Bardzo miło jest nam poinformować, iż pracownicy z Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego realizują obecnie projekt badawczy “Resonant photoemission study of the synergic effect in selected NZFO/f-MWCNTs nanocomposites” na synchrotronie SOLARIS wykorzystując linię badawczą PHELIX jako drugi zespół badawczy w historii tej linii!
Pomiary fotoemisji rezonansowej Res-PES oraz absorpcji rentgenowskiej XAS na linii PHELIX nasi pracownicy wykonują jako pierwsi użytkownicy, co jest niezwykle ciekawe już z samego punktu prowadzenia badań.
Materiały nanokompozytowe badane w ramach projektu mają potencjalnie szerokie spektrum zastosowań ze względu na połączenie atrakcyjnych aplikacyjnie nanoferrytów spinelowych i nanorurek węglowych. Analiza struktury elektronowej z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego o energii wiązki fotonów 50-1500 eV jest pionierska dla tego typu materiałów i uzupełni komplementarne badania prowadzone przy współpracy z innymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi.
Kierownikiem projektu, który został znakomicie oceniony w 2020 roku przez międzynarodową komisję ekspertów jest dr hab. Anna Bajorek, prof. UŚ.
Gratulujemy i czekamy na wyniki.