Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nauka | Moja pasja – dr hab. n. med. Armand Cholewka, prof. UŚ

25.11.2022 - 12:09 aktualizacja 25.11.2022 - 14:23
Redakcja: magdakorbela
Tagi: inżynieria biomedyczna, nauka moja pasja, pasja, termowizja

Nauka jest wokół nas w każdej chwili

Uczepić się jak rzep psiego ogona – znacie to? Najpierw denerwujące, a potem się do tego przyzwyczajamy i nawet zaczynamy to akceptować (lubić?). A teraz wyobraźmy sobie, że tym rzepem jest FIZYKA. O swojej drodze z fizyką pisze dr n. fiz. hab. n. med. Armand Cholewka, prof. UŚ.

Życzymy zaskakującej lektury.

NAUKA | MOJA PASJA


Nauka – według definicji ze Słownika Języka Polskiego to ogół wiedzy ludzkiej ułożonej w system zagadnień, ale także zespół poglądów stanowiących usystematyzowaną całość i wchodzących w skład określonej dyscypliny badawczej.
Nauka to także czynność: uczenie się czegoś lub uczenie kogoś.
Zapraszamy do lektury cyklu Nauka | Moja Pasja, w którym nasi badacze prezentują, nad czym pracują oraz pokazują, że nauka i proces badawczy mogą wciągnąć na dobre.

dr hab. n. med. ARMAND CHOLEWKA, prof. UŚ
Instytut Inżynierii Biomedycznej


Cholewka Armand
fot. archiwum UŚ


Obecnie jestem pracownikiem Instytutu Inżynierii Biomedycznej, Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzę zajęcia dla studentów kierunku fizyka medyczna.

Jako dziecko, a potem nastolatek, lubiłem sport. Przez kilka lat trenowałem nawet w szkolnym klubie MKS Tempo Kęty. To był wspaniały czas, a niektóre znajomości pozostały do dzisiaj. Będąc w liceum, myślałem o tym, aby zostać lekarzem i nie przepadałem za fizyką. To medycyna mnie pociągała i do dzisiaj uważam, że spełniłbym się jako lekarz, ale… tak się nie stało i raczej nie stanie. Co ciekawe uważam, że… stało się… lepiej.

Dlaczego lepiej?
Nie lubiąc fizyki, skończyłem studia na kierunku fizyka o specjalności fizyka medyczna i zostałem fizykiem medycznym, który od dwudziestu lat prowadzi badania naukowe, wykorzystując najnowsze technologie stosowane w medycynie, najnowocześniejsze metody obrazowe w diagnostyce medycznej oraz poznaje najnowocześniejsze techniki terapeutyczne. Niektóre z nich mam okazję poznać, a nawet zobaczyć zanim wejdą na rynek medyczny. Główne moje zainteresowania naukowe to oczywiście szeroko rozumiana fizyka medyczna, ale w badaniach przede wszystkim wykorzystuję termowizję, której przydatność staram się pokazać w różnych dziedzinach medycyny, takich jak: medycyna fizykalna, onkologia, stomatologia czy też choroby narządu ruchu. Zatem mimo iż nie zostałem lekarzem, w medycynie działam i poznaję różne specjalizacje, co od wielu lat uznaję za coś, co dla mnie jest ciekawe i zmusza mnie do ciągłego uczenia się. Dzięki temu mam stały kontakt z lekarzami różnych specjalizacji, a w tych specjalizacjach staram się znaleźć miejsce na diagnostyczne oraz terapeutyczne metody fizyczne. Daje mi to satysfakcję robienia czegoś przydatnego nie tylko dla mnie, ale w przyszłości dla nas wszystkich, gdyż wszyscy jesteśmy, bądź będziemy pacjentami.

Wracając do sportu… To jest coś czego nie porzuciłem i wydaje się, że nie porzucę, gdyż nie potrafię bez codziennej „dawki” ruchu normalnie funkcjonować. Trenuję rekreacyjnie niemal codziennie, z synem, jeśli tylko to możliwe, idziemy pograć „w kosza”, a z przyjaciółmi chodzę w góry…

Taka aktywność również znalazła swoje odbicie w nauce… Obecnie w Kampusie Chorzowskim kończymy organizować laboratorium medycyny sportowej, gdzie każdy będzie mógł sprawdzić swoją kondycję oraz progres w wytrenowaniu za pomocą nie tylko standardowych technik używanych w badaniach sportowców na całym świecie, ale także przy wykorzystaniu nowatorskich rozwiązań, takich jak termowizja, której przydatność w ocenie wydolności grupa badawcza fizyki medycznej Instytutu Inżynierii Biomedycznej pokazała w wielu pracach naukowych.

Interesuję się również motoryzacją, która w moim mniemaniu jest czystą matematyka i fizyką, zatem… znowu ta fizyka… której przecież nie lubiłem i o której większość młodych ludzi mówi, że jest trudna. No cóż, dzisiaj inaczej patrzę na naukę i staram się to tłumaczyć nie tylko moim dzieciom, ale też wielu młodym ludziom, z którymi się spotykam, gdyż od lat mam przyjemność odwiedzać szkoły i opowiadać o tym, że nauka jest wokół nas w każdej chwili, tylko trzeba umieć ją dostrzec… a może po prostu trzeba spotkać kogoś, kto pomoże nam ją dostrzec… i wtedy nawet ta fizyka okaże się ciekawa i nie aż taka trudna.

Do dziś oglądam bajki z moimi dziećmi, zbieram modele samochodów oraz figurki z „Gwiezdnych wojen”. Odpoczywam, trenując w domu, w parku i na boisku, a moje dzieci czasem razem ze mną.

Obecnie pełnię m.in. funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Inżynierii Biomedycznej w Uniwersytecie Śląskim, Prezesa Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termowizyjnej w Medycynie oraz  v-ce Prezesa Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej.

Tak to już bywa, gdy za młodych lat ucieka się od nauk ścisłych i… fizyki…

Read in english

return to top