Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kognitywistyka

Szanowni Państwo,

rejestracje na moduły w semestrze letnim 2024/2025 rozpoczną się dnia 13.02.2025 r. i potrwają do dnia 2.03.2025 r.

Szczegółowy harmonogram rejestracji jest dostępny tutaj.

Prosimy także o konsekwentne zapisywanie się do grup ćwiczeniowych w taki sposób, by wybrane grupy nie kolidowały z innymi zajęciami.

Rejestracja w wyznaczonym terminie, jest konieczna do zaliczenia danego modułu!

sesja zimowa 2024/2025

semestr letni 2024/2025 (aktualizacja 28.02.2025)

Rok akademicki 2024/25


STUDIA STACJONARNE:

1 rok studiów I stopnia: dr Mateusz Tofilski

2 rok studiów I stopnia: prof. dr hab. Piotr Łaciak

3 rok studiów I stopnia: dr hab. Krzysztof Wieczorek, prof. UŚ

 

1 rok studiów II stopnia: dr Szymon Makuła

2 rok studiów II stopnia: dr hab. Piotr Machura

 

STUDIA NIESTACJONARNE:

1 rok studiów I stopnia: dr hab. Dariusz Bęben, prof. UŚ

2 rok studiów I stopnia: dr Alicja Pietras

3 rok studiów I stopnia: dr Dariusz Olesiński

 

1 rok studiów II stopnia: dr hab. Krzysztof Szymanek

2 rok studiów II stopnia: dr hab. Piotr Machura

Aktualności

Punkt Konsultacyjny Przedsiębiorczości Akademickiej UŚ

Czy masz pomysł na biznes, projekt społeczny, kreatywny projekt kulturalny lub artystyczny, ale nie wiesz, od czego zacząć?
Nie musisz być ekspertem od przedsiębiorczości, aby skorzystać z naszego wsparcia! spinPLACE to miejsce dla każdego – bez względu na kierunek studiów i dotychczasowe doświadczenie. Dołącz do nas, by rozwijać swoje umiejętności i wprowadzać swoje pomysły w życie!

 

Co oferujemy?

  1. Rozwój Twojego pomysłu – niezależnie od dziedziny:
  • Wsparcie w przygotowaniu Twojego projektu:
    • Pomożemy Ci zrozumieć, jak przekształcić Twoją pasję w konkretną inicjatywę, niezależnie od tego, czy jest to wystawa artystyczna, projekt społeczny czy pomysł biznesowy.
  • Generowanie i testowanie pomysłów:
    • Nie masz konkretnego pomysłu? Nic nie szkodzi! Poprowadzimy Cię przez proces twórczy, który pomoże odkryć nowe możliwości w Twojej dziedzinie.
  1. Umiejętności przydatne w karierze:
  • Projekty społeczne i edukacyjne:
    • Możesz wykorzystać swoje umiejętności do opracowania innowacyjnych projektów biznesowych, edukacyjnych lub społecznych.
  • Prezentowanie i pitchowanie pomysłów:
    • Nauczymy Cię, jak przekonująco opowiadać o swoich projektach – przydatne nie tylko w biznesie, ale także w życiu zawodowym, np. podczas obrony pracy magisterskiej czy aplikowania o granty.
  • Tworzenie skutecznych prezentacji:
    • Jak przygotować slajdy, które zrobią wrażenie? Jak prowadzić prezentację z pewnością siebie? U nas się tego nauczysz!
  1. Kontakty i promocja:
  • Sieć współpracy:
    • Połączymy Cię z osobami i instytucjami, które mogą pomóc Ci rozwijać Twój projekt.
  • Promocja projektów:
    • Uniwersytet Śląski aktywnie wspiera inicjatywy swoich studentów i absolwentów – pomożemy Ci dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

 

 

  1. Wsparcie techniczne i prawne:
  • Ochrona własności intelektualnej:
    • Pomagamy w procesie uzyskiwania patentów, praw autorskich i zabezpieczania Twoich pomysłów.
  • Prototypowanie:
    • Niezależnie od tego, czy tworzysz fizyczny produkt, czy koncepcję artystyczną, wspieramy prototypowanie i realizację Twoich projektów.
    • Posiadamy zaplecze specjalistyczne jak drukarki 3D.

Dla kogo jest spinPLACE?

Dla każdego studenta i absolwenta Uniwersytetu Śląskiego!
Niezależnie od tego czy studiujesz nauki humanistyczne, artystyczne, przyrodnicze czy techniczne, znajdziesz u nas przestrzeń do rozwoju swoich pomysłów. spinPLACE jest miejscem, które łączy różne dziedziny i inspiruje do współpracy.

Jak się z nami skontaktować?

Punkt konsultacyjny działa w Scale-up przy ul. Bankowej 5 w Katowicach po uprzedniej rezerwacji mailowej.

Harmonogram:

  • Kwiecień: 02.04, 09.04, 16.04, 23.04
  • Maj: 07.05, 14.05, 21.05
  • Czerwiec: 04.06, 11.06, 18.06, 25.06

Godziny otwarcia: 11:00–13:00
Rejestracja: transfer@us.edu.pl

Rozwijaj swoje pasje i pomysły razem z nami!

Nie musisz być ekspertem od przedsiębiorczości, by zacząć. Wystarczy Twoja pasja, a my pomożemy Ci zrobić kolejny krok!

Speed Stażing

Szanowni Państwo,

W dniu 2 kwietnia 2025 roku na Wydziale Humanistycznym w budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 odbędą się targi pracy „Speed Stażing” organizowane przez Biuro Karier UŚ.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:15 w auli im. A. Pawlikowskiego od prezentacji pracodawców, podczas których opowiedzą o profilu swojej działalności, kulturze organizacyjnej firmy, kierunkach rozwoju, charakterze pracy, poszukiwanych kandydatach i bieżących ofertach zatrudnienia. Będziemy wdzięczni za umożliwienie osobom studenckim wzięcia udziału i wysłuchania prezentacji poszczególnych firm.

W wydarzeniu wezmą udział następujące firmy: Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów, ABW, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, DL Invest Group, Polska Agencja Przedsiębiorczości, Concentrix, Urząd Statystyczny w Katowicach,  PZU.

Od godziny 12:30 całość wydarzenia przeniesie się na korytarz na parterze, gdzie w pierwszej kolejności studenci będą mieli okazję do indywidualnych rozmów z pracodawcami, a następnie rozpoczniemy klasyczną formułę targów pracy, polegającą na swobodnym podchodzeniu do wystawców.

„Speed Stażing” potrwa do godziny 14:30. Będziemy wdzięczni za rozpowszechnienie informacji o wydarzeniu wśród studentów, studentek i osób studenckich oraz zachęcenie ich do uczestnictwa.

„Speed Stażing” realizowany jest w ramach projektu „jUŚt transition – Potencjał Uniwersytetu Śląskiego podstawą Sprawiedliwej Transformacji regionu”.

Punkt Konsultacyjny Przedsiębiorczości Akademickiej UŚ | Academic Entrepreneurship Consultation Point of the University of Silesia

Czy masz pomysł na biznes, projekt społeczny, kreatywny projekt kulturalny lub artystyczny, ale nie wiesz, od czego zacząć?
Nie musisz być ekspertem od przedsiębiorczości, aby skorzystać z naszego wsparcia! spinPLACE to miejsce dla każdego – bez względu na kierunek studiów i dotychczasowe doświadczenie. Dołącz do nas, by rozwijać swoje umiejętności i wprowadzać swoje pomysły w życie!

Więcej informacji tutaj.


ENGLISH

Do you have a business idea, a social project, a creative cultural, or artistic initiative but don’t know where to start?

You don’t need to be an expert in entrepreneurship to benefit from our support! spinPLACE is a space for everyone—regardless of your field of study or previous experience.

more info

„Uczelnie Przyszłości" - rekrutacja do drugiej edycji projektu

Szanowni Państwo, Drogie Osoby Studiujące,

wkrótce rusza rekrutacja do drugiej edycji projektu „Uczelni Przyszłości” – projektu którego celem jest przetestowanie możliwości powszechnego wykorzystania Modelu Edukacji Spersonalizowanej, opierającego się na indywidualnych projektach innowacyjnych, jako rozwiązaniu wspierającym skuteczność systemu kształcenia wyższego w różnego typu uczelniach.  W zeszłym roku przeprowadziliśmy w Uniwersytecie Śląskim wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju udany pilotaż tej innowacji edukacyjnej. W drugiej edycji projektu, obok UŚ, biorą udział następujące uczelnie: Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Śląska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt ma rangę  innowacji społecznej i realizowany jest konsorcjalnie bezpośrednio przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

więcej: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-2021-2027/aktualnosci/uczelnie-wspieraja-kompetencje-przyszlosci/

Do obecnej edycji „Uczelni Przyszłości” zaproszeni są zarówno studenci indywidualni, jak i zespoły – nie większe niż trzyosobowe z wyznaczonym liderem. Szczegóły projektu można znaleźć na stronie https://us.edu.pl/kolegium/kdo/uczelnie-przyszlosci/.

Nabór do „Uczelni Przyszłości” rozpoczyna się 1 marca i potrwa do 16 marca.

Dr hab. Mariusz Wojewoda, prof. UŚ na temat społecznego oddziaływania AI w podcaście Podróż bez Paszportu

Śląska Konferencja Kognitywistyczna pt. „Kod Twojego Umysłu”

12 kwietnia 2024 roku Śląskie Koło Kognitywistyczne „Do Góry Mózgami” organizuje pierwszą edycję Śląskiej Konferencji Kognitywistycznej. Konferencja dedykowana jest studentom oraz doktorantom, a jej tegorocznym tematem jest „Kod Twojego Umysłu”.

Wydarzenie odbędzie się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (ul. Bankowa 11a, Katowice) w godz. 09.00–18.30.

Aby wziąć czynny udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do 10 marca 2024 roku. Udział bierny jest darmowy, nie obowiązuje rejestracja.

Szczegóły konferencji znajdują się na Facebooku wydarzenia. Kontakt z organizatorami jest możliwy pod adresami e-mail: s.konferencja.kognitywistyczna@gmail.com lub dogorymozgami@us.edu.pl.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji.

plakat informujący o konferencji

Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa - ,,Przemysł na ziemiach polskich – historia i dziedzictwo”

Call for papers

Seminarium: Okazjonalność bez językoznawstwa. O kilku niejasnościach filozofii języka

18 stycznia o godzinie 17:15 zapraszamy na seminarium pt. „Okazjonalność bez językoznawstwa. O kilku niejasnościach filozofii języka”.

Prelegent: dr Witold Marzęda

Miejsce: sala 337 w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 11, Katowice)

Organizacja: prof. dr hab. Wojciech Sady, mgr Dawid Szombierski

Seminarium filozoficzne odbędzie się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego (oddział w Katowicach). Planowane jest nagranie wydarzenia i jego udostępnienie na YouTube.

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji prof. Wojciecha Sadego o Traktacie Wittgensteina: https://www.youtube.com/watch?v=W509TiyFJzE

Prelekcja prof. Wojciecha Sadego o Traktacie Wittngesteina

Koło Naukowe Filozofii Analitycznej (Sebastian Stokłosa) zaprasza na Prelekcję prof. Wojciecha Sadego o Traktacie Wittngesteina 11 stycznia o godzinie 17:15 w Sali 337 (Instytut Filozofii, ul. Bankowa 11, Katowice).

 

Prof. dr hab. Wojciech Sady – filozof nauki, historyk idei i tłumacz. Autor książek (wybrane publikacje): „Struktura rewolucji relatywistycznej i kwantowej w fizyce”, „Spór o racjonalność naukową: od Poincarégo do Laudana”, „Dzieje religii, filozofii i nauki” (III tomy), „Wittgenstein: życie i dzieło”. Tłumacz (wybrane przekłady): B. Russell „Problemy filozofii” i I. Lakatos „Pisma z filozofii nauk empirycznych”. You Tube: https://www.youtube.com/@wojciechsady480/featured

„So Them all Fall”: Hip Hop, Riots and the „Language of the Unheard” – wykład dr Allison Ogden z University of Louisville

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Obywatelki/Obywatele Świata Sztuki oraz Dyrekcja kierunku filozofia, kognitywistyka oraz doradztwo filozoficzne i caoching  zapraszają na wykład Dr. Allison Ogden z University of Louisville (USA).

Wykład odbędzie się we wtorek 19.12.2023 w sali Sympozjalnej III (budynek WNS, Bankowa 11) o godzinie 15.30.

 

„So Them all Fall”: Hip Hop, Riots and the „Language of the Unheard”

From the United States to France and through the span of decades, the responses from the racial and cultural majority form a common thread of dismissiveness and outright dehumanization of those who have participated in what some call “riots”. Hip Hop, however, reveals the great untruth behind platitudes on riots such as “Violence is not the way” – because those who express such banal sentiments were never listening to the voices from these disenfranchised communities in the first place. The anger, frustration and social/political problems that led people to take to the streets in the United States in 1965, 1992, 2014, 2020 and in France in 2005 and  2023 were clearly laid out in Hip Hop, and any person listening – really listening – to the music, to the artists, would have known where the rage came from, and why. Martin Luther King stated, “… a riot is the language of the unheard”.  Hip Hop has, throughout the years, spoken the truths that needed to be heard in defiance of those who refused to listen.

 


Dr. Allison Ogden attended the Eastman School of Music where she studied clarinet performance and composition and received a PhD in Composition and Computer Music from the University of Chicago. She has taught on a wide array of music topics including Theory, History of Music, Score Reading, Composition, African American Music history and more at The University of Chicago, Northwestern University, Indiana University Southeast and Jefferson Community and Technical College. She currently serves as an Assistant Professor of Composition and Literature at the University of Louisville. She has worked to expand the curriculum at the University of Louisville School of Music by developing new courses that explore music, culture and society through a non-Eurocentric lens, such as Hip Hop: Music and History and Dance Revolution: EDM, Disco, House and Beyond. Recognizing the perspectives and contributions of minoritized peoples has been an area of particular focus in her work as a Professor of Music Literature.

Harmonogramy

semestr letni 2024/2025

Prosimy o śledzenie aktualizacji harmonogramu, ponieważ może ulec zmianie.

stacjonarne


1 rok I stopnia (aktualizacja 11.03.2025)

2 rok I stopnia (aktualizacja 13:35, 05.03.2025)

3 rok I stopnia (aktualizacja 18.03.2025)

1 rok II stopnia (aktualizacja 20.02.2025)

2 rok II stopnia

niestacjonarne


1 rok I stopnia (aktualizacja 14.02.2025)

2 rok I stopnia (aktualizacja 25.02.2025)

3 rok I stopnia (aktualizacja 25.03.2025)

1 rok II stopnia (aktualizacja 25.03.2025)

2 rok II stopnia (aktualizacja 25.03.2025)

informacja uzupełniająca


Studia stacjonarne, 1 stopnia, ZIMA 2024/2025 (aktualizacja 26.02.2025)

Studia stacjonarne, 2 stopnia, ZIMA 2024/2025 (aktualizacja 26.02.2025)


Studia niestacjonarne 1 stopnia, ZIMA 2024/2025 (aktualizacja 04.03.2025)

Studia niestacjonarne, 2 stopnia, ZIMA 2024/2025 (aktualizacja 26.02.2025)

Dziekanat ds. studenckich


mgr Anna Gąska
e-mail: anna.gaska@us.edu.pl

tel.: 32 359 24 40
Katowice, ul. Bankowa 11
pokój: 17

Dziekanat ds. dydaktycznych

Barbara Staroń
e-mail: barbara.staron@us.edu.pl

mgr Anna Musiał
e-mail: anna.musial@us.edu.pl

tel.: 32 359 12 17
Katowice, ul. Bankowa 11
pokój: 20

Dyrekcja kierunku

dr Mariola Sułkowska-Janowska, prof. UŚ

Dyrektor kierunku

e-mail: mariola.sulkowska@us.edu.pl
tel.: 32 359 23 78
ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice

pokój: 318B

dr Agnieszka Woszczyk, prof. UŚ

Zastępca dyrektor kierunku

e-mail: agnieszka.woszczyk@us.edu.pl
ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice
pokój: 318B

dr Maciej Stanek

Zastępca dyrektor kierunku

e-mail: maciej.stanek@us.edu.pl
tel.: 32 359 11 83
ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice

pokój: 317

return to top