Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kartka z kalendarza – Światowy dzień walki z rakiem jajnika

08.05.2021 - 08:34, aktualizacja 08.05.2021 - 08:40
Redakcja: jp
Kartka z Kalendarza
🗓️ 8 maja – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM JAJNIKA
♀️ Każdego roku u około ćwierć miliona kobiet na całym świecie diagnozuje się raka jajnika. Ze względu na powszechny brak świadomości i brak wczesnych badań przesiewowych wiele przypadków choroby jest diagnozowanych zbyt późno. A w przypadku walki z nowotworami czas nigdy nie gra na korzyść chorującego – choć lekarze robią, co mogą…
♀️ Nowotwory przestają być tematem tabu – dzięki nieustającemu postępowi badań przestają być chorobą, której zdiagnozowanie jest wyrokiem. Głośno także mówi się o nowotworach uzależnionych od płci, na co wskazują liczne kampanie społeczne. I jest to właściwe, bo o tym trzeba mówić, nie można się tego wstydzić i zamiatać pod dywan!
♀️ Obchodzony 8 maja Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika to dzień, w którym organizacje na całym świecie jednoczą się, by edukować swoje społeczności na temat raka jajnika, jego objawów i metod leczenia.
♀️ Naukowcy Instytut Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadzą badania skupione na projektowaniu i wytwarzaniu nowych leków o lepszych własnościach terapeutycznych niż te aktualnie stosowane. O wynikach ich badań możecie przeczytać w artykule pt. 𝐏𝐥𝐚𝐭𝐢𝐧𝐮𝐦(𝐈𝐈) 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐥𝐞𝐱𝐞𝐬𝐬𝐡𝐨𝐰𝐢𝐧𝐠 𝐡𝐢𝐠𝐡 𝐜𝐲𝐭𝐨𝐭𝐨𝐱𝐢𝐜𝐢𝐭𝐲 𝐭𝐨𝐰𝐚𝐫𝐝 𝐀𝟐𝟕𝟖𝟎 𝐨𝐯𝐚𝐫𝐢𝐚𝐧 𝐜𝐚𝐫𝐜𝐢𝐧𝐨𝐦𝐚 𝐜𝐞𝐥𝐥𝐬.
♀️ Choroby nowotworowe stanowią drugą pod względem ilości przypadków przyczynę przedwczesnej śmierci (po chorobach układu krążenia). Ze względu na fakt stale rosnącej liczby diagnozowanych przypadków można przypuszczać, że w krótkim czasie to właśnie choroby nowotworowe staną się najczęstszą przyczyną zgonów. Jest to poważne wyzwanie cywilizacyjne, dlatego ciągle poszukuje się zarówno nowych metod diagnozowania, jak i bardziej skutecznych terapii.
♀️ Wśród chorób nowotworowych, rak jajnika nazywany jest „cichym zabójcą kobiet”. W przypadku tej choroby nie istnieją badania przesiewowe (jak w przypadku raka szyjki macicy, czy raka piersi), a objawy pojawiają się dopiero w późniejszych stadiach, kiedy obserwuje się już naciekanie na tkanki towarzyszące i angiogenezę w obrębie tkanki nowotworowej.
♀️ Większość schematów chemioterapeutycznych w przypadku raka jajnika opiera się na skojarzeniu leków na bazie platyny (cisplatyny lub karboplatyny) z taksoidami (np. paklitaksel). Podstawowym problemem w tej metodzie leczenia jest jednak dość szybkie pojawianie się lekooporności i w konsekwencji niewrażliwość komórek nowotworowych na pochodne cisplatyny.
♀️ Zaprojektowane i otrzymane przez nas związki koordynacyjne platyny(II) z 2,6-bis(tiazol-2-ylo)pirydynami podstawionymi arylami (fenantrenem, antracenem lub pirenem) mogą stanowić obiecującą alternatywę dla cisplatyny i jej bezpośrednich analogów. Wykazują one porównywalne do cisplatyny (3.9 μM) wartości IC50 względem linii komórkowych A2780 (2.9 – 4.4 μM), a śmierć komórek nowotworowych następuje w procesie apoptozy mitochondrialnej w połączeniu z autofagią.
♀️ Wyjątkową natomiast zaletą otrzymanych związków Pt(II) jest ich wysoka selektywność – charakteryzują się niską cytotoksycznością w stosunku do innych linii nowotworowych (HTC116 (rak okrężnicy), MCF7 (rak piersi), PC3 (rak prostaty)) oraz względem zdrowych komórek ludzkich fibroblastów.
Artykuł można przeczytać pod linkiem: https://pubs.rsc.org/…/articlelan…/2019/dt/c9dt02894c…
Dziękujemy za Waszą pracę!💐 Prosimy o więcej!
A do wszystkich naszych czytelników (♀️Pań i ♂️Panów również) zwracamy się z apelem:
👉Badajcie się!
return to top