Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Anna Bajorek i Katarzyna Balin | Francja

01.11.2021 - 08:01 aktualizacja 09.11.2021 - 09:42
Redakcja: jp
Tagi: erasmus+

Historie naszych podróży


dr hab. Anna Bajorek, prof. UŚ
dr Katarzyna Balin


ERASMUS+ | Francja | Rouen

Fot. archiwum prywatne

Miasto Joanny d’Arc, żaglowców w czasie Armady i wielu uczelni na wspólnym kampusie nauk ścisłych i technicznych…

Poznajcie Rouen!

To był krótki, ale owocny wyjazd. Tydzień w Normandii, w mieście o wielkiej historii i wielu uczelni, czyli w Rouen położonym nad Sekwaną. A to wszystko dzięki wsparciu finansowemu Erasmus+ oraz przede wszystkim dzięki wieloletniej współpracy z l’école d’ingénieurs du CESI Rouen.

Początkiem czerwca 2019 uczestniczyłyśmy w 4th International Staff Training Week (ISTW) organizowanym przez CESAR, czyli stowarzyszenie uczelni w Rouen, które skupia wszystkie uczelnie działające w mieście (CESI, ENSA Normandie, ERFPS, ESADHaR, ESIGELEC, IRTS-IDS Normandie, INSA Rouen Normandie, NEOMA Business School, UniLaSalle i University of Rouen Normandia). Program ISTW koncentrował się na kwestiach związanych z przyszłością internacjonalizacji, a jego głównym celem było dzielenie się z partnerami zagranicznymi wiedzą i dobrymi praktykami w zakresie współpracy zagranicznej. To było możliwie w trakcie wielu seminariów, warsztatów i wizyt studyjnych w uczelniach i laboratoriach.

Dzięki ISTW mogłyśmy zobaczyć jak sprawnie funkcjonuje kampus nauk ścisłych i technicznych skupiający wszystkie uczelnie o profilu inżynierskim, wydziały nauk ścisłych i technicznych na jednym wspólnym obszarze ulokowanym poza centrum miasta. W takim kampusie działa m.in. Creative Lab, miejsce, gdzie można przetestować „autonomous car”, czyli przejażdżkę po kampusie autem całkowicie sterowanym przez komputer. Sam kampus znajduje się kilka kilometrów poza Rouen, dokładnie w miejscowości Saint-Étienne-du-Rouvray. Jest to niezwykle ergonomicznie zaprojektowana przestrzeń z wieloma miejscami do relaksu zarówno dla studentów jak i dla kadry. Filozofia organizacji wspólnego kampusu naukowego była i jest silnie wspierana przez miasto, które nawet ma specjalnie dedykowane stanowisko wiceprezydenta ds. współpracy uniwersyteckiej. W 2019 roku była to Pani Wiceprezydent, którą mogliśmy poznać w trakcie spotkania integracyjnego zorganizowanego przez CESAR w zabytkowym ratuszu Rouen.

Co więcej, w trakcie ISTW zwiedziłyśmy m.in. laboratoria informatyki stosowanej i robotyki szkoły inżynierskiej ESIGELEC, gdzie mogłyśmy się przekonać, jak funkcjonuje dobre połączenie przemysłu i nauki przy współpracy z największymi firmami francuskimi. Programowanie robotów, testowanie komponentów silników odrzutowych samolotów czy prace nad autonomicznymi samochodami to atrakcyjne punkty w programie studiów dla studentów studiujących na różnych uczelniach w kampusie. Tygodniowy program pobytu obejmował również pokazowe zajęcia prowadzone w NEOMA Business School w trybie rzeczywistości wirtualnej. Dla nas ważne były także seminaria dotyczące organizacji wspólnych czy łączonych studiów, gdzie mogłyśmy się przekonać, że problemy na które napotykamy w polskiej rzeczywistości istnieją również w rzeczywistości globalnej.

Jak w ogóle narodziła się współpraca Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego z CESI Rouen? CESI to sieć szkół inżynierskich utworzona w latach 50-tych przez 5 wiodących francuskich firm, w tym m.in. Renault. Jest to pionierska szkoła zapewniająca stopnie inżynierskie dzięki programom studiów połączonych z miejscem pracy. Sieć stanowi ponad 25 kampusów w całej Francji, 1 w Kamerunie (Douala) oraz 2 w Algierii (Oran i Algier). Wiodące kierunki studiów to przemysł i usługi oraz budownictwo i inżynieria lądowa, które prowadzone są w dużym stopniu w języku angielskim. Ponadto studenci są zobligowani do zaliczenia egzaminu z języka angielskiego TOEIC (Test of English for International Communication) jest to wymóg, by uzyskać dyplom. Oprócz wielu zajęć z fizyki, matematyki czy informatyki w trakcie studiów przyszli inżynierowie odbywają dwa staże zagraniczne (1-miesięczny i 3-miesięczny) w wybranych ponad 70 instytucjach partnerskich na całym świecie, do których należą uniwersytety oraz firmy przemysłowe. Celem takich wyjazdów jest zapoznanie się z pracą badawczą w różnych laboratoriach, bo jak wiadomo dobry inżynier musi wiedzieć, jak powinno sprawnie działać laboratorium i powinien znać wiele fizycznych metod badawczych możliwych do zastosowań w przemyśle. Uczelnia oferuje studentom również wiele innych zajęć, w tym naukę języków obcych.

Wśród tego typu zajęć w roku 2008 znalazł się kurs języka polskiego prowadzony przez studiującą we Francji Gosię z Pomorza. To ona zaraziła swoich studentów sympatią do naszego kraju do tego stopnia, że gdy poszukiwali możliwości odbycia stażu zagranicznego, to ich pierwszym wyborem była Polska. Szukając możliwości stażu, natrafili na informację, że Instytut Fizyki UŚ współpracuje z Francją i prowadzi polsko-francuskie studia. Była to dla nich inspiracja do kontaktu z naszą uczelnią. Tak w maju 2008 roku poznaliśmy Antoine’a i Charles’a. W kolejnych latach gościliśmy wiele innych studentek i wielu innych studentów z Rouen, którzy chętnie wykonywali badania w ramach prowadzonych projektów stażowych, uczyli się, jak funkcjonują nowoczesne laboratoria oraz poznawali nasz kraj, a nawet w wielu przypadkach całkiem nieźle nauczyli się języka polskiego. Ta współpraca przeniosła się potem do Instytutu Informatyki, który dołączył do wymiany międzynarodowej z Rouen. Kilkoro z naszych stażystów zamieszkało w Polsce, pracując we francuskich firmach. Inni, wielokrotnie przyjeżdżali i nadal przyjeżdżają do naszego kraju w ramach różnych kontraktów np. z branży automotive.

Pobyt na ISTW w Rouen w 2019 roku pozwolił nam nareszcie poznać osobiście ludzi, z którymi współpracowaliśmy już ponad 10 lat. Alexandra, Sabine i Stefan to ekipa z biura współpracy międzynarodowej, którą do tej pory znałyśmy jedynie z wymiany e-maili i dokumentów. Wizyta w CESI, znajdującego się jeszcze wtedy w kampusie Mont Saint Aignan, a obecnie ulokowanego w Saint-Étienne-du-Rouvray, wywarła na nas spore wrażenie. Sposób organizacji zajęć ukierunkowany na „project based learning” i dostosowana do tego infrastruktura sal dydaktycznych i laboratoriów, to na pewno coś, czego nie spotykamy w Polsce na co dzień. Jeżeli dodamy do tego jeszcze świetną przestrzeń socjalną dla kadry wyposażoną m.in. w wysokiej klasy fotele do masażu, które po wielu godzinach pracy przed komputerem są niezwykle prozdrowotnym interesującym dodatkiem, to możemy wyobrazić sobie idealne miejsce i do pracy i do relaksu w czasie krótkich przerw.

Tydzień ISTW 2019 to także wydarzenia integracyjne i socjalne, które pozwoliły nam lepiej poznać przedstawicieli, w tym nauczycieli akademickich i pracowników biur współpracy międzynarodowej z partnerskich uczelni zlokalizowanych na całym świecie. Niewątpliwie jednym z ciekawszych punktów na zakończenie był lunch na pokładzie żaglowca Thalassa. Żaglowiec ten był jednym z wielu zacumowanych wówczas przy brzegu Sekwany, gdyż w tym czasie odbywała się ARMADA 2019, czyli zlot największych żaglowców świata organizowany cyklicznie w Rouen. W czasie wolnym mogłyśmy zwiedzić kilka z nich. Szczególnie mile wspominamy Dar Młodzieży, na pokład którego wpuszczono nas poza ustalonym czasem zwiedzania oczywiście ze względu na naszą narodowość, za co załodze raz jeszcze serdecznie dziękujemy. Ciekawym doświadczeniem było uczestnictwo w lekcji języka francuskiego w rocznicy dnia D-Day (6 czerwca), czyli lądowania aliantów w Normandii. To była dobra okazja do dyskusji, w języku francuskim, na temat historii Francji i Europy.

Na pewno wyjazd na 4th ISTW 2019 współfinasowany ze środków Erasmus + był dla nas niezwykle cennym doświadczeniem. Dla mnie osobiście nie był to jednak pierwszy wyjazd z Erasmusem, bo ten miał miejsce w czasie moich studiów doktoranckich, gdzie na niemieckim Universität Osnabrück wykonywałam część pomiarów do mojej pracy doktorskiej.

Zatem jeżeli masz wątpliwości czy warto przeznaczyć kawałek swojego życia na mobilność ze wsparciem funduszy europejskich, to skorzystaj z historii studentów i pracowników naszego wydziału. One powinny Cię przekonać. Tak poszerzysz swoje horyzonty, poznasz ludzi wielu narodowości i wielu kultur i będziesz wiedzieć, że różnorodność jest siłą, a nie przeszkodą.

[tekst i zdjęcia: dr hab. Anna Bajorek, prof. UŚ]

return to top