Grafika: zdjęcie Partenonu na Akropolu w Atenach, u góry logo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na dole tekst: Wydział Humanistyczny Historia

SPECJALNOŚCI

Na obu stopniach studiów na kierunku historia oferowane są do wyboru trzy specjalności:

• administracyjno-samorządowa,
  • archiwalna i zarządzania dokumentacją,
  • nauczycielska.

Kampus Katowice

HISTORIA

Kierunek skierowany jest dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą archiwisty, nauczyciela albo pracownika samorządu/administracji, w tych jednostkach, które podczas realizacji swoich działań potrzebują specjalistów o gruntowej znajomości przeszłości.

Studia na kierunku pozwalają zdobyć przede wszystkim wiedzę nt. wydarzeń i procesów z przeszłości Polski i świata (od starożytności po wiek XX), ale również rozumieć przeszłość i jej wpływ na teraźniejszość i przyszłość (m.in. dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe czy przewidywać konsekwencje wydarzeń) oraz wykształcić szereg umiejętności (np. tworzenia projektów uwzględniających historyczny kontekst).

Dzięki realizacji treści z zakresu innych dyscyplin zajęcia na kierunku pozwalają wyposażyć absolwentów w katalog ogólnych kompetencji z zakresu nauk humanistycznych i społecznych (m.in. filozofii, socjologii i nauk politycznych).

Duża liczba zajęć uwzględniających indywidualne zainteresowania uczestników (zwłaszcza w toku studiów II stopnia) pozwala studiującym na rozwój predyspozycji oraz kształtowanie samodzielnej aktywności intelektualnej i badawczej, a także przygotowanie do właściwego odbioru dorobku kulturowego i czynnego uczestnictwa w jego kreowaniu.

Uzyskane wiedzę i umiejętności studenci mogą pogłębiać i weryfikować uczestnicząc w projektach, wyjazdach naukowych bądź zajęciach realizowanych poza murami Instytutu Historii. Swoje kompetencje mogą również pogłębiać dzięki programowi wymiany międzynarodowej Erasmus+

• jednostki różnych szczebli administracji państwowej i samorządowej
  • archiwa państwowe i zakładowe
  • instytucje wymagające procesu zarządzania dokumentacją
  • nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie

Poznaj nas lepiej

Koło naukowe

Aktywność studentów

tłum ludzi przy stoisku

Projekty w których uczestniczyli nasi studenci:

• Wyjazdy historyczne
  • Udział w konferencjach studencko-doktoranckich
  • Możliwość publikowania w studenckim czasopiśmie naukowym „Fax Historica”
  • praktyki zawodowe
  • warsztaty poświęcony nowoczesnym metodom popularyzacji przeszłości
  • spotkania z uznanymi historykami

panorama berlina

Miasta, w których studiują nasi studenci to m.in:

Berlin, Oslo, Ostrawa, Bochum, Sofia, Sewilla, Valladolid, Florencja, Treist, Saarbrücken, Regensburg, Walencja, Saint-Etienne, Suczawa, Hradec Kralove, Usti nad Łabą, Bańska Bystrzyca, Kowno.

tłum ludzi przy stoisku

Festiwale

Nasi pracownicy oraz studenci poprzez udział w różnego rodzaju festiwalach (np. Śląski Festiwal Nauki), dniach otwartych UŚ, rekonstrukcjach starają się popularyzować historię.

Gdzie będziesz studiować?

Skontaktuj się z nami: