Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Zapraszamy studentów na wykłady – Prof Balasubramaniam Jayaram

18.11.2020 - 14:51 aktualizacja 19.11.2020 - 20:35
Redakcja: jp
Tagi: jeden uniwersytet - wiele możliwości

Prof. Balasubramanian Jayaram

Serdecznie  zapraszamy wszystkich studentów studiów stacjonarnych naszego wydziału na wykłady online, które w dniach 25 listopada – 16 grudnia 2020 r.  poprowadzi Prof. Balasubramaniam Jayaram.

Tematem wykładów będzie: FUZZY SET THEORY IN REASONING AND INFERENCE

Wykłady odbędą się w ramach projektu JEDEN UNIWERSYTET – WIELE MOŻLIWOŚCI. Program Zintegrowany (POWER II)

Prof. Michał Baczyński współpracujący z wykładowcą w następujący sposób przedstawia jego sylwetkę:

Prof. Balasubramaniam Jayaram received the MSc and PhD degrees in mathematics from the Sri Sathya Sai Institute of Higher Learning, India, in 1999 and 2004, respectively. He has been a visiting researcher with universities in Germany, Austria, Slovakia, and Czech Republic.
He is currently a professor in the Department of Mathematics, Indian Institute of Technology Hyderabad, India (https://math.iith.ac.in/). His current research interests include fuzzy aggregation operations, approximate reasoning, and issues in high dimensional data analysis.
He has co-authored a research monograph on fuzzy implications (with Prof. Michal Baczynski, University of Silesia in Katowice, Poland) and is the author or co-author of more than 60 published papers.
He is an experienced research fellow of the Alexander von Humboldt Foundation (Germany). He is an associate editor of the IEEE Transactions on Fuzzy Systems (2014-) and Fuzzy Sets and Systems (2016-). He is a member of the EUSFLAT, the IEEE, and the IEEE Computational Intelligence Societies.

WAŻNE!  Osoby zainteresowane udziałem w wykładach obowiązuje PRZESŁANIE DOKUMENTÓW APLIKACYJNYCH.

Dokumenty, które należy wypełnić można pobrać ze strony internetowej: link do dokumentów
Prosimy przesłać skany, bądź zdjęcia wszystkich wypełnionych dokumentów na adres:  juwm.zintegrowane@us.edu.pl  (koniecznie z kopią do dr Grażyny Łydzińskiej – koordynatora projektu na kierunku Matematyka: grazyna.lydzinska@us.edu.pl) w terminie do niedzieli 22 listopada br.
W tytule wiadomości prosimy wpisać: „Wykładowca z zagranicy – FUZZY SET THEORY IN REASONING AND INFERENCE”
Ze względu na bieżącą sytuację, prosimy w Załączniku 1b miejsce na podpis i pieczęć pracownika dziekanatu pozostawić puste.
W załączniku 5b prosimy umieścić znak X tylko w wierszu: Zajęcia prowadzone przez wykładowców zagranicznych, a w kolumnie: SZCZEGÓŁOWA NAZWA WYBRANEGO WSPARCIA – wpisać: FUZZY SET THEORY IN REASONING AND INFERENCE
Po sprawdzeniu i zatwierdzeniu Państwa dokumentów, będziemy prosili również o dostarczenie oryginałów dokumentów do biura projektu (np. tradycyjną pocztą).

Wykłady online będą się odbywać w środy i soboty z użyciem platformy MS Teams według określonego poniżej harmonogramu:

środa, 25.11, godz. 15:15-16:45
Lectures 1 & 2:
  Introduction to Fuzzy Sets
– Classical Sets: Belongingness vs Well-denedness.
– Need for Fuzzy Sets.
– Fuzzy Sets: Representation, Examples and some basic properties.
– Types of Uncertainty: Fuzziness vs Probability.

sobota, 28.11, godz. 12:00 – 13:30
Lectures 3 & 4:
  Operations on Fuzzy Sets
– Functions on truth value sets..
– Properties of truth-functional evaluations.
– Algebra of fuzzy sets.

środa, 2.12, godz. 15:15-16:45
Lectures 5 & 6:
  Fuzzy Relational Inference
– Fuzzy Relations and Composition.
– Compositional Rule of Inference (CRI).
– Fuzzy Relational Equations.
– Need for a structure on the set of truth values.

sobota, 5.12, godz. 12:00 – 13:30
Lecture 7 & Exercise 1:
Fuzzy Inference Systems (FIS)
– Mamdani and TSK Fuzzy Systems.
– FIS as function approximators.
Hands On Session: Implementation of FIS for simple functions (Will use either Open Source or Free-to-download Fuzzy Logic Toolboxes.)

środa, 9.12, godz. 15:15-16:45
Lectures 8 & 9:
  Properties and Issues in FIS and FRI
– Computational and Storage Complexities.
– Functional Equations involving Fuzzy Logic Operations.
– Solvability of Fuzzy Relational Equations.

sobota, 12.12, godz. 12:00 – 14:30
Exercise 2:
  Theoretical explorations based on Lectures 8 & 9.
Lecture 10:  Further extensions of Classical Fuzzy Sets
–  Intuitionistic, Interval-valued.
–  L-Fuzzy Sets
1 hour of consultation

środa, 16.12, godz. 15:15-16:45
2 hours of consultation

Consultations:
These sessions will be
– scheduled based on mutual convenience.
– employed for
(1) Revisiting some concepts dealt with in the lectures
(2) Give a peak on further related concepts, based on the students’ interests.