SPECJALNOŚCI
Na obu stopniach studiów na kierunku historia oferowane są do wyboru trzy specjalności:
- administracyjno-samorządowa,
- archiwalna i zarządzania dokumentacją,
- nauczycielska.
Zapisz się!
(I tura rekrutacji 03.06.2024 12:00 – 10.07.2024 23:59)
(I tura rekrutacji 03.06.2024 12:00 – 22.09.2024 23:59)
Kampus Katowice
HISTORIA
Kierunek skierowany jest dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą archiwisty, nauczyciela albo pracownika samorządu/administracji, w tych jednostkach, które podczas realizacji swoich działań potrzebują specjalistów o gruntowej znajomości przeszłości.
Studia na kierunku pozwalają zdobyć przede wszystkim wiedzę nt. wydarzeń i procesów z przeszłości Polski i świata (od starożytności po wiek XX), ale również rozumieć przeszłość i jej wpływ na teraźniejszość i przyszłość (m.in. dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe czy przewidywać konsekwencje wydarzeń) oraz wykształcić szereg umiejętności (np. tworzenia projektów uwzględniających historyczny kontekst).
Dzięki realizacji treści z zakresu innych dyscyplin zajęcia na kierunku pozwalają wyposażyć absolwentów w katalog ogólnych kompetencji z zakresu nauk humanistycznych i społecznych (m.in. filozofii, socjologii i nauk politycznych).
Duża liczba zajęć uwzględniających indywidualne zainteresowania uczestników (zwłaszcza w toku studiów II stopnia) pozwala studiującym na rozwój predyspozycji oraz kształtowanie samodzielnej aktywności intelektualnej i badawczej, a także przygotowanie do właściwego odbioru dorobku kulturowego i czynnego uczestnictwa w jego kreowaniu.
Uzyskane wiedzę i umiejętności studenci mogą pogłębiać i weryfikować uczestnicząc w projektach, wyjazdach naukowych bądź zajęciach realizowanych poza murami Instytutu Historii. Swoje kompetencje mogą również pogłębiać dzięki programowi wymiany międzynarodowej Erasmus+
- jednostki różnych szczebli administracji państwowej i samorządowej
- archiwa państwowe i zakładowe
- instytucje wymagające procesu zarządzania dokumentacją
- nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie
Poznaj nas lepiej
Koło naukowe
Aktywność studentów
Projekty w których uczestniczyli nasi studenci:
- Wyjazdy historyczne
- Udział w konferencjach studencko-doktoranckich
- Możliwość publikowania w studenckim czasopiśmie naukowym „Fax Historica”
- praktyki zawodowe
- warsztaty poświęcony nowoczesnym metodom popularyzacji przeszłości
- spotkania z uznanymi historykami
Miasta, w których studiują nasi studenci to m.in:
Berlin, Oslo, Ostrawa, Bochum, Sofia, Sewilla, Valladolid, Florencja, Treist, Saarbrücken, Regensburg, Walencja, Saint-Etienne, Suczawa, Hradec Kralove, Usti nad Łabą, Bańska Bystrzyca, Kowno.
Festiwale
Nasi pracownicy oraz studenci poprzez udział w różnego rodzaju festiwalach (np. Śląski Festiwal Nauki), dniach otwartych UŚ, rekonstrukcjach starają się popularyzować historię.