Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Kartka z kalendarza – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

21.12.2021 - 14:32, aktualizacja 25.05.2022 - 11:16
Redakcja: magdakorbela

Save the date with our scientists

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚 📆 18 listopada – 🇵🇱 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu /🇬🇧 Tabacco smokeout day
🇬🇧 Read in English – Tabacco smokeout day
🚭 Świadomość społeczna w kwestii szkodliwości palenia papierosów jest coraz większa. Na pytanie: „𝘾𝙯𝙮 𝙥𝙖𝙡𝙚𝙣𝙞𝙚 𝙯́𝙡𝙚 𝙬𝙥ł𝙮𝙬𝙖 𝙣𝙖 𝙨𝙩𝙖𝙣 𝙣𝙖𝙨𝙯𝙚𝙜𝙤 𝙯𝙙𝙧𝙤𝙬𝙞𝙖?” z pewnością większość respondentów odpowie: „Zdecydowanie tak!”. Jednak dlaczego dym tytoniowy negatywnie oddziałuje na nasz organizm? Powodem są toksyczne substancje powstające podczas spalania tego z czego papieros się składa, czyli suszu tytoniowego i bibuły w którą jest zawinięty. Podczas gdy tytoń zawiera około 700 składników po spaleniu powstaje ich już wiele tysięcy (źródła podają liczby od 4000 do nawet 7000) z czego około 70 zostało powiązanych z chorobami nowotworowymi.
🚭 Jednak palenie tytoniu niesie ze sobą nie „tylko” ryzyko chorób nowotworowych. Regularne „zaciąganie się dymkiem” może powodować całą litanię schorzeń od problemów z układem oddechowym (zwiększone ryzyko zapaleń płuc, astmy oskrzelowej czy POChP) i krwionośnym (np. zwężeniami naczyń krwionośnych czy zaburzenia pracy serca), przez obniżenie płodności i odporności organizmu, problemy z zębami i nawracające infekcje jamy ustnej, po czysto estetyczne, ale często uciążliwe społecznie objawy jak brzydki zapach włosów, ubrań czy oddechu lub żółte palce i podatna na zmarszczki skóra.
🚭 Nie tylko aktywni palacze są narażeni na negatywne skutki wdychania dymu tytoniowego. Również osoby znajdujące się w ich otoczeniu – palacze bierni – są w grupie podwyższonego ryzyka. Wg danych WHO około 1,2 miliona przedwczesnych zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Szczególnie narażoną grupą są dzieci, które wychowywane w „chmurze dymu” nieustannie i nieintencjonalnie inhalują się toksycznymi substancjami. Badania wykazują, że składniki dymu tytoniowego utrzymują się w naszym układzie oddechowym przez pewien czas i nawet jak palacz nie pali papierosów bezpośrednio w towarzystwie dziecka, to sam oddech kierowany w stronę malucha jest źródłem niepożądanych i trujących składników.
🚭 Wymienione powody wydają się wystarczające do podjęcia wszelkich starań w kierunku rzucenia palenia. Jak w przypadku każdego nałogu, jest to proces trudny i uwarunkowany indywidualnymi cechami palacza. Jednak ogólnie można powiedzieć, że decyzja o porzuceniu papierosów będzie wiązała się z trudnymi chwilami. Związane są one odcięciem organizmu od głównej substancji uzależniającej – nikotyny oraz z brakiem regularnych czynności np. zajęciem dla palców czy regularnymi wycieczkami do miejsc wyznaczonych do palenia. Rzucający mogą mierzyć się z klasycznymi objawami syndromu odstawienia – irytacją, bólami i zawrotami głowy, nierówną akcją serca, zmianami apetytu i nastroju. Pocieszające są wyniki badaczy z Uniwersytetu w Michigan, wg których jeżeli w postanowieniu wytrzymamy 2 tygodnie szanse na bezpowrotne pożegnanie nałogu wzrastają o 30%.
🚭 NIE PAL – NIE WARTO 🚭
return to top