Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Małgorzata Przybyła-Kasperek | Dania

07.10.2021 - 14:23 aktualizacja 12.10.2021 - 14:33
Redakcja: jp
Tagi: dania, erasmus+, mobilność

Historie naszych podróży


dr hab. Małgorzata Przybyła-Kasperek, prof. UŚ


Mistrzowie dydaktyki | Dania | Aarhus

Fot. Tomasz Kawka, materiały UŚ

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wyjazdy w ramach programów wymiany to ogromna szansa na rozwój, naukę, poszerzenie horyzontów i przygodę.

Mój wyjazd do Aarhus University w Danii miał miejsce we wrześniu 2021 roku, zatem w dobie pandemii COVID19. Jednak, jeśli osoba podróżująca jest zaszczepiona, nie musi wykonywać testów ani przebywać na kwarantannie, wyjeżdżając do państwa, które uzgodniło z Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii. Takich państw jest całkiem sporo i wśród nich jest również Dania. Moja podróż przebiegła spokojnie i bez najmniejszych problemów. 10 września 2021r. w Danii zostały zniesione obostrzenia, więc można było nie nosić maseczek i korzystać swobodnie ze wszystkich publicznych miejsc.

Aarhus jest uroczym miasteczkiem nadbałtyckim liczącym trochę ponad 300 tys. mieszkańców, Aarhus University jest drugim najstarszym uniwersytetem w Danii. Główne metody pracy ze studentami na tym uniwersytecie to: case-based learning, team-based learning i blended learning. Oznacza to, że studenci rzadziej uczestniczą w tradycyjnych wykładach, natomiast bardzo często rozwiązują problemy praktyczne, pracując w grupach.

Budynki uniwersyteckie są zlokalizowane w malowniczych miejscach, między innymi koło portu morskiego. Studenci dojeżdżają na uczelnię głównie rowerami. Ogrom rowerów przed uczelnią wywiera niesamowite wrażenie. Jeśli ktoś chce się spotkać z wikingami, to najlepszym miejscem będzie Moesgaard Museum, które współprowadzone jest przez Instytut Archeologii Uniwersytetu w Aarhus. W głównym budynku uczelni jest wspaniała biblioteka, pośrodku której zasadzony został mini las. Dodatkowo na parterze budynku zostały przygotowane dla studentów miejsca relaksu z fotelami do masażu.

Miałam okazję obserwować ogromne zaangażowanie i samodzielność studentów podczas rozwiązywania problemów związanych z marynarką i budową statków. Myślę, że wyjazd na uczelnię zagraniczną każdemu może przynieść wiele korzyści.

return to top