Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Lutosławski – geniusz nowej formy | Koncert w Radiu Katowice

10.04.2024 - 11:46, aktualizacja 08.05.2024 - 13:44
Redakcja: jp

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych i Radio Katowice zapraszają na niepowtarzalny koncert muzyki Witolda Lutosławskiego. 

GDZIE: Koncert odbędzie się w Studio Koncertowym Radia Katowice w Katowicach ul. Ligonia 29
KIEDY: 20 maj 2024 r. (poniedziałek)  godz. 18.00
PROWADZENIE: Redaktor Beata Tomanek – Radio Katowice i prof. dr hab. Maciej Sablik – Uniwersytet Śląski w Katowicach
REJESTRACJA: na koncert można się rejestrować do dnia 16.05.2024 r. poprzez formularz rejestracyjny: link
TRANSMISJA ONLINE: https://www.youtube.com/

Koordynator projektu: dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Muzyka Witolda Lutosławskiego była przeciwieństwem przesady i rozgadania. Kompozytor kondensował to, co chciał powiedzieć, latami szlifował własne koncepcje formy uwzględniające możliwości percepcyjne słuchacza. Bywał też mistrzem miniatury – bo jak inaczej nazwać, jeśli nie mistrzostwem, efektowną „Miniaturę” na fortepian na 4 ręce.

W Epitafium i Grave opłakiwał zmarłych przyjaciół, każdemu z utworów nadając indywidualny kształt.

Krótkie pieśni dziecięce napisane z myślą o małych i dużych słuchaczach ukazują niezwykłą wrażliwość kompozytora na świat dziecka i nawiązują w tym do wielkich poprzedników takich jak choćby Schumann, Musorgski czy Debussy.

Subito z efektowną figurą przypominającą uderzenie pioruna to ostatni utwór Lutosławskiego. Efektowny i zwarty – pokazujący, że kompozytor do końca nie zagubił dyscypliny swojego legendarnego warsztatu.

Program koncertu

„Miniatura” na fortepian na 4 ręce
„Epitafium” na obój i fortepian
„Grave” Metamorfozy na wiolonczelę i fortepian
„Lullaby” i „Subito” na skrzypce i fortepian
„Pieśni dziecięce” na głos z fortepianem

Wykonawcy

Leokadia Duży – sopran
Ewa Andruszkiewicz – skrzypce
Karolina Waloszczyk – wiolonczela
Karolina Stalmachowska – obój
Piotr Kopiński – fortepian
Agnieszka Kopińska – fortepian
Beata Tomanek – prowadzenie

O Witoldzie Lutosławskim

Witold Lutosławski, wybitny polski kompozytor muzyki współczesnej, ceniony dyrygent urodził się 25 stycznia 1913 r. w klinice nieopodal – jak podkreślają biografowie – gmachu warszawskiej filharmonii. W roku 2023 przypadała 110. rocznica jego narodzin.

Witold Lutosławski – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – jest uznawany przez muzykologów za polskiego kompozytora wszechczasów. Najwybitniejszy reprezentant polskiej muzyki współczesnej jest też zaliczany do grona klasyków muzyki XX wieku, tak jak Bela Bartók, Siergiej Prokofiew czy Olivier Messiaen

Żaden z kompozytorów żyjących w kręgu kultury Zachodu w drugiej połowie naszego stulecia nie osiągnął takiej pełni muzyki, jak Witold Lutosławski. Żaden nie zrealizował w sposób tak doskonały nowej koncepcji dzieła muzycznego. Powszechnie uważa się Witolda Lutoslawskiego za największego polskiego kompozytora po Chopinie i stawia obok Bartoka, jeżeli chodzi o dokonania dla światowej muzyki współczesnej. Był przedstawicielem awangardy, a swoje dzieła opierał na matematycznej precyzji. Jego nuty przypominają wzory matematyczne. To nie dziwi, gdyż duszą Lutosławski był matematykiem. Studiował ten przedmiot równocześnie tworząc nową koncepcję muzyki będącej czystą formą opartą o dźwięki. Stosował w niej aleatoryzm kontrolowany, czyli nawiązanie do teorii gier i udziału przypadku w wykonaniu oraz tworzył tzw. łańcuchy czyli nakładanie się sekwencji. Nowa muzyka jest nurtem równoległym do poszukiwania nowych technologii.

Za prawie sześćdziesięcioletnią pracę twórczą honorowano Lutosławskiego licznymi nagrodami, wśród których znalazły się wyróżnienia tak prestiżowe, jak Polar Music Prize, która ma status Muzycznego Nobla, i Kyoto Prize. 19 stycznia 1994 r. uhonorowano muzyka Orderem Orła Białego. 7 lutego 1994 r. po krótkiej chorobie Witold Lutosławski zmarł w warszawskiej klinice.

Transmisja online

return to top