Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dzień uśmiechu | mgr inż. Patrycja Osak

30.09.2021 - 14:51 aktualizacja 01.10.2021 - 07:21
Redakcja: jp

1 października

ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

Save the date with our scientists

„Kartka z kalendarza” to cykl artykułów, które powstawały z okazji różnych nietypowych świąt. Autorami prezentowanych materiałów są studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

1 października obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu.

Jak przywrócić piękny UŚmiech? – o tym dowiecie się od mgr inż. Patrycji Osak, której badania naukowe spowodują, że wszyscy będą się UŚmiechać. Uśmiech to jeden ze sposobów, aby codziennie być zdrowym i szczęśliwym. Piękny uśmiech jest marzeniem każdego człowieka. Jednak nie wszyscy mogą się nim pochwalić.


fot. archiwum prywatne

mgr inż. PATRYCJA OSAK


Instytut Inżynierii Materiałowej

Piękny uśmiech jest marzeniem każdego człowieka. Jednak nie wszyscy mogą się nim pochwalić. Największy problem w pewnym i pięknym uśmiechu stanowi brak zębów, zwłaszcza w odcinku przednim. Na szczęście z rozwiązaniem przychodzi współczesna stomatologia. Lukę po usuniętym zębie można bowiem wypełnić implantem. Implanty dentystyczne są doskonałym substytutem utraconych zębów. Stanowią rozwiązanie natury estetycznej, zdrowotnej, a także psychologicznej. Zastąpienie zębów ludzkich implantami pozwala na zachowanie prawidłowej fizjologii żucia, zapobiega deformacji twarzy oraz w dużej mierze zapewnia swobodę mówienia i uśmiechu.
Dynamiczny rozwój medycyny regeneracyjnej i estetycznej wymaga stosowania coraz nowszych rozwiązań, również w dziedzinie stomatologii. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala uniknąć wielu powikłań. Implanty dentystyczne najczęściej wykonywane są z tytanu. Funkcjonalizacja powierzchni implantów dentystycznych za pomocą biokompatybilnych i odpornych na zużycie powłok umożliwia szybką osteointegrację oraz hamuje rozwój bakterii zmniejszając ryzyko powikłań pozabiegowych, a w konsekwencji odrzucenie implantu.


http://regaldentalcare.org/dental-implants

W Instytucie Inżynierii Materiałowej w grupie badawczej „Korozja materiałów” zajmujemy się inżynierią powierzchni biomateriałów metalicznych. Specjalizujemy się w opracowywaniu i badaniu powłok metalicznych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych przy użyciu technik elektrochemicznych. Opracowujemy sposoby wytwarzania nowych powłok o ulepszonych właściwościach do zastosowań medycznych. Nasza grupa badawcza dąży do tego, by wytwarzane przez nas biomateriały jak najdłużej spełniały swoje liczne funkcje, były odporne na korozję, bioaktywne, wspomagały regenerację tkanek i stanowiły inteligentne nośniki leków. Jednym z efektów naszej pracy są patenty dotyczące nowych rozwiązań w zakresie opracowywania innowacyjnych implantów dentystycznych, których celem jest wspomaganie procesu integracji implantu z tkanką kostną.

read this article in english

return to top