Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

„Neutrina – cząstki elementarne…” – wykład prof. dr. hab. Jana Kisiela

17.11.2023 - 11:14, aktualizacja 17.11.2023 - 11:22
Redakcja: jp

Neutrina – cząstki elementarne, których jest bardzo dużo i są wszędzie” to tytuł wykładu naukowego, który zostanie wygłoszony przez prof. dr. hab. Jana Kisiela z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach cyklu międzywydziałowych wykładów z zakresu nauk przyrodniczych.

Neutrina, obok fotonów, są najbardziej rozpowszechnionymi cząstkami we wszechświecie. Ich natura jest jednak słabo poznana, ponieważ niechętnie oddziałują z materią. Dopiero od niedawna wiadomo, że posiadają masę, która chociaż niewielka, ma istotne znaczenie dla ewolucji wszechświata. W trakcie wykładu zostanie przedstawiona fascynująca historia neutrin (źródła naturalne i sztuczne), a także wyniki najważniejszych eksperymentów fizyki neutrin.

Wykład zakończy przedstawienie udziału fizyków z Uniwersytetu Śląskiego w międzynarodowych eksperymentach neutrinowych: ICARUS, T2K, i Hyper-Kamiokande.

Wykład odbędzie się 27 listopada 2023 roku o godz. 18.00 w Katowicach, ul. Bankowa 14, s. 227, II piętro.

Wstęp wolny.

Profesor Jan Kisiel | Fot. archiwum UŚ