Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Fatma Gündoğdu | Polska

15.10.2021 - 15:20 aktualizacja 18.10.2021 - 13:51
Redakcja: jp

Nasze historie podróży


Fatma Gündoğdu


Erasmus+ | Polska | Katowice

Fot. archiwum prywatne

Jak był mój Erasmusa w Polsce?

Nıe wiem, od czego zacząć 😊 Jestem Fatma Gündoğdu. Pochodzę z Turcji. Zostałam przyjęta na waszą uczelnię w ramach programu Erasmus. Na samym początku chciałam podziękować za możliwość studiowania w Uniwersytecie Śląskim i szansę przeżycia wielu dobrych rzeczy. Podczas długiego, 6-miesięcznego pobytu, zdobyłam wiele wspomnień zarówno z Polski jak i krajów sąsiednich.

Jak już wiecie, przyjechałam na Wasz Uniwersytet na praktyki w ramach programu Erasmus. Chociaż byłam tu w czasie pandemii wywołanej wirusem covid-19, myślę że miałam dużo szczęścia, ponieważ miałam szansę pracować w laboratorium. Podczas pobytu prowadziłam badania z dziedziny metalografii. Z przywiezionych przeze mnie materiałów wykonałam specjalne próbki i badałam ich mikrostrukturę. Dodatkowo mój opiekun naukowy pozwolił mi na praktyczne działania w obszarze jego metod badawczych, takich jak TEM, SEM oraz badanie twardości materiałów metodą Vickers’a. W badaniach pomagali mi także inni nauczyciele oraz doktoranci. Bardzo się cieszę, że mogłam ich wszystkich poznać.

Podczas pobytu miałam okazję odwiedzić wiele pięknych polskich miast: Kraków, Wrocław, Gdańsk i Warszawa. Wszystkie one były wyjątkowe, ale to Gdańsk stał się moim ulubionym miastem. Jako osoba, która bardzo kocha morze, uważam, że Sopot jest naprawdę pięknym miejscem. Pomimo, iż Gdańsk jest trochę daleko od Katowic, nie przeszkodziło mi to pojechać tam dwa razy 😊. W relacji nie mogę oczywiście pominąć Katowic. Cieszę się, że tu przyjechałam. Gdzie nie spojrzeć, małe jeziorka, cisza, spokój, zieleń, lasy i wiele innych zalet, których nie mogę zliczyć. Dzięki wyjazdowi poznałam wielu ludzi i doświadczyłam piękna na każdej ulicy.

W trakcie pobytu miałam okazję podróżować również poza Polską. Mimo iż przeznaczyłam na to tylko 12 dni z mojego 6-miesięcznego pobytu, było to szaleństwo, którego nigdy w życiu nie zapomnę. Zaskoczyła mnie wiadomość, że moja wiza nie została przedłużona z powodu Covid-19. Choć nie mogłam podróżować sama po Polsce, w 12 dni odwiedziłam 10 krajów. Chciałabym też podziękować konsulatowi za dodanie odwagi, by odbyć tę przyspieszoną podróż po Europie 😊 Chcieć to móc 😊 To było dla mnie bardzo dobre przeżycie. Odwiedziłam Holandię, Niemcy, Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Grecję, Włochy, Hiszpanię, Francję, Belgię. Chociaż w każdym kraju, do którego pojechałem, miałem bardzo mało czasu, odwiedziłem wiele pięknych miejsc. Podsumowując, mogę powiedzieć, że Erasmus był dla mnie bardzo dobry. Jestem pewna, że będę tęsknić za każdą chwilą po powrocie do Turcji. Nie potrafię wystarczająco podziękować za zaproszenie mnie na Uniwersytet Śląski.

Cieszę się, że wybrałam Uniwersytet Śląski, cieszę się, że wybrałam Polskę. Zawsze będę Was dobrze pamiętać.

return to top