Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Naukowcy z Instytutu Fizyki prowadzą badania na synchrotronie Solaris

21.10.2021 - 12:58 aktualizacja 21.10.2021 - 16:24
Redakcja: jp

Bardzo miło jest nam poinformować, iż pracownicy z Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego realizują obecnie projekt badawczy “Resonant photoemission study of the synergic effect in selected NZFO/f-MWCNTs nanocomposites” na synchrotronie SOLARIS wykorzystując linię badawczą PHELIX jako drugi zespół badawczy w historii tej linii!

Pomiary fotoemisji rezonansowej Res-PES oraz absorpcji rentgenowskiej XAS na linii PHELIX nasi pracownicy wykonują jako pierwsi użytkownicy, co jest niezwykle ciekawe już z samego punktu prowadzenia badań.

Materiały nanokompozytowe badane w ramach projektu mają potencjalnie szerokie spektrum zastosowań ze względu na połączenie atrakcyjnych aplikacyjnie nanoferrytów spinelowych i nanorurek węglowych. Analiza struktury elektronowej z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego o energii wiązki fotonów 50-1500 eV jest pionierska dla tego typu materiałów i uzupełni komplementarne badania prowadzone przy współpracy z innymi polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi.

Kierownikiem projektu, który został znakomicie oceniony w 2020 roku przez międzynarodową komisję ekspertów jest dr hab. Anna Bajorek, prof. UŚ.


Gratulujemy i czekamy na wyniki.

return to top