Program Erasmus+
Program Erasmus+ umożliwia studentom uczestnictwo w wymianach międzynarodowych, finansowanych przez Unię Europejską obejmujących wyjazdy na studia jak i praktyki.
Na wyjazd w ramach programu Erasmus+ student otrzymuje stypendium, którego wysokość zależy od kraju pobytu i rodzaju wyjazdu oraz sytuacji finansowej wyjeżdżającego studenta. Miesięczna wysokość dofinansowania w przypadku wyjazdu w celu realizacji części studiów w zagranicznej uczelni partnerskiej w roku akademickim 2024/2025 wynosi:
GRUPA 1: 670 euro miesięcznie / praktyki: 820 euro miesięcznie
Austria, Belgia, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Włochy.
GRUPA 2: 600 euro miesięcznie / praktyki: 750 euro miesięcznie
Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja.
Uczestnicy z mniejszymi szansami otrzymują dofinansowanie powiększone o kwotę 250 euro miesięcznie. Dotyczy to uczestników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz uczestników, którzy w semestrze poprzedzającym semestr, w którym realizowana jest mobilność otrzymują stupendium socjalne.
Na każdym z trzech poziomów studiów student może skorzystać z wyjazdu lub wyjazdów trwających łącznie do 12 miesięcy.
Minimalny czas pobytu na studiach za granicą wynosi 3 miesiące, a na praktyce – 2 miesiące.
Studia w ramach Programu Erasmus+ to niepowtarzalna możliwość zdobycia doświadczenia, podniesienia kwalifikacji zawodowych i językowych, nawiązania międzynarodowych kontaktów oraz poznania kultury innego kraju.
Czym jest program Erasmus+? Do kogo jest skierowany? Jakie trzeba spełniać wymagania? Na te pytania odpowiada mgr Jarosław Gąsior – Kierownik Biura Wymiany Międzynarodowej