Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Kartka z kalendarza – Światowy dzień książki i praw autorskich

29.04.2022 - 11:24, aktualizacja 01.04.2023 - 09:39
Redakcja: magdakorbela

Save the date with our scientists

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚 📆 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

📖 Liryka jest zarezerwowana dla humanistów, a dla ścisłowców cyferki. Nieprawda! „Między gwiazdami” to tomik wierszy Patrycji Zuber, studiującej fizykę na naszym wydziale. Nie da się? Niemożliwe? Nie śniło się to filozofom? Ale fizykom już tak!

📖 „Moją pasją jest wolność w ekspresji. Trzeba bowiem chcieć i umieć być w całości, nawet jeżeli całością oddamy się nicości. Odkąd pamiętam maluję obrazy za pomocą słów, w których tonę”. Taka właśnie notka biograficznie widnieje z tyłu mojej książki.

📖 Mówiąc już mniej poetycko, od zawsze byłam ciekawa świata i nigdy nie rezygnowałam z nauki. Uważam wręcz, że jest ona ogromną częścią samorozwoju, codziennego życia, a ponadto pozwala zrozumieć to, co nas otacza. Jak jednak mogę pisać o świecie nie znając świata? Gdy byłam mała wychodziłam często z tatą na garaż oglądać gwiazdy. Nie było to trudne, wystarczyło otworzyć okno i wyskoczyć przez parapet zwinnie, zanim mama zauważyła, jak bardzo szyby zostały w trakcie przeskoku popalcowane.

📖 Następnie usiąść pod wiśnią, która rosła w naszym ogrodzie i przypatrywać się nieskończoności… A to były dopiero początki zamiłowania do fizyki – czyste piękno. Od programów „Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem”, po faktyczne realizowanie pracy licencjackiej związanej bezpośrednio z układami podwójnymi czarnych dziur oraz ich obserwacją w detektorach LIGO pod czujnym okiem mojej Pani promotor, dr Aleksandry Piórkowskiej-Kurpas, mogę śmiało powiedzieć, że to dopiero początek (liczę, że jak najdłuższej) mojej historii z tą dziedziną.

📖 Zwykle byłam typem humanisty, więc często śmiem żartować, że proces realizowania tych marzeń działa trochę jak „per aspera ad astra” („przez ciernie do gwiazd) – w przenośni i dosłownie – jedno jest jednak pewne… Warto. Sądzę, że gdyby nie fizyka, nie byłabym w miejscu, w którym jestem teraz i polecam ten kierunek każdemu, kto także ciekaw jest „co”, „dlaczego” i „jak” działa.

📖 Może pisałam wiersze od dawna, ale gdybym nie poznała świata choć trochę bardziej, to wątpię, że podzieliłabym się swoimi wypocinami z szerszym gronem, organizowała spotkania autorskie, a co dopiero planowała kolejne projekty, przy czym śmiało mogę zapowiedzieć, że drugi właśnie jest w trakcie realizacji

📖 Na świat natomiast nie spojrzałabym – a już na pewno nie takim okiem – gdyby nie fizyka. Dziękuję za tę możliwość. Dziękuję za wsparcie.

📖 Nigdy nie bójcie się realizować marzeń i nigdy w siebie nie wątpcie. Świat naprawdę potrafi emanować pełną skalą barw, nawet w najgorszych momentach, czasami naprawdę wystarczy w to uwierzyć.