Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Oferta dla szkół

Zachęcamy do skorzystania z oferty warsztatów dla uczniów. Zajęcia prowadzą studenci kierunku Prawo współpracujący z działającą przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Studencką Poradnią Prawną.

  • Powtórka maturalna dla licealistów z WOSu – prawo konstytucyjne. Dodatkowa część: jak się studiuje prawo.
  • Powtórka maturalna dla licealistów z WOSu – prawo międzynarodowe. Dodatkowa część: jak się studiuje prawo.
  • Jak legalnie być influencerem – RODO, sprzedaż przez Internet, marketing i prawo konkurencji.
  • Stosunek pracy a inne formy zatrudnienia.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z oferty proszone są o kontakt z Pełnomocniczką Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŚ do spraw współpracy z liceami ogólnokształcącymi i szkołami podstawowymi dr hab. Agnieszką Ziółkowską, prof. UŚ; e-mail: agnieszka.ziolkowska@us.edu.pl

Wykłady dla licealistów - propedeutyka prawa

Agenda wykładów dla licealistów – Propedeutyka prawa

czas trwania wykładów max.60 min.


Marzec 2024

27.03  godz. 13:00- dr Michał Grudecki, Sądzenie zbrodniarzy wojennych, aula 4 (zgłoszenia do 22 marca)


Kwiecień 2024

17.04 godz.13:00 – dr Mateusz Zeifert, Prawo i język, aula 4 (zgłoszenia do 10 kwietnia)


Maj 2024

27.05 godz.10:00 – dr Ewa Radecka, Prawo ochrony środowiska, aula 1 (zgłoszenia do 20 maja)


W ramach współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UŚ – wzorem ubiegłego roku – przedstawiamy propozycję bezpłatnych warsztatów z zakresu pisania pism procesowych przygotowujących maturzystów do ich egzaminu dojrzałości.

Oferta dotyczy:

– spraw administracyjnych i sądowoadministracyjnych – prowadzi: dr Weronika Szafrańska – warsztat w  dniu 09.04.2024 w godz. 15:00-17:00

– spraw cywilnych – prowadzi: mgr Barbara Cis –  warsztat w  dniu 20.04.2024 r. w godz. 8:00-11:30 w Auli nr 3

Zgłoszenia chętnych Maturzystów prosimy przesyłać do 30 marca na adres: agnieszka.ziolkowska@us.edu.pl

 

 

                                                                      

Dzień Przedsiębiorczości na Wydziale Prawa i Administracji UŚ

Współczesny świat zalewany jest informacjami dotyczącymi ekonomii i przedsiębiorczości. Wszelkimi dostępnymi kanałami płyną do nas treści o inflacji, stagflacji, stopach procentowych, tarczach antykryzysowych, antyinflacyjnych, samozatrudnieniu, podatkach, kapitale gospodarczym, dochodach, stratach, potencjale ludzkim… Często – nawet nieświadomie – stajemy się częścią gospodarki rynkowej, która umożliwia osiągnięcie sukcesu osobom przedsiębiorczym. Ale czy zastanawialiście się co to znaczy „być człowiekiem przedsiębiorczym”?? Jakie on ma kompetencje, a jakie umiejętności? Co wiedzieć trzeba, a co wiedzieć warto, by odnieść sukces na rynku? Czy jest to tylko kwestia szczęścia? Czy może świadomego kierowania swoim rozwojem i korzystania z rad osób doświadczonych, jak dobrze zainwestować środki? 

Już 22 marca 2023 r. po raz pierwszy będziemy obchodzić na Wydziale Prawa i Administracji UŚ Dzień Przedsiębiorczości. Podczas wydarzenia pragniemy zwrócić Waszą uwagę na różne odmiany współczesnej przedsiębiorczości. Dzięki platformie wymiany poglądów Pracowniczek i Pracowników Naszego Wydziału oraz zaproszonych Ekspertek i Ekspertów – Praktyków chcemy pokazać, że biznes może być zgodny z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy przekonani, że to Wydarzenie stanie się przyczynkiem do refleksji o przedsiębiorczości, biznesie i ich społecznej odpowiedzialności oraz dopełni treści i zagadnienia przedstawiane przez Wasze Profesorki i Waszych Profesorów. 

Niech Dzień Przedsiębiorczości na WPiA UŚ pozwoli Wam zagłębić się meandry przedsiębiorczości i będzie owocnym spotkaniem teorii z praktyką.  

Czekamy na Was! 

Wydarzenie poprowadzą 

dr Magdalena Półtorak (Dyrektorka kierunku Przedsiębiorczość, International Bussines Law and Arbitration, Administrowanie Środowiskiem)  

oraz dr Mateusz Żaba (Zastępca Dyrektorki kierunku Przedsiębiorczość, IBLA, AŚ)  

przy wsparciu dr hab. Agnieszki Ziółkowskiej, prof. UŚ (Pełnomocniczki ds. współpracy z liceami ogólnokształcącymi i szkołami podstawowymi) 

 

HARMONOGRAM WYDARZENIA: 

 

PANEL EKSPERCKI – aula nr 8 

9:30 – przywitanie gości przez Dziekana WPiA  dr hab. Witolda Kurowskiego, prof. UŚ oraz Prodziekankę ds. Kształcenia i Studentów dr Urszulę Torbus;  

9:40 – „Zawód doradcy w międzynarodowej kancelarii” – Paweł Barański, Partner, Szef Działu Doradztwa Podatkowego i Prawnego KPMG w Polsce; 

10:00 – „Nowoczesne technologie w usługach medycznych”Dominika Muzyk, Koordynatorka ds. sprzedaży Globiana Sp. z o.o.; 

10:20 – „Komornik sądowy jako ogniwo współczesnej gospodarki” – Przemysław Nowiński, Przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Katowicach; 

10:40 – „Jak być skutecznym managerem w czasach ciągłych zmian?” – Michał Tustanowski, Dyrektor, Członek Zarządu w Rockwell Automation Polska; 

11:00 – „Ślad węglowy w biznesie. Czy będziemy płacić za powietrze?”Wojciech Płachetka, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, Dyrektor Generalny Spółki Klastry Energii; 

11:20-11:30 – zakończenie panelu eksperckiego, przerwa. 

 

PANEL PRAKTYCZNY – 4 równoległe warsztaty (11.30-13.00) – obowiązuje rejestracja! 

Warsztat nr 1  

Miękkie kompetencje w biznesie – przeżytek, czy niezbędne umiejętności? (sala 3.44) 

Prowadzi: Katarzyna Kiepas–Remesz – psycholożka z dwudziestoletnim doświadczeniem, certyfikowana coach w ramach Polskiej Szkoły Coachingu. Wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku Doradztwo filozoficzne i coaching. Współpracuje z  Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu, Wyższą Szkołą Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, Centrum Usług Społecznych w Bojszowach. Prowadzi indywidualną praktykę  oraz  szkolenia  m.in. z  negocjacji, relacji międzyludzkich i rozwiązywania konfliktów, coachingu, wywierania wpływu i manipulacji, budowania dobrych relacji, psychologii w biznesie oraz budowania zespołów. Rozmowna, otwarta, lubiąca ludzi i … koty. Limit miejsc: 30 

 

Warsztat nr 2  

Symulacja obecnego kryzysu energetycznego z perspektywy różnych państw europejskich. Gra fabularna (sala 48) 

Prowadzi: Wojciech Płachetka – prawnik i przedsiębiorca zajmujący się rozwojem energetyki rozproszonej oraz gospodarki niskoemisyjnej. Współwłaściciel kilku przedsiębiorstw działających w branży energetycznej oraz współautor kilkuset ekspertyz, analiz i dokumentów strategicznych przygotowywanych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, instytucji publicznych oraz dużych przedsiębiorstw prywatnych. Absolwent Akademii Leona Koźminskiego na kierunku Biznes Chiński, ekspert Instytutu Jagiellońskiego oraz Instytutu Wolności. Za pan brat z nowymi mediami. 

Limit miejsc: 25 

 

Warsztat nr 3  

Jak stworzyć i zarządzać kancelarią prawną – czyli co jest potrzebne studentowi prawa w odniesieniu sukcesu na rynku prawniczym? (sala 3.47) 

Prowadzi: Krzysztof Gil – doktor nauk prawnych, partner zarządzający Deloitte Private, doradca podatkowy. Absolwent prawa Uniwersytetu Śląskiego oraz zarządzania na IESE Business School w Barcelonie oraz Harvard Business School w Cambridge. Specjalizuje się w obsłudze największych krajowych i międzynarodowych transakcji: fuzji, przejęć, sprzedaży i zakupu udziałów i akcji, obsłudze podmiotów notowanych na GPW. Jest autorem licznych publikacji w prasie specjalistycznej oraz komentarzy do ustawy o CIT oraz MDR. 

Limit miejsc: 30 (w tym 20 dla osób studiujących kierunek prawo) 

 

Warsztat nr 4  

Mam pomysł na biznes – jak go sprzedać? (sala 2.25) 

Prowadzi Dominika Muzyk – Koordynatorka ds. sprzedaży Globiana Sp. z o.o. Menadżerka z wieloletnim doświadczeniem w budowaniu, zarządzaniu i motywowaniu zespołów sprzedażowych. Kobieta, dla której w pracy, oprócz analizy wskaźników biznesowych, zawsze liczy się rozwój współpracowników i możliwość zespołowego wypracowywania sukcesów. Absolwentka Kolegium Języka Biznesu przy Uniwersytecie Śląskim. 

Limit miejsc: 22 

 

Rejestracja przy pomocy formularza do 20 marca 2023 r. do godziny 12:00 

W czasie Dnia Przedsiębiorczości Licealistki i Licealiści będą mogli spotkać się z przedstawicielami samorządu studenckiego oraz zwiedzić Wydział.
Pan Dziekan WPiA dr hab. Witold Kurowski, prof. UŚ zachęca także do obejrzenia wystawy zdjęć Agnieszki Majnusz pt. ŚWIAT KOBIET – spotkania z samą sobą, której ekspozycja widnieje na ścianach wzdłuż antresoli na I piętrze.  

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem  

Dziekana Wydziału Prawa i Administracji WPiA  

dr hab. Witolda Kurowskiego, prof. UŚ 

return to top