Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

16.04.2024 - 08:33 aktualizacja 17.04.2024 - 07:50
Redakcja: jp

|tekst i zdjęcia:  Paulina Cyganik – Biuro Współpracy z Gospodarką|

W dniu 12 kwietnia 2024 r. w Kampusie Chorzowskim Uniwersytetu Śląskiego odbyło się spotkanie połączone z wizytą studyjną dotyczące realizowanych w naszej uczelni badań z zakresu inżynierii biomedycznej oraz medycyny. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach klastrowej inicjatywy MedSilesia – Nauka dla Biznesu, a uczestniczyli w nim przedstawiciele Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego oraz reprezentanci z firm zrzeszonych w ramach klastra MedSilesia Śląska Sieć Wyrobów Medycznych, m.in.:

• Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia Sp. z o.o.,
  • Vimex sp. z o.o.,
  • Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe „Technika” sp. z o.o.,
  • IQ Biozoom Sp. z o.o.,
  • Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o.

Gości powitali Dziekani Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych: dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ – Prodziekan ds. promocji i rozwoju oraz dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ – Prodziekan ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą. Następnie miała miejsce prezentacja uniwersyteckiego Biura Współpracy z Gospodarką dot. ścieżek współpracy na linii nauka-gospodarka oraz prezentacja oferty Centrum Mikroskopowego Badania Materii Spin-Lab.

Kolejny punkt programu stanowiły prezentacje potencjału Instytutów WNŚiT UŚ:

• Instytutu Informatyki,
  • Instytutu Fizyki,
  • Instytutu Inżynierii Materiałowej,
  • Instytutu Inżynierii Biomedycznej.

W dalszej części spotkania odbyło się zwiedzanie laboratoriów zlokalizowanych w Kampusie Chorzowskim UŚ, m.in. należących do Instytutu Inżynierii Materiałowej (Laboratorium Badań Korozyjnych, Dyfrakcji Rentgenowskiej, Mikroskopii Elektronowej, Badań Powierzchni) oraz laboratoriów Instytutu Fizyki, w których realizowane są badania w tematyce testowania potencjalnych leków, kosmetyków, nanomateriałów do zastosowań medycznych, prowadzone są syntezy nowych polimerów o znaczeniu dla medycyny i badania z użyciem technik powierzchniowo czułych w odniesieniu do realnie już przeprowadzonych badań. Zaprezentowano również zaplecze techniczne Centrum Mikroskopowego Badania Materii Spin-Lab.

MedSilesia – Nauka dla Biznesu | Wizyta studyjna 12.04.2024 r.