Pan Dominik Dusza jest studentem II roku kierunku Mechatronika na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Jest osobą niepełnosprawną – niedowidzącą. Dominik posiada psa przewodnika, który nazywa się Melba i „studiuje” razem z nim. Psa przewodnika można poznać dzięki uprzejmości redakcji bloga w serwisie TikTok
„Mimo wielu obaw zostałem bardzo dobrze przyjęty przez znakomitą kadrę dydaktyczną i rówieśników. Klimat na tej uczelni jest bardzo przyjazny, także dla osób z niepełnosprawnościami. Żałuję tylko, że przez pandemię, tak krótko trwała nauka w formie stacjonarnej. Teraz studiuję zdalnie, ale liczę, że niedługo wszyscy znów będziemy mogli spotkać w murach uczelni” – mówi Pan Dominik.
W ramach zajęć z wychowania fizycznego od drugiego semestru studiów Pan Dominik zaczął zajęcia w sekcji pływackiej przy Wojewódzkim Stowarzyszeniu Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych „Start” w Katowicach, w oddziale w Oświęcimiu, w miejscu zamieszkania. Jego przygoda z pływaniem trwa krótko, ale dzięki znakomitym trenerkom, Pani Izabeli Jarosz i Pani Jadwidze Zielińskiej-Starzec, pod okiem których trenuje trzy razy w tygodniu, zaczął osiągać bardzo dobre wyniki, co motywuje go do dalszej pracy.
W dniach 10 i 11 października 2020 roku, po raz pierwszy, miał okazję wziąć udział w zawodach podczas „13 Ogólnopolskiego Integracyjnego Mitingu Pływackiego im. Maćka Maika„ w Tychach, w ramach Parapływackiego Grand Prix Polski. Maciek Maika był paraolimpijczykiem, złotym medalistą igrzysk paraolimpijskich w Sydney, mistrzostw Europy i mistrzostw świata w pływaniu.
Podczas zawodów Pan Dominik brał udział w pływaniu stylem klasycznym i dowolnym na 50 i 100 metrów i ZDOBYŁ CZTERY PIERWSZE MIEJSCA, a konkurencja była bardzo duża – ponad 120 zawodników z całej Polski.
„Mam nadzieję, że uda mi się połączyć naukę z pływaniem. Odkryłem, że sprawia mi to ogromną satysfakcję i pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji co przekłada się na moje dobre samopoczucie. Poznałem w sekcji ciekawych ludzi z różnymi niepełnosprawnościami, którzy zarażają pozytywną energią. Liczę na to, że nadal będę brał udział w przeróżnych zwodach pływackich, mogąc w ten sposób jeszcze bardziej podnosić prestiż mojej uczelni” – dzieli się swoimi spostrzeżeniami i pragnieniami Pan Dominik.
Pana Dominika wspiera i kibicuje mu rodzina i znajomi. Medalista może także liczyć na pomoc Uczelni, dr Małgorzata Gajos-Gržetić – wydziałowy koordynator ds. dostępności zawsze chętnie służy pomocą i podpowiada dobre rozwiązania.
Już w listopadzie Pan Dominik będzie reprezentował swój klub podczas zawodów Grand Prix Polski w Szczecinie.
Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!