Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kartka z kalendarza – Dzień Ziemi

22.04.2021 - 08:01, aktualizacja 27.04.2021 - 10:45
Redakcja: jp
Tagi: dzień ziemi
𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚
📆 22 kwietnia DZIEŃ ZIEMI
Zdawałoby się, że nauki ścisłe i technicznie nie wpasowują się w Dzień Ziemi tak mocno jak nauki przyrodnicze.
Dr Mateusz Dulski, prof. UŚ udowodnił, że jest inaczej zdobywając grant w ramach którego inżynieria materiałowa przysłuży się opracowaniu nowoczesnych materiałów wspomagających proces remediacji gleb i wód podziemnych.
Wszystkie te zabiegi podyktowane są faktem szybkiego rozwoju przemysłu ciężkiego, który przyczynił się do znacznego zanieczyszczenia środowiska. W efekcie szerokie spektrum metali ciężkich przedostało się do gleb oraz wód podziemnych stanowiąc potencjalne źródło zagrożenia dla organizmów żywych. Niestety ich długofalowe oddziaływanie na środowisko nie zostało dotychczas w pełni poznane. Wiadomo jednak, że wraz z upływem czasu metale te mogą być włączane do łańcucha pokarmowego zarówno roślin jak i zwierząt, przekładając się na zagrożenie zdrowia i życia człowieka. W efekcie nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat poszukuje się nowych rozwiązań oraz materiałów pozwalających rozwiązać powyższe problemy przyczyniając się do poprawy jakości środowiska, a tym samym komfortu i jakości życia.
Projekt zatytułowany „Multifunkcjonalne porowate nanomateriały jako nowoczesne filtry środowiskowe do remediacji gleb i wód podziemnych”, a realizowany dzięki finansowaniu Narodowego Centrum Nauki w ramach programu OPUS19, będzie zmierzał do opracowania nowego typu kompozytów o cechach i własnościach pozwalających na ich zastosowanie w procesach remediacji gleb i wód podziemnych.
W wyniku procesów sorpcyjnych docelowo planowane jest odzyskiwanie tak zasymilowanych metali i ich utylizacja lub ponowne wykorzystanie. W celu osiągnięcia zaplanowanych zadań zaproponowano opracowanie rozwiązania bazującego na zastosowaniu bioinertnej, mezoporowatej krzemionki SBA-15 , który należy obecnie do bardzo szeroko badanych i rozwijanych materiałów, ponieważ:
🌍 odznacza się ogromną powierzchnią właściwą, umożliwiając zasymilowanie ogromnej ilości metali,
🌍 posiada silne własności adhezyjne, sorpcyjne oraz jest neutralny dla środowiska i organizmów żywych,
🌍 struktura krzemionki może być relatywnie łatwo modyfikowana za pomocą procesów technologicznych, tworząc możliwość funkcjonalizacji za pomocą praktycznie dowolnego typu grup funkcyjnych z precyzyjną kontrolą ich stężenia w objętości krzemionki.
Dzięki takim naukowcom i ich badaniom naszej Matce Ziemi będzie lżej
🌍 Dbajmy o środowisko.
return to top