Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nauka | Moja pasja – dr inż. Mateusz Niedźwiedź

19.04.2022 - 12:51 aktualizacja 25.04.2022 - 14:42
Redakcja: jp
Tagi: inżynieria materiałowa, nauka moja pasja, science my passion

Dobry materiał jest w cenie. Zawsze. A jeszcze lepiej jest wiedzieć, jak taki dobry materiał znaleźć – wtedy jest najlepszy!
Jak tego dokonać? Od czego zacząć? – mówi dr inż. Mateusz Niedźwiedź z Instytutu Inżynierii Materiałowej.

 

NAUKA | MOJA PASJA


Nauka – według definicji ze Słownika Języka Polskiego to ogół wiedzy ludzkiej ułożonej w system zagadnień, ale także zespół poglądów stanowiących usystematyzowaną całość i wchodzących w skład określonej dyscypliny badawczej.
Nauka to także czynność: uczenie się czegoś lub uczenie kogoś.
Zapraszamy do lektury cyklu Nauka | Moja Pasja, w którym nasi badacze prezentują, nad czym pracują oraz pokazują, że nauka i proces badawczy mogą wciągnąć na dobre.

Dlaczego inżynieria materiałowa?

Przede wszystkim jest interdyscyplinarną dziedziną nauki łączącą ze sobą fizykę, chemię, a nawet biologię. Jest dyscypliną przyszłości!

dr inż. MATEUSZ NIEDŹWIEDŹ
Instytut Inżynierii MateriałowejDlaczego inżynieria materiałowa?

Przede wszystkim jest interdyscyplinarną dziedziną nauki łączącą ze sobą fizykę, chemię, a nawet biologię. Jest dyscypliną przyszłości! Wszystko co nas otacza, to przecież materiały: komputer, z którego korzystamy, środek transportu, za pomocą którego się przemieszczamy, ale również budynek, w którym przebywamy. Oczywiście każdy z nich musi być przystosowany do tego, gdzie jest wykorzystywany, w związku z czym musi zostać dokładnie przebadany. Poczynając od twardości, poprzez odporność na zmiany temperatur, a kończąc nawet na przewodzeniu prądu czy przesyle informacji. Sztuczne serce? Kamizelka kuloodporna? Tak to też materiały! Nie powstałyby bez inżynierii materiałowej. Nie ma życia bez materiałów i właśnie oto piękno oraz cała jej magia.

Od zawsze byłem humanistą i niestety z matematyką i fizyką nigdy nie było mi po drodze. Pewnie Panie uczące mnie w szkole matematyki w niższych klasach dzisiaj złapałyby się za głowę albo, co gorsza, spadły z krzesła, słysząc o kierunku w którym poszedłem… Na szczęście przyszła szkoła średnia, a wraz z nią moja fascynacja szeroko pojętą inżynierią, która była pogłębiana przez kolejne lata nauki szkolnej i studiów. Wybór uczelni jako miejsca pracy pozwolił na dalsze rozwijanie pasji, jaką jest nauka. Uważam, że wszystkie nauki inżynierskie mają przed sobą ogromną przyszłość, biorąc pod uwagę ciągle zmieniający się otaczający nas świat. Jednak należy wziąć pod uwagę, iż nie ma drugorzędnych kierunków studiów, wystarczy mieć w sobie pasję oraz determinację w dążeniu do celu, a w każdej dziedzinie jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. Przecież chcieć to móc (ale może też nie dosłownie…).

W inżynierii materiałowej zaskoczyły mnie przede wszystkim nieskończenie wielkie możliwości wytwarzania nowych, lepszych materiałów. Materiał, którego właściwości są nieodpowiednie dla jednego zastosowania, przy innym zastosowaniu mogą być jak najbardziej użyteczne. Inaczej mówiąc, nie ma gorszych materiałów, są tylko ich niewłaściwe zastosowania.

Co w niej uwielbiam?

Efekty (jak chyba każdy). Oczywiście są one poprzedzane czasem dłuuugą mozolną pracą, ale gdy w końcu osiągam zamierzony (często niezamierzony) cel, mam ogromną satysfakcję. W nauce uwielbiam również jej nieprzewidywalność. Mało kiedy zakładane przez nas rezultaty są spełniane, często jest odwrotnie niż myśleliśmy na samym początku.

Głównie w mojej pracy naukowej zajmuję się modyfikacją lekkich stopów metali. Udało mi się znacznie polepszyć właściwości użytkowe stopu aluminium poprzez wytworzenie warstwy tlenkowej, a następnie zmniejszyć jej zużycie w wyniku obróbki cieplno-chemicznej i powiązać jej właściwości ze zwilżalnością powierzchni.

Jak ją wykorzystać?

Jak mogę wykorzystać moje badania naukowe? Stopy lekkie metali znajdują bardzo szerokie zastosowanie tam, gdzie ważny jest wysoki stosunek wytrzymałości do wagi, a więc: przemysł lotniczy, stoczniowy, motoryzacyjny, okrętowy i budowlany. Praktycznie codziennie w naszym życiu mamy styczność z lekkimi stopami metali. Zwilżalność powierzchni jest niebywale istotnym parametrem wpływającym na przyciąganie, bądź odpychanie cząsteczek wody przez daną powierzchnię, ma to niezwykle ważny wpływ na zastosowanie materiału.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu do końca

return to top