Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Twórcze pisanie i marketing wydawniczy

W semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025 na kierunku twórcze pisanie i marketing wydawniczy odbędą się obowiązkowe rejestracje w systemie USOSweb.

 

studia stacjonarne I rok


Termin rejestracji na przedmioty obowiązkowe: 12.02.2025 r. od godz.  20:00 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

W1-TPS2-OB2-24/25L – Przedmioty obowiązkowe – 2 semestr twórcze pisanie i marketing wydawniczy (stacj. II st.)

Termin rejestracji na przedmioty wybieralne: 12.02.2025 r. od godz.  20:05 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

W1-TPS2-WYB1-24/25L – Przedmioty wybieralne – 2,4 sem. twórcze pisanie (stacj. II stopnia) : 12.02.2025 r. od godz.  20:05 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

W1-TPS2-WYB2-24/25L – Przedmioty wybieralne – 2,4 sem. twórcze pisanie (stacj. II stopnia) 12.02.2025 r. od godz.  20:10 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

W1-TPS2-WYB3-24/25ZL– Przedmioty wybieralne – 2 sem. twórcze pisanie (stacj. II stopnia) 12.02.2025 r. od godz.  20:15 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

 

studia stacjonarne II rok


Termin rejestracji na przedmioty obowiązkowe: 12.02.2025 r. od godz.  20:00 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

W1-TPS2-OB4-24/25L – Przedmioty obowiązkowe – 4 semestr twórcze pisanie i marketing wydawniczy (stacj. II st.)

Termin rejestracji na przedmioty wybieralne: 12.02.2025 r. od godz.  20:05 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

W1-TPS2-WYB1-24/25L – Przedmioty wybieralne – 2,4 sem. twórcze pisanie (stacj. II stopnia) : 12.02.2025 r. od godz.  20:05 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

W1-TPS2-WYB2-24/25L – Przedmioty wybieralne – 2,4 sem. twórcze pisanie (stacj. II stopnia) 12.02.2025 r. od godz.  20:10 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

W1-TPS2-WYB4-24/25L – Przedmioty wybieralne – 4 sem. twórcze pisanie (stacj. II stopnia) 12.02.2025 r. od godz.  20:15 – do 20.02.2025 r. do godz. 23:59

Szanowni Państwo, proszę przy logowaniu na przedmiot wybieralny NIE LOGOWAĆ się na przedmiot, który już Państwo zaliczyli w poprzednich semestrach. Zalogowanie się na ten sam przedmiot wybieralny po raz drugi, będzie skutkować brakiem zaliczenia przedmiotu.

Niezalogowanie się na przedmiot będzie skutkowało brakiem Studenta na liście uczestników zajęć, a więc i niemożnością uzyskania dostępu do właściwego zespołu w MS Teams oraz otrzymania wpisu w systemie USOS.

Przedmioty do wyboru – semestr letni 2024/2025

sesja zimowa 2024/2025

semestr zimowy 2024/2025 (aktualizacja 19.11.2024)

Opiekunowie lat 2024/2025


I rok – dr Marta Baron-Milian (e-mail: marta.baron@us.edu.pl)

II rok – dr hab. Michał Kłosiński, prof. UŚ

Koordynatorami modułowymi na kierunku twórcze pisanie i marketing wydawniczy są dyrektorzy dydaktyczni:

dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ (e-mail: grzegorz.olszanski@us.edu.pl)

dr Mikołaj Marcela (e-mail: mikolaj.marcela@us.edu.pl)

Propozycje seminariów magisterskich w roku akademickim 2024/25 (I rok, 2. sem)


dr hab. Agnieszka Nęcka-Czapska, prof. UŚ

Serdecznie Państwa zapraszam na zajęcia seminaryjne, których tematyka będzie się koncentrować na polskiej literaturze XX i XXI wieku, współczesnym życiu literackim oraz na kreowaniu wizerunków i wykorzystywaniu różnorodnych strategii promocyjnych. W centrum zainteresowań badawczych mogłaby się znaleźć zwłaszcza takie kwestie, jak:

  • problematyka intymności, (e)migracji, traumy i dyskursywizowania erotyki,
  • literatura nieobecna/źle obecna, literackie prowokacje i tendencje skandalizujące,
  • literatura popularna (najważniejsze trendy, powroty do „klasyki”, próby „przekraczania” konwencji),
  • blogi i vlogi literackie (specyfika blogo/vlogosfery, blog/vlog jako sieć społecznościowa, karnawalizacja blogów/vlogów, profesjonalizacja hobby),
  • strategie wizerunkowe pisarek i pisarzy w XXI wieku (w tym zjawisko celebryctwa i influencer marketingu).

Możliwe są zarówno ujęcia monograficzne, skupiające się na twórczości jednego autora/autorki, jak i prace przekrojowe dotyczące wybranych tendencji, literackich mód czy poetyk.

 

dr hab. Paweł Tomczok, prof. UŚ

Projektowanie narracjiw ramach seminarium powstaną krótkie teksty narracyjne oraz ich komentarze teoretyczne. W ramach kursu wykorzystane lub wprowadzone zostaną elementy wiedzy o narracji, które pozwolą na pogłębienie świadomości pracy nad tekstami narracyjnymi, szczególnie zagadnienia związane z narratologią kognitywną. Prace w ramach seminarium będą oparte o metody myślenia projektowego – uczestnicy kursu wspólnie dyskutować będą nad tematami prac, nad możliwością wykorzystania i wywołania odpowiednich źródeł (np. dzięki wywiadom), nad możliwymi sposobami ujęcia tematu, a w ostatnim semestrze będziemy omawiać pisemne efekty pracy narracyjnej oraz tworzenie komentarza teoretycznego do narracji. Tematy prac są dość dowolne, ale powinny pozwalać na wykorzystanie źródeł dostępnych w regionie, dlatego preferowane będą zagadnienia związane ze współczesnymi problemami społecznymi (np. narracje o transformacji), a także tożsamościowymi, a najlepiej połączenie tych problemów w zaangażowanych i angażujących narracjach.

 

dr hab. M. Wójcik-Dudek, prof. UŚ

„Kiedy byłeś mniejszy, byłeś większy” – mówi Pippi do Tommy’ego. Zapraszam na seminarium osoby zainteresowane nie tylko uprawianiem lektury sentymentalnej, choć też jest mile widziana, ale także czytelniczki i czytelników pragnących uważnie przyjrzeć się współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży oraz przeczytać jeszcze raz wybrane tytuły z polskiego i światowego kanonu tekstów adresowanych do młodych odbiorców, sytuując je w kontekście nie tylko najnowszych badań children studies, ale również współczesnych metodologii.

Osoby zainteresowane praktykowaniem krytyki literackiej w zakresie literatury dla dzieci oraz young adult będą miały możliwość publikowania wyników badań prowadzonych w ramach seminarium w czasopismach naukowych zajmujących się tego rodzaju literaturą. Uczestniczki i uczestnicy seminarium, wyrażający taką chęć, będą mogli zaangażować się w organizację 32. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego firmowanej przez Centrum Literatury Dziecięcej w Oświęcimiu.

Seminaryjny kurs pozwoli Państwu na przemyślenie i przygotowanie tematu swojej pracy dyplomowej, związanego z zagadnieniami seminaryjnymi.

 


Proces dyplomowania

SPOSÓB WSPÓŁDZIAŁANIA Z INTERESARIUSZAMI ZEWNĘTRZNYMI


Twórcze pisanie i marketing wydawniczy

(studia II stopnia stacjonarne)

Stałe grono interesariuszy zewnętrznych współpracuje z zespołem dydaktycznym twórczego pisania i marketingu wydawniczego. Współpraca kierunku z instytucjami zewnętrznymi odbywa się w ramach umów bilateralnych, umów partnerskich, działań cyklicznych oraz inicjatyw incydentalnych. Działania te realizują różne cele: zwiększanie możliwości rozwoju kadry, dbanie o wielostronne kształcenie studentów, budowanie wizerunku uczelni, ale przede wszystkim – odpowiadanie na potrzeby środowiska zewnętrznego.

Charakter tej współpracy wynika przede wszystkim z artystycznego ukierunkowania studiów i polega m.in. na inicjowaniu otwartych debat, konferencji oraz wykładów, organizowaniu warsztatów. Z takimi jednostki edukacyjnymi i kulturalnymi jak: Katowice Miasto Ogrodów, Pałac Młodzieży w Katowicach, Centrum Kultury Katowic im. Krystyny Bochenek, Instytucja Kultury Ars Cameralis pracownicy prowadzą stałą współpracę, która wiąże się z organizowaniem wspólnych inicjatyw kulturalnych oraz wzajemną wymianą doświadczeń dot. polityki kulturowo-artystycznej. Jednocześnie sformalizowano współpracę z redakcjami prasowymi gazet („Dziennik Zachodni”, „Gazeta Wyborcza”, kwartalnik kulturalny „Opcje”), redakcjami portali internetowych (np. „Granice.pl; artpapier.com), rozgłośniami radiowymi („Radio Katowice”) oraz z mieszącymi się na Śląsku wydawnictwami („Sonia Draga”, „Videograf”).

Dla studentów kierunku organizowane są cykliczne spotkanie z ważnymi postaciami życia literackiego w Polsce i za granicą, pisarkami/poetkami i pisarzami/poetami: Darkiem Foksem, Piotrem Sommerem, Grażyną Bochenek, Katarzyną Tubylewicz, Ingą Iwasiów, Grażyną Plebanek, Iwoną Mickiewicz. Dzięki takim spotkaniom i warsztatom studenci mają okazję skonfrontować się realnymi warunkami uczestniczenia w kulturze. Stałą współpracowniczką (jako wykładowca i animator życia kulturalnego) jest również Anna Cieplak.

Na uwagę zasługuje także działalność popularyzatorska pracowników, prowadzona w naszym regionie – wykłady, odczyty dla instytutów i stowarzyszeń naukowych, współpraca z regionalnymi rozgłośniami radiowymi i telewizyjnymi (Radio Katowice), współpraca z Biblioteką w Sosnowcu oraz współpraca z Biblioteką Śląską (prowadzenie spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, prelekcje), udział w spotkaniach odbywających się w ramach festiwalu Ars Cameralis.

Powstanie kierunku twórcze pisanie i marketing wydawniczy – taką mamy nadzieję – przyczyni się do aktywizacji życia literackiego na Śląsku oraz wzbogacenia jego oferty kulturalnej.

Aktualności

Nowa procedura zgłaszania i składania prac w systemie APD

W związku z wejściem w życie zarządzenia nr 201/2021 JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w sprawie wprowadzenia procedury składania i archiwizowania pisemnych prac dyplomowych w bazie elektronicznej, informujemy, że:

  • w Uniwersytecie Śląskim zgłaszanie tematów prac dyplomowych odbywa się drogą elektroniczną w APD;
  • temat pracy dyplomowej student ustala indywidualnie z promotorem; promotor, po zaakceptowaniu tematu pracy dyplomowej, tworzy w APD wniosek
    o zatwierdzenie tematu pracy; promotor staje się koordynatorem wniosku – proponowany termin zatwierdzenia tematów prac dyplomowych: do dnia
    15 marca 2022 r.;
  • uzupełniony przez promotora wniosek (opublikowany i elektronicznie podpisany przez promotora i studenta) przesyłany jest przez system do komisji zatwierdzającej tematy prac;
  • komisja zatwierdzająca tematy prac dla kierunku sztuka pisania ustalona jest następująco:
  • dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ – kierunek: sztuka pisania, studia stacjonarne I stopnia,
  • modyfikację tytułu pracy (jeżeli nie wykracza poza zatwierdzony temat) promotor zgłasza e-mailowo do właściwego dziekanatu; po akceptacji Prodziekan
    ds. Studentów i Kształcenia dziekanat wprowadza do systemu USOS skorygowany tytuł pracy;
  • zmiana tematu pracy wymaga złożenia przez promotora nowego wniosku;
  • każda praca przed egzaminem jest przesyłana do Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA);
  • promotor przekazuje do właściwego dziekanatu dane recenzenta;
  • promotor i recenzent wprowadzają recenzje do systemu APD przed egzaminem dyplomowym; po wprowadzeniu recenzji system automatycznie zmienia status pracy na „Praca gotowa do obrony”;
  • w celu przygotowania dokumentacji do obrony promotor podaje do właściwego dziekanatu:
    termin obrony,
    dane przewodniczącego Komisji egzaminu dyplomowego;
  • pracę dyplomową student składa w formie elektronicznej, bez konieczności jej drukowania.

Instrukcja zgłaszania i zatwierdzania prac dyplomowych w systemie APD znajduje się tutaj:
https://apd.us.edu.pl/static-bf3f488/diots/instrukcje/APD_tematy_wnioski.pdf

Harmonogramy

semestr letni 2024/2025


I rok

II rok

Dziekanat ds. studenckich


lic. Joanna Ulijarczyk
e-mail: joanna.ulijarczyk@us.edu.pl

tel.: 32 2009 260
ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice
pokój: B1.11

Dziekanat ds. dydaktycznych

mgr Marzena Musiał
e-mail: marzena.musial@us.edu.pl

tel.: 32 2009 316
ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice
pokój: B1.27
godziny otwarcia: 6.30–14.30

Dyrekcja kierunku

dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ

Dyrektor kierunku


e-mail: grzegorz.olszanski@us.edu.pl

ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice
pokój: A2.8

dr Agata Sowińska

Zastępca dyrektora kierunku


e-mail: agata.sowinska@us.edu.pl
ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice
pokój: A2.6

dr Mikołaj Marcela

Zastępca dyrektora kierunku


e-mail: mikolaj.marcela@us.edu.pl
ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice
pokój: A2.6

return to top