Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

CERN | 30-lecie współpracy

OPEN-PHO-ACCEL-2015-001-1 | fot. Dominguez, Daniel; Brice, Maximilien | źródło: cds.cern.ch

Jesteśmy częścią CERN-u


30 lat temu Polska dołączyła do
Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych – CERN.
Jej członków łączy wspólny cel:
zbadać naturę Wszechświata  

Jeden z budynków CERN, panorama nocna
Glob nauki i innowacji |fot. Julien Marius Ordan
CERN-PHOTO-201808-226_09 źródło: cds.cern.ch

Obiekt stojący na terenie CERN – wstęga z metalu z napisami
fot. Julien Marius Ordan|CERN-PHOTO-201707-179|cds.cern.ch

CERN | MISJA


Genewa, Szwajcaria | www.home.cern

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN jest międzyrządową organizacją naukową. Jej misją jest jest prowadzenie światowej klasy badań w dziedzinie fizyki oddziaływań fundamentalnych przy użyciu najnowocześniejszych detektorów i akceleratorów wysokich energii.  CERN zajmuje się również transferem wiedzy do przemysłu i kształceniem nowego pokolenia naukowców.

Wnętrze zderzacza LHC
fot. Michael Hoch|CMS-PHO-TRACKER-2013-001|cds.cern.ch

CZY WIESZ, ŻE…


Badania, które są realizowane w CERN-ie, koncentrują się na analizie cząstek elementarnych – najmniejszych elementów materii Wszechświata. Naukowcy chcą poznać także fundamentalne prawa nimi rządzące. Efekty ich pracy wykorzystywane są m.in. w diagnostyce i terapiach medycznych, kriogenice, technologii ultra-wysokiej próżni czy monitorowaniu promieniowania. Niewiele osób wie jednak, że CERN to również miejsce narodzin… sieci World Wide Web.

POZNAJ JĘZYK CERN-u


Wielki Zderzacz Hadronów, bozon Higgsa, neutrino czy plazma kwarkowo-gluonowa – to słowa, które na co dzień można usłyszeć w CERN-ie we wszystkich językach świata. Co oznaczają? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w specjalnie przygotowanym słowniku.

PL30CERN

Grafika z napisem: 30 lat Polski w CERN

Świętujemy trzydziestą rocznicę współpracy polskiej nauki z Europejską Organizacją Badań Jądrowych. W przygotowanie ogólnokrajowych obchodów jubileuszu włączyły się, oprócz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, takie ośrodki naukowe, jak: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

OFICJALNA STRONA OBCHODÓW 30 ROCZNICY

UŚ30CERN

Kolaż zdjęć naukowców z UŚ w CERN-ie

Fizycy z UŚ w CERN-ie


Naukowcy związani z Instytutem Fizyki im. A. Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego od wielu lat aktywnie angażują się w eksperymenty realizowane w CERN-ie

Fizycy z UŚ
o swojej współpracy
z CERN-em

Od początku współpracy z CERN-em bierzemy aktywny udział w eksperymentach zgłębiających naturę Wszechświata, przyczyniając się do rozwoju fizyki wysokich energii. Stworzyliśmy zespoły, w których pracują dociekliwi, pełni pasji ludzie. Przed nami wiele lat intensywnej, ale i ekscytującej pracy naukowej. Liczymy na nowe teorie oraz przełomowe odkrycia, jesteśmy gotowi na kolejne, jedyne w swoim rodzaju wyzwania.

SPOJRZENIE W PRZESZŁOŚĆ

Oficjalna współpraca grupy fizyków jądrowych z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego UŚ rozpoczęła się w chwili przystąpienia do neutrinowego eksperymentu ICARUS w 2001 roku oraz eksperymentu zajmującego się pomiarem zderzeń ciężkich jonów NA61/SHINE w 2010 roku.

dowiedz się więcej

AKTUALNE DZIAŁANIA

Dziś fizycy związani z naszą uczelnią biorą udział w wielu eksperymentach realizowanych w CERN-ie oraz przygotowują nowe projekty, takie jak WCTE for Hyper-Kamiokande and Future Large-scale Water-based Detectors. Eksperyment NA61/SHINE przechodzi gruntowną modernizację, trwają zaawansowane badania dotyczące cząstek elementarnych.

dowiedz się więcej

PRZYSZŁOŚĆ

Teoretycy z UŚ będą kontynuować wyjazdy naukowe do CERN-u, aby uczestniczyć m.in. w pracach nad projektem Future Circular Collider. FCC to następca Wielkiego Zderzacza Hadronów, który, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, pozwoli na uzyskanie nawet sto razy bardziej precyzyjnych pomiarów od tych dostępnych obecnie.

dowiedz się więcej

Warto zobaczyć, warto przeczytać, warto posłuchać

CERN | Moja historia

Realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Polskie instytucje, które włączyły się w obchody jubileuszu 30-lecia współpracy z CERN-em

return to top