Projekty skierowane do szkół
Projekty trwajace
Popularyzacja i Nauka: PIN UŚ - Kod do przyszłości
Program skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich
Działania przewidziane w projekcie:
- Szkoła letnia: przyczyni się do realizacji celu projektu poprzez promocję potencjału naukowego Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych oraz upowszechnienie aktualnych trendów badawczych w naukach ścisłych i inżynieryjno-technicznych.
- Z najlepszymi przez naukę – warsztaty popularnonaukowe: przyczynią się do pobudzenia ciekawości poznawczej, kreatywności i chęci pogłębiania wiedzy. Ponadto uczestnicy warsztatów zaczną identyfikować Uniwersytet Śląski jako miejsce, w którym studiując można zdobywać wysokie kwalifikacje, pracować w nowoczesnych laboratoriach, współuczestniczyć w międzynarodowych projektach.
- Z najlepszymi przez naukę – wykłady popularnonaukowe: wprowadzą uczniów w świat badań prowadzonych przez naukowców. Uczestnicy zdobędą wiedzę o najnowszych osiągnięciach naukowych oraz możliwościach wykorzystania wiedzy naukowej w praktyce.
- Rodzinny Piknik Naukowy WNŚiT: wydarzenie o charakterze edukacyjnym, bezpłatnym i otwartym dla publiczności, które przyczyni się do realizacji celu projektu poprzez stymulowanie i podtrzymywanie zainteresowania społeczeństwa naszego regionu naukami ścisłymi, technologią,inżynierią i matematyką (STEM).
Szereg działań prowadzonych w ramach szkoły letniej, warsztatów, konkursów i pikniku koncentruje się na uczeniu się przez doświadczenie. Młodzież będzie miała unikalną okazję poznania warsztatu współczesnego badacza poprzez aktywne działania w nowoczesnych laboratoriach naukowych i realizację projektów.
Koordynator projektu
Źródło finansowania
Okres trwania projektu
Wysokość dofinansowania
Całkowita wartość projektu
Akcja Popularyzacja
Program skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich
Składa się on z 3 zadań:
- Zadanie 1: Interdyscyplinarne wykłady dla szkół “Nauka wokół nas”,
- Zadanie 2: Wykłady popularnonaukowe w konwencji TED “Zawód naukowiec”,
- Zadanie 3: Warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Tematyka wszystkich zadań związana jest z naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Zadanie 2 jest realizowane jest przez Wydział Nauk Przyrodniczych, natomiast zadania: 1 i 3 są prowadzone przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych. Koordynowanie całego projektu leży po stronie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.
Celem głównym projektu jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wskazanie Uniwersytetu Śląskiego jako miejsca, w którym studiując można zdobywać wysokie kwalifikacje, pracować w nowoczesnych laboratoriach, współuczestniczyć w międzynarodowych projektach, co w dalszej przyszłości przekłada się na sukces zawodowy.
Skupienie działań o charakterze popularno-naukowym, skierowanym do otoczenia społecznego uczelni, w szczególności do grup docelowych obejmujących młodzież szkolną oraz nauczycieli – osoby których kompetencje do upowszechniania nauki powinny być stale rozwijane.
Koordynator projektu
Źródło finansowania
Okres trwania projektu
Wysokość dofinansowania
ChemiK - Chemia + Kompetencje
Program skierowany do uczniów szkół podstawowych
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych, poznawczych, kognitywnych i samoorganizacyjnych 263 uczennic/uczniów klas V-VIII 4 szkół podstawowych oraz uczniów i uczennic klas I-III 3 liceów województwa
śląskiego, tj.:
- SP nr 1 w Tychach,
- SP nr 67 w Katowicach,
- SP nr 15 w Chorzowie,
- SP nr 46 w Bytomiu,
- SP 15 oraz nr 27 w Rudzie Śląskiej,
- Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie,
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach,
- X Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach
odpowiadającym potrzebom społeczno-gospodarczym oczekiwanym przez pracodawców na rynku pracy, poprzez opracowanie programu kształcenia i realizację działań dydaktycznych, tj. warsztatów ogólnorozwojowych, podstawowych i specjalistycznych dla dzieci i młodzieży w wieku 9-20 lat wspólnie z Miastami: Katowice, Chorzów, Bytom, Ruda Śląska, Gminą Pszczyna i Szkołą Podstawową nr 1 w Tychach, Szkołą podstawową nr 27 w Rudzie Śląskiej, w ramach realizacji III misji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Połączenie uzupełniających się potencjałów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak i ww. podmiotów współpracujących, przyczyni się do rozwoju kompetencji i kwalifikacji, odpowiadających potrzebom rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa, pozwalających na:
- aktywizację społeczną i zawodową,
- poszerzanie wiedzy ogólnej i specjalistycznej, rozwój zainteresowań,
- pobudzenie aktywności edukacyjnej, kulturalnej,
- zapobieganie społecznemu wykluczeniu.
Realizacja zaplanowanych działań przyczyni się więc do osiągnięcia celu szczegółowego POWER, jakim jest podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa, poprzez realizację wysokiej jakości działań na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.
Kierownik projektu
Źródło finansowania
Okres trwania projektu
Wysokość dofinansowania
films4edu
Program skierowany do szkół podstawowych i średnich
The project is targeted at 2 groups: primary and secondary school STEM teachers and primary and secondary school students
The main objective is to develop and improve the quality of distance learning STEAM education and increase the teaching potential and distance learning capacity of primary and secondary schools in 4 partner countries.
Kierownik projektu
Źródło finansowania
Okres trwania projektu
Wysokość dofinansowania
Projekty zakończone
Uniwersytet Śląski Młodzieży – nauka a problemy współczesnego świata
Program skierowany do uczniów szkół średnich
Jednostki współpracujące
- II LO w Jaworznie,
- ZSO w Gliwicach,
- ZSTiO „Meritum” w Siemianowicach Śląskich,
- ZS im. Jana Pawła II w Sławkowie,
- SP dla Chłopców Kuźnica.
Projekt obejmuje realizację 4 kursów edukacyjnych obejmujących naprzemienne zajęcia z zakresu nauk społecznych i matematyczno-przyrodniczych: „Człowiek i jego tajemnice”, „Zdrowo żyć”, „Poznać świat” i „Zaglądnąć w głąb”.
Kierownik projektu
Źródło finansowania
Okres trwania projektu
Wysokość dofinansowania
Młody mechatronik - przez zabawę i naukę do świadomego wyboru drogi kształcenia
Program skierowany do uczniów szkół podstawowych
W ramach projektu nawiązano formalną współpracę ze szkołami:
- Szkoła Podstawowa nr 45 im. J. Korczaka w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Sosnowcu,
Szkoła Podstawowa nr 3 im. E. Orzeszkowej w Sosnowcu.
Projekt obejął wsparciem 280 osób (112 uczennic i 168 uczniów) i jest realizowany w dwóch zadaniach; podział ze względu na grupę wiekową uczestnika:
- Zadanie 1 – „Młodzi Odkrywcy” dla 120 uczennic/uczniów w wieku od 6 do 12 lat,
- Zadanie 2 – „Młodzi Eksperci” dla 160 uczennic/uczniów w wieku od 13 do 16 lat.
Projekt w swych podstawowych założeniach ma rozbudzić w młodym pokoleniu zainteresowanie otaczającym światem oraz przyczynić się do rozwoju kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, tzw. transversal skills, uczestników poprzez przygotowanie ich do bycia pełnoprawnymi i w pełni świadomymi członkami innowacyjnego społeczeństwa, którego cechami dominującymi są nie tylko umiejętności matematyczno-przyrodnicze i ICT, zdolność do krytycznego i kreatywnego myślenia oraz przedsiębiorczość, ale również otwarcie na drugiego człowieka i umiejętność pracy w zespole.
Projekt przewiduje wyłącznie opracowanie programów kształcenia i realizację działań dydaktycznych, służących rozwijaniu u jego uczestników kompetencji.
Kierownik projektu
Źródło finansowania
Okres trwania projektu
Wysokość dofinansowania
Kreatywny odkrywca
Program skierowany do uczniów szkół podstawowych
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych (matematyczno-przyrodniczych, ICT, kreatywności, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się i pracy w grupie) 240 uczennic/uczniów (146K/154M) klas IV-VIII szkół podstawowych woj. śląskiego:
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Tychach,
- Szkoły Podstawowej nr 67 w Katowicach,
- Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie,
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Ornontowice.
odpowiadających potrzebom rynku pracy, gospodarki i społeczeństwa, poprzez opracowanie programów kształcenia i realizację działań dydaktycznych, w tym warsztatów i wykładów ogólnorozwojowych, matematyczno-przyrodniczych i ICT dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 lat oraz zajęć dla 50 rodziców (30K/20M) służących rozwijaniu kompetencji wychowawczych i społecznych, wspólnie z Miastem Katowice, Gminą Pszczyna i Ornontowice oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Tychach, w ramach realizacji III misji Uniwersytetu Śląskiego.
Kierownik projektu
Źródło finansowania
Okres trwania projektu
Wysokość dofinansowania
Uniwersytet Młodego Odkrywcy w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych – UMO SMCEBI
Program skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich
Cele:
Podniesienie kompetencji uczestników projektu w wieku 10-16 lat w zakresie kreatywnego rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, umiejętności rozumowania w naukach przyrodniczych i matematycznych, myślenia naukowego, umiejętności pracy w grupie, umiejętności STEAM, wiedzy ICT, umiejętności społecznych oraz wychowawczych rodziców.
Opis:
Projekt przewidziano dla dzieci w wieku 10-16 lat oraz ich rodziców. Spotkania odbywały się będą w Śląski Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Pracownicy Uniwersytetu Śląskiego oraz zewnętrzni wykładowcy przeprowadzą w sumie 37 różnych wykładów i warsztatów dla dzieci w wieku 10-16 lat z zakresu nauk przyrodniczych m. in. matematyka, fizyka, chemia, nauki o materiałach, medycyna, biologia, kryminalistyka. Uczniowie wezmą udział w 4 wycieczkach dydaktycznych. W programie przeprowadzone zostanie również 14 warsztatów i wykładów dla ich rodziców z zakresu pedagogiki i psychologii, bezpieczeństwa w sieci, czy wad postawy.
Szkoły partnerskie:
- Szkoła Podstawowa im. Franciszka Rducha w Bełku,
- Szkoła Podstawowa nr 8, im. Romana i Zdzisława Pietrasów w Czerwionce-Leszczynach,
- Szkoła Podstawowa w Stanowicach,
- Szkoła Podstawowa nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach,
- Szkoła Podstawowa nr 5, im. Króla Jana III Sobieskiego w Zabrzu,
- Szkoła Podstawowa nr 25 im. Jana Pawła II w Zabrzu,
- Zespół Szkolno-Przedszkolnym w Chudowie,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach,
- II Liceum Ogólnokształcące im. St. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej,
- VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu,
- Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu,
- Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach.
Koordynator:
- dr Aneta Szczygielska-Łaciak
Organizatorzy:
- dr hab. Roman Wrzalik
- dr Aneta Szczygielska-Łaciak
- dr hab. Małgorzata Karolus
- dr Marcin Łaciak
- mgr Joanna Stelmaszak
- mgr Barbara Szymańska-Markowska
- mgr Małgorzata Szymura
Kierownik projektu
Źródło finansowania
Okres trwania projektu
Wysokość dofinansowania