informacji?


To osoba, która projektuje strukturę i organizuje zawartość serwisu WWW w taki sposób, aby użytkownicy mogli łatwo i szybko znaleźć potrzebne im informacje. Opracowuje systemy nawigacyjne i wyszukiwawcze, tworzy grafikę odpowiednio ilustrującą treści oraz dba o estetykę i wizualną spójność witryny. Architekt informacji posiada również wiedzę i umiejętności związane z testowaniem użyteczności serwisów i interfejsów użytkownika oraz optymalizacją stron pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Zapisz się!

I tura rekrutacji:
03.06.2024 12:00 – 10.07.2024 23:59

– architekt informacji,

– projektant stron internetowych (webmaster),

– menadżer zawartości serwisów internetowych,

– projektant interfejsów i interakcji (UI & IxD),

– badacz/projektant wrażeń użytkowników (user experience, UX),

– projektant grafiki komputerowej,

– specjalista ds. mediów społecznościowych,

– redaktor publikacji cyfrowych i nowych mediów,

– specjalista ds. e-commerce.

Kampus katowice

Poznaj nas lepiej

strona www: 

architektura informacji

Co wyróżnia nasz kierunek?

Przekazujemy praktyczne wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu projektowania stron internetowych, grafiki komputerowej, webwritingu, fotografii cyfrowej, metod badawczych UX.

W siatce zajęć mamy język specjalistyczny – English for Digital Designers, w którym kładziemy nacisk na wiedzę i umiejętności związane z terminologią fachową (pojęcia, relacje, czynności, narzędzia, procesy etc. wchodzące w zakres projektowania produktów cyfrowych).

Nasi wykładowcy, dr Anna Matysek i dr hab. prof. UŚ Jacek Tomaszczyk, zdobyli Nagrodę Naukową SBP im. Adama Łysakowskiego w kategorii „Prace o charakterze praktyczno-wdrożeniowym” za publikację „Angielsko-polski słownik IA, UX, UI & SEO”. Słownik dostępny jest bezpłatnie.

Koło naukowe

Podpatrzone na zajęciach

kolaż zdjęć studentów architektury informacji podczas zajęć z fotografii cyfrowej i obróbki obrazu

Zajęcia praktyczne

Studenci w ramach zajęć z fotografii cyfrowej i obróbki obrazu często ruszają w teren i w praktyce zdobywają wiedzę – portrety i praca z blendami nie jest im obca. Uczestniczą też w kursie obsługi Photoshopa oraz zgłębiają tajniki funkcjonalności WordPressa.

kolaż zdjęć tablic z narysowanymi szablonami stron www i aplikacji

Szkielety (ang. wireframes) stron WWW

Studenci zajmują się m.in. projektowaniem prototypów stron internetowych, aplikacji mobilnych oraz etykiet czy ikon wykorzystywanych w systemach nawigacji.

Zanim powstanie strona internetowa czy aplikacja mobilna, w procesie projektowym przygotowywane są prototypy o różnym stopniu szczegółowości. Na zajęciach z architektury przestrzeni informacyjnych studenci szkicują wstępne wersje swoich przyszłych stron internetowych.

kolaż zdjęć studentów architektury informacji z zajęć z realizacji konferencji prasowej

Public Relations

Zajęcia z PR prowadzi Sławomir Gruszka – Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Studenci ćwiczą m.in. realizację konferencji prasowych.

kolaż zdjęć przedstawiających studentów grupujących informacje za pomocą kolorowych karteczek samoprzylepnych oraz efektów ich pracy na tablicach

Architektura przestrzeni informacyjnych

Sortowanie kart jest jedną z podstawowych technik badawczych w projektowaniu architektury informacji. Służy do odkrywania, jak ludzie rozumieją i kategoryzują informacje i ułatwia projektowanie etykiet zrozumiałych dla odbiorców. Z problemem właściwego grupowania informacji zmierzyli się studenci II roku.

Gdzie będziesz studiować?

Skontaktuj się z nami:

Tadeusz Maciąg

e-mail: tadeusz.maciag@us.edu.pl
tel.: 32 2009 317

ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice

return to top