Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Podsumowanie XVI Święta Liczby Pi

14 marca 2022 roku odbyło się XVI Święto Liczby Pi – wydarzenie popularyzujące naukę skierowane do uczniów szkół, studentów, a także sympatyków nauk matematycznych, ścisłych i technicznych. Tak jak w przypadku dwóch poprzednich edycji przeprowadzone zostało w trybie zdalnym. W ramach wydarzenia odbiorcy mieli do wyboru wiele wykładów ze wszystkich dziedzin nauki, które praktykowane są na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ: chemii, fizyki, informatyki, inżynierii biomedycznej, inżynierii materiałowej.

20 wykładów i 7 zajęć warsztatowych, które składały się na wydarzenie, było prowadzonych w dwojaki sposób: w ramach (ponad 6-godzinnej) otwartej transmisji na żywo YOUTUBE (oraz Facebook) nadawanej ze studia nagraniowego, a także na platformie ZOOM w tematycznych klasach (matematycznej oraz ścisło-technicznej). Zajęcia w klasach podlegały wcześniejszym zapisom. Dodatkowo przeprowadzono 6 rund zabawy „Pilionerzy”, w której uczestnicy poddali sprawdzianowi swoją wiedzę matematyczną.

Wykład inauguracyjny pt. „Sztuka generatywna, czyli czy AI jest twórcza?”, który odbył się tradycyjnie o godzinie 9:42 (3xPi) wygłosiła prof. dr hab. Urszula Boryczka.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych przede wszystkim z województwa śląskiego. Wydarzenie online dotarło także do pozostałych województw w kraju. Według statystyk XVI Święto Liczby Pi zgromadziło prawie 55000 odbiorców, a transmisja online została wyświetlona 3700 razy.

Zapraszamy do ponownego obejrzenia wykładów zaprezentowanych w ramach otwartej transmisji YOUTUBE:

wróć do strony głównej