Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej | dr Karina Maciejewska

06.11.2021 - 13:31 aktualizacja 06.05.2022 - 14:37
Redakcja: adrianmachulec
Tagi: #fizyka_medyczna, #kartkazkalendarza, #mariacurie, #mariasklodowskacurie, #medical_physics, #nauka #science, #promieniowanie, #radiation, #radiologia, #radiology, #roentgen, #rtg, #zawodnaukowiec, #zostannaukowcem
dzieńfizykimedycznej

7 listopada

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ FIZYKI MEDYCZNEJ

Save the date with our scientists

7 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej.

„Kartka z kalendarza” to cykl artykułów, które powstawały z okazji różnych nietypowych świąt. Autorami prezentowanych materiałów są studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

KarinaMaciejewska

Fot. Małgorzata Kłoskowicz

dr Karina Maciejewska


Instytut Inżynierii Biomedycznej

Czym jest fizyka medyczna, po co i dlaczego ma swój dzień w kalendarzu właśnie dzisiaj mówi dr Karina Maciejewska z Instytutu Inżynierii Biomedycznej WNST.

Jak co roku, Międzynarodowa Organizacja Fizyki Medycznej (IOMP) organizuje w dniu 7 listopada Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej. Data została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ jest to dzień narodzin Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla i pionierki badań nad promieniotwórczością. Tegoroczne hasło Dnia Fizyki Medycznej brzmi: „Informowanie opinii publicznej o roli fizyków medycznych”.

Fizyka Medyczna jest gałęzią fizyki, wykorzystującą zasady, metody i techniki fizyki w praktyce klinicznej i badaniach naukowych w celu zapobiegania, diagnozowania i leczenia chorób człowieka w celu poprawy zdrowia i samopoczucia człowieka. Jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, obejmującą m.in.: fizykę w radioterapii onkologicznej, obrazowania medycznego, medycyny nuklearnej, ochrony radiologicznej, niejonizującego promieniowania medycznego oraz pomiary sygnałów fizjologicznych.

Fizycy medyczni to profesjonaliści ze specjalistycznym wykształceniem i przeszkoleniem w zakresie metod zastosowania fizyki w medycynie. Pracując w instytucjach klinicznych, akademickich, badawczych lub przemysłowych, zajmują się stosowaniem zasad i technik fizyki medycznej w zapobieganiu, leczeniu i diagnozowaniu ludzkich zaburzeń, chorób i niepełnosprawności oraz ochronie pacjentów, personelu i członków społeczeństwa przed zagrożeniami związanymi z promieniowaniem jonizującym i niejonizującym.

Na studiach na kierunku fizyka medyczna prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, kształcimy przyszłych fizyków medycznych, przygotowanych do pracy w interdyscyplinarnych zespołach medycznych, wykonywania pomiarów dozymetrycznych oraz pełnienia roli ekspertów w różnych specjalnościach fizyki medycznej.

W Zespole Inżynierii Biomedycznej zajmujemy się m.in. badaniem czynności elektrycznej mózgu z zastosowaniem elektroencefalografii (EEG) i poznawczych potencjałów wywołanych (ERP), związanej z funkcjami poznawczymi (m.in. uwaga, pamięć); analizą innych sygnałów biomedycznych; zastosowaniem termografii w podczerwieni w stomatologii, chorobach onkologicznych, medycynie fizykalnej oraz sporcie; czy badaniami płynów fizjologicznych metodą różnicowej kalorymetrii skaningowej w celu rozwijania niekonwencjonalnych metod w diagnostyce medycznej i w medycynie sportowej.

A następnego dnia obchodzimy Światowy Dzień Radiologii, na pamiątkę 8 listopada 1895 roku, kiedy Wilhelm Conrad Röntgen odkrył znaczenie promieniowania.

Życzymy promiennych uśmiechów.

 

Read in english

return to top