Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Kartka z kalendarza – Międzynarodowy dzień psa przewodnika

29.04.2022 - 12:02, aktualizacja 01.04.2023 - 09:41
Redakcja: magdakorbela

Save the date with our scientists

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚
📆 27 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Psa przewodnika /🇬🇧 27 April – International Guide Dog Day
🇬🇧 Read in English – https://cutt.ly/Melba

🦮🧑‍🦯Mamy na kierunku mechatronika wspaniałą studentkę. Przed każdymi zajęciami obowiązkowo musi wejść do wszystkich pokoi i przywitać się z pracownikami wesoło merdając ogonem

🦮🧑‍🦯Międzynarodowy Dzień Psa przewodnika obchodzony jest każdego roku w ostatnią środę kwietnia i ma na celu uświadomienie, jak ważny jest pies przewodnik w życiu osób niewidomych i słabowidzących.
🦮🧑‍🦯O swoim psie przewodniku opowiada Dominik Dusza, student kierunku mechatronika:

🦮🧑‍🦯Mój pies przewodnik wabi się Melba. Tworzymy zgrany duet od 4 lat, Melba ma 6 lat. Aby pies mógł zostać przewodnikiem, musi przejść rygorystyczne procedury: od 6 tygodnia swojego życia przez 2 lata jest szkolony przez specjalistów. Dopiero po dwuletnim intensywnym szkoleniu jest przekazywany przez fundację osobie niewidomej lub niedowidzącej.
🦮🧑‍🦯Melba została mi przekazana z Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador-Pies Przewodnik. Każdy pies przewodnik otrzymuje specjalny certyfikat, który jest przepustką uprawniającą go do wstępu do różnych instytucji, takich jak: urzędy, przychodnie zdrowia, kina, teatry ,szkoły, transport, restauracje, sklepy w tym spożywcze, a nawet kościoły – jest to zagwarantowane prawem.
🦮🧑‍🦯Psy te są nauczone odpowiednich komend, które wykonują bez zastrzeżeń. Są bardzo mądre, cierpliwe, ufne, radosne, przyjacielskie, oddane osobie, której zostały przekazane. Będąc na oznakowanej uprzęży, pracują, pomagając swojemu właścicielowi w życiu codziennym. Osoby z zewnątrz nie powinny rozpraszać pracującego psa. Psy przewodnicy są bardzo towarzyskie, szczególnie zachwycone są dziećmi.
🦮🧑‍🦯Dzięki Melbie mogłem zacząć naukę na Uniwersytecie Śląskim i mieszkać w akademiku z dala od domu. W czasie zajęć Melba jest ze mną cały czas na uczelni, a że jest łakomczuchem, zawsze dostaje smakołyki od ludzi wokół. Po skończonych zajęciach „robi” ze mną w sklepie zakupy.
🦮🧑‍🦯Dla mnie jest wspaniałym i niezastąpionym przyjacielem. Na uczelni jest rozpieszczana przez kadrę profesorską, pracowników i studentów, za co dziękuję. Z całą stanowczością mówię, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka.