Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Kartka z kalendarza – Dzień ratownika WOPR

29.06.2021 - 08:55, aktualizacja 25.05.2022 - 10:57
Redakcja: jp
Tagi: kartka z kalendarza
Kartka z Kalendarza
📆 29 czerwca – Dzień Ratownika WOPR
Niektórzy już korzystają z urlopu, inni dopiero się na niego wybierają. Co roku następuje podział na tych, którzy wybierają góry i tych, którzy jadą nad morze, albo nad wodę w zależności od możliwości. I właśnie dziś będzie o wodzie, ale z trochę innej perspektywy…
Opowiada dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ – po godzinach ratownik WOPR
🏊‍♂️ Wraz ze wzrostem temperatury coraz więcej ludzi jako alternatywę spędzenia wolnego czasu wybiera spędzenie go nad wodą w różny sposób.
🏊‍♂️ Spędzamy czas w Aquaparkach na krytych pływalniach, w basenach na otwartym powietrzu oraz otwartych zbiornikach wodnych, zarówno jeżeli chodzi o wody śródlądowe morskie i oceaniczne.
🏊‍♂️ W każdym z tych wypadków bardzo istotna jest funkcja, jaką spełnia ratownik, ponieważ jest to pierwsza osoba, jaka w sposób profesjonalny może udzielić pomocy osobie poszkodowanej na kąpielisku lub w jego okolicy. Mając na uwadze coroczną wysoką liczbę utonięć zwłaszcza na kąpieliskach dzikich, wybieramy miejsca do plażowania w sposób coraz bardziej świadomy i bezpieczny. Jednakże nawet najlepszy ratownik wodny z najlepszym sprzętem i najszybszym refleksem nie zastąpi zdrowego rozsądku. Rola ratownika jest bardzo istotna, ale również jego odpowiedzialność jest ogromna – często nie zdajemy sobie sprawy, jak stresujące może być obserwowanie zatłoczonego kąpieliska tak, aby w sposób profesjonalny zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom kąpiącym się.
🏊‍♂️ Dlatego bardzo ważne jest profesjonalne szkolenie ratowników, przygotowanie dla nich sympozjów, kursów, szkoleń oraz szkoleń terenowych tak, aby byli przygotowani na jak najwięcej sytuacji, w których to życie i przypadek piszą scenariusze, a czasami są one naprawdę nieprawdopodobne.
🏊‍♂️ W każdej z tych sytuacji ratownik musi się odnaleźć i zareagować w sposób przede wszystkim skuteczny, a na podjęcie decyzji czasami ma tylko sekundy.
🏊‍♂️ Niedawno wspólnie z zespołem profesora Arkadiusza Stanuli z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach napisaliśmy wspólnie pracę odnośnie wpływu chloru na drogi oddechowe personelu oraz ratowników przebywających w krytych pływalniach, ponieważ zdajemy sobie z tego sprawę, jak ważny jest ratownik oraz to, aby wykonywał swoją pracę w sposób rzetelny.
🏊‍♂️ W tym celu należy ratownikowi zapewnić jak największy komfort pracy i to nie tylko psychicznie, ale również fizyczny, biologiczny.
🏊‍♂️ Dlatego zanim skorzystamy z kąpieliska oceanicznego lub morskiego, ale również wodach śródlądowych, zwłaszcza rzek, należy zasięgnąć opinii ratownika, jak również jego wiedzy odnośnie akwenu, w którym zamierzamy pływać, ponieważ jest to osoba, która jak nikt inny powinna znać wszystkie niuanse danego zbiornika oraz czyhające niebezpieczeństwa.
🏊‍♂️ Podsumowując: szanujmy siebie nawzajem, szanujmy ratowników wodnych, wykonujmy ich polecenia, podchodzimy z szacunkiem do żywiołów oraz własnych umiejętności, ponieważ jak powiedział jeden z moich znakomitych kolegów topi się tylko ten, kto umie pływać; ten kto nie umie trzyma się od wody z daleka.
return to top