Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

I Dzień Otwarty Mechatroniki

12.09.2024 - 10:08, aktualizacja 04.11.2024 - 08:13
Redakcja: jp

Zapraszamy młodzież szkół średnich na I Dzień Otwarty Mechatroniki organizowany przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Wydarzenie odbędzie się w Kampusie Sosnowiec ul. Żytnia 12 w dniu 29 listopada 2024 r.

Odwiedź nas, aby zapoznać się z praktycznymi zastosowaniami rozwiązań mechatronicznych, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu programowania i elektroniki, a także przeżyć niezapomniane chwile w laboratorium inżynierii chemicznej.

Zapisz się na warsztaty popularnonaukowe m.in. z takich dziedzin, jak: elektronika, programowanie robotów, inżynieria chemiczna, programowanie obrabiarek CNC, grafika komputerowa, projektowanie CAD.

Zapoznaj się z pracami inżynierskimi, które zostały wykonane przez studentów kierunku mechatronika. Z tej okazji przygotujemy dla Was wystawę pt. „Mechatronika – od pomysłu przez projekt do realizacji”.

Poznaj ofertę edukacyjną Uczelni.

Weź udział w konkursie pt. „Co wiesz o mechatronice?” W konkursie dopuszczalny limit to 2 uczniów z jednej szkoły, w przypadku warsztatów limit uczniów uzależniony jest od tematyki warsztatu.


Na konkurs oraz warsztaty popularnonaukowe obowiązuje rejestracja poprzez formularz.

Zarejestruj się: https://formularze.us.edu.pl

Elektronika podstawą współczesnego świata

Prowadzone zajęcia skupiają się na tematyce majsterkowania z wykorzystaniem elektroniki. Na początku uczestnicy poznają podstawowe elementy elektroniczne i rządzące nimi prawa fizyczne, by później wykonywać na stanowiskach laboratoryjnych samodzielne projekty.

Prowadzący: dr Radosław Zachariasz

Miejsce: Sala 45

Czas: 10.30-12.00 (I), 14.00-15.30 (II)

Liczba uczestników: 9

Chemia oczami mechatronika

Aby dobrze zrozumieć mechatronikę należy dobrze poznać materiały w niej wykorzystywane. Najlepiej to zrobić poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń chemicznych, wykorzystując w nich materiały stosowane w mechatronice. Kontakt z praktyką laboratoryjną pomaga właściwie dobrać i zaprojektować materiały używane w mechatronice.

Prowadzący: dr Katarzyna Osińska, dr Małgorzata Płońska

Miejsce: Sala 36, 37, 38

Czas: 10.30-12.00 (I), 14.00-15.30 (II)

Liczba uczestników: 8

Programowanie obrabiarek CNC

Celem warsztatu jest zapoznanie słuchaczy z procesem obróbki skrawaniem na obrabiarkach CNC. W ramach warsztatu zostaną przeprowadzone praktyczne ćwiczenia projektowania detalu i obróbki z zastosowaniem odpowiednich cykli i narzędzi na komputerach PC oraz wykonanie przykładowego elementu na frezarce CNC.

Prowadzący: dr Marek Bara

Miejsce: Sala 4

Czas: 10.30-12.00

Liczba uczestników: 9

Projektowanie i analiza wytrzymałościowa w mechatronice

Warsztaty łączą wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej, elektroniki i informatyki, skupiając się na projektowaniu oraz ocenie wytrzymałości elementów mechatronicznych. Uczestnicy uczą się, jak przeprowadzać analizy wytrzymałościowe konstrukcji mechanicznych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komputerowych, takich jak oprogramowanie CAD i symulacje MES.

Prowadzący: dr inż. Mateusz Niedźwiedź

Miejsce: Sala 4

Czas: 14.00-15.30

Liczba uczestników: 8

Wprowadzenie do AutoCAD – Projektowanie w Mechatronice

Serdecznie zapraszam na warsztat pt. „Wprowadzenie do AutoCAD – Projektowanie w Mechatronice” organizowany w ramach dni otwartych kierunku mechatronika. Ten interaktywny warsztat został zaprojektowany z myślą o przyszłych studentach, którzy chcą zdobyć podstawową wiedzę na temat jednego z najważniejszych narzędzi używanych w projektowaniu i inżynierii.

Prowadzący: dr Joanna Korzekwa

Miejsce: Sala 3

Czas: 14.00-15.30

Liczba uczestników: 10

Inżynierowie Przyszłości: Warsztaty LEGO Mindstorms

Warsztaty będą oparte na zestawach LEGO Mindstorms EV3, które łączą kreatywność z nauką programowania. Uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne roboty z klocków LEGO, a następnie zaprogramować je do wykonywania różnych zadań i misji. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z podstawami programowania, będą eksperymentować z różnymi czujnikami, silnikami i narzędziami LEGO Mindstorms, a także rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów oraz pracy zespołowej. W ostatniej części warsztatów uczestnicy będą brali udział w wyścigach robotów, które sami stworzyli.
Warsztaty są świetnym sposobem na rozwijanie zainteresowań technologią i inżynierią, jednocześnie dając możliwość zabawy oraz twórczego myślenia. Wszystko to odbywa się w atmosferze współpracy i dobrej zabawy. Zajęcia są przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które miały już styczność z programowaniem.

Prowadzący: dr Jolanta Makowska

Miejsce: Sala 26

Czas: 10.30-12.00

Liczba uczestników: 10

Projektowanie i analiza numeryczna części maszyn

Warsztaty obejmą wykład wprowadzający w zagadnienie projektowania wspomaganego komputerowo oraz statycznej analizy numerycznej w budowie maszyn. W ramach części praktycznej uczestnicy wykonają kilka trójwymiarowych modeli części oraz przykład analizy naprężeń i odkształceń wybranego detalu.

Prowadzący: dr Tomasz Kmita

Miejsce: Sala 22

Czas: 10.30-12.00 (I), 14.00-15.30 (II)

Liczba uczestników: 12

Rozpoznawanie Obrazów: AI w Akcji

Chcecie zgłębić tajniki sztucznej inteligencji i dowiedzieć się, jak komputery potrafią analizować i rozpoznawać obiekty na obrazach? Zapraszamy na warsztaty „Rozpoznawanie Obrazów: AI w Akcji!”, podczas których przekonacie się, że sztuczna inteligencja to nie tylko odległa wizja przyszłości, ale technologia dostępna już dziś. W trakcie zajęć będziecie mieli okazję eksperymentować z różnymi algorytmami. Wszystko to w intuicyjnym i przyjaznym środowisku Google Colab, które nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania – wystarczy dostęp do przeglądarki internetowej i gotowość do nauki! Nie martwcie się, jeśli nie macie dużego doświadczenia w programowaniu, postaramy się przygotować gotowe fragmenty kodu, które będziecie mogli wykorzystać podczas warsztatów. Dzięki temu skupicie się na zrozumieniu działania algorytmów i eksperymentowaniu z różnymi parametrami, bez konieczności pisania wszystkiego od zera. Liczymy, że warsztaty będą dla Was inspiracją do dalszego zgłębiania tematu i tworzenia własnych projektów wykorzystujących AI do analizy obrazów.

Prowadzący: dr Joanna Maszybrocka, prof. UŚ

Miejsce: Sala 3

Czas: 10.30-12.00

Liczba uczestników: 10

Wystawa prac dyplomowych z mechatroniki

Wystawa prac dyplomowych prezentuje modele innowacyjnych rozwiązań, które zmieniły świat. Twórcy makiet – nasi dyplomanci – pokazali niezwykłe połączenie nauki i techniki w dziedzinie inżynierii.

Prowadzący: mgr inż. Kamil Feliksik i Studenckie Koło Mechatroników

Miejsce: hol na parterze

Liczba uczestników: bez ograniczeń

Zapraszamy do udziału w Konkursie pt. „Co wiesz o mechatronice?”, który jest jednym z wydarzeń I Dnia Otwartego Mechatroniki.

Konkurs odbędzie się o godz. 12.30 i trwać będzie 30 minut. Na treść 15 pytań testowych składa się ogólna wiedza o mechatronice. Dopuszczalny limit uczestników to 2 uczniów z jednej szkoły.

Zarejestruj się: https://formularze.us.edu.pl/form/index/5707

Przeczytaj regulamin: Regulamin.pdf
Przeczytaj załącznik nr 1: Zalacznik-nr-1-do-Regulaminu-Konkursu-Mechatronicznego.pdf
Przeczytaj załącznik nr 2: Zalacznik-nr-2-do-Regulaminu-Konkursu-Mechatronicznego.docx

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

return to top