Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kartka z kalendarza – Dzień bezpiecznego internetu i…. pizzy

12.02.2021 - 09:56, aktualizacja 12.02.2021 - 10:02
Redakcja: jp
Kartka z kalendarza
📆 9 lutego
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Do tego, aby dzień święty święcić w przypadku pizzy nie trzeba nikogo namawiać.
Przeważająca większość sympatyków pizzy na pytanie jakiej narodowości jest ta potrawa, odpowie: „Włochy!” A prawda jest trochę inna.
Płaskie placki (początkowo bez dodatku drożdży) znane były we wszystkich kulturach i cywilizacjach starożytnych. W starożytnym Egipcie pełniły funkcję środka płatniczego. Starożytni Grecy wypiekali pity, które smarowali oliwą i przyprawiali ziołami. Od nich Rzymianie przejęli ten zwyczaj kulinarny i zmodyfikowali, tworząc focaccie – płaskie lub pulchne placki z solą, szałwią i rozmarynem, skrapiane oliwą.
Na przestrzeni wieków placki z mąki i wody z dodatkiem soli i oliwy (oraz w wielu przypadkach zakwasu) cieszyły się niesłabnącą popularnością, ewoluując w różnych krajach i dostosowując się do stref klimatycznych. Słowianie słyną ze znanych do dzisiaj podpłomyków.
Ale pierwsza pizza w formie, jaką dziś znamy, została ustalona i skonsumowana w 1889 roku, kiedy królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka wraz z małżonkiem, odwiedziła Neapol. Kucharz odpowiedzialny za nakarmienie królewskiej pary uraczył dostojnych gości plackiem w barwach narodowych: z bazylią (zieleń), serem mozzarella (biel) i pomidorami (czerwień). Danie to po dziś dzień nosi nazwę Margherita na cześć królowej.
I tu rozpoczęła się trwająca do dzisiaj era panowania pizzy na stołach całego świata. Ekspansja prostego placka przekroczyła wszelkie granice geograficzne. W każdym kraju nie ma miejsca, gdzie nie podaje się pizzy.
Amerykanie stworzyli swoją wersję pizzy – „na bogato” – z wieloma dodatkami. Włosi pozostali przy prostym trzyskładnikowym przepisie według zasady „mniej znaczy więcej”.
W 1962 roku w Kanadzie powstała tzw. pizza hawajska: z serem, szynką i ananasem, która podzieliła świat miłośników pizzy. Odmianę hawajską stworzył grecki imigrant, Sam Panopoulos, który dla żartu położył na ciasto plasterki ananasa. To nie pierwszy taki przypadek, że żartobliwe działanie wchodzi do codzienności już na stałe.
Pizza ma zwykle kształt koła i w takiej formie jest sprzedawana przez restauracje. Do wyboru są różne wielkości – można rzec: o różnej średnicy. I tu pojawiło się pytanie: czy lepiej kupić 2 małe pizze czy 1 dużą? A z pomocą przychodzi niczym bohater – poczciwa Ludolfina – liczba Pi, dzięki której bez trudu obliczymy, co nam się bardziej opłaca (jeśli ktoś bardziej lubi chrupiące ciasto na brzegach – wiadomo, że wybierze 2 mniejsze pizze 😊).
9 lutego to też Dzień bezpiecznego Internetu ustanowiony w 2005 roku przez Komisję Europejską. Ma na celu podnoszenie świadomości, jakie zagrożenia niesie za sobą użytkowanie Internetu. W cyberprzestrzeni można łatwo paść ofiarą oszustwa, cyberprzemocy, hejtu, czy utraty danych cyfrowych i środków pieniężnych. Wiedza o tym, jak przed tymi zagrożeniami uchronić siebie i swoich bliskich, jest kluczowa do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania w Sieci.
Świętujcie dziś przy ulubionej pizzy (nie dyskryminujmy hawajskiej!) i uważajcie na siebie.
Smacznego!
Dobrego dnia
🍀MAK
return to top