Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Joanna Grelska

Umowa o międzynarodowej współpracy akademickiej | Francja | Le Mans

Fot. archiwum prywatne

Podczas moich studiów na kierunku nanofizyka w ramach programu podwójnego dyplomu dwukrotnie wzięłam udział w wymianie międzynarodowej na Uniwersytecie Le Mans we Francji.

Pierwszy wyjazd miał charakter praktyk i pozwolił mi na zapoznanie się ze stylem pracy na zagranicznej uczelni oraz nauki nowych narzędzi naukowych. Miałam okazję poznać studentów nanofizyki studiujących we Francji, a także wziąć udział w spotkaniach organizowanych przez międzynarodową społeczność.

W trakcie pobytu w następnym roku skupiłam się na napisaniu pracy magisterskiej w języku angielskim. Pomimo trwającej wtedy pandemii, dobrze wspominam czas zdalnie przeprowadzonych badań i dyskusji z profesorami. Doświadczenie studiów w Le Mans dało mi dużą swobodę w porozumiewaniu się w języku angielskim w życiu codziennym, a także w świecie nauki.

Wymiana międzynarodowa była wielką zaletą podczas mojej rekrutacji na studia doktoranckie.