Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Masatoshi Shima

Masatoshi Shima – japoński inżynier, współtwórca pierwszego mikroprocesora

Czy wiesz że….

Mikroprocesor to centralna jednostka obliczeniowa każdego komputera? To właśnie on zajmuje się wykonywaniem uruchamianych programów i przetwarzaniem danych. Podstawowymi elementami mikroprocesora są tranzystory umożliwiające blokowanie lub przepływ prądu. Ilość tranzystorów na powierzchni wielkości paznokcia we współczesnych procesorach sięga 30 miliardów.

Zagadka

W informatyce architektura zestawu instrukcji (ISA), zwana też architekturą komputera, to abstrakcyjny model komputera. Musisz znaleźć formalną nazwę zestawu instrukcji, nieformalnie znanego jako CVT16. Po prostu go wygoogluj :). Ta instrukcja bez litery C i z symbolem „/” między każdym znakiem to numer laboratorium, w okolice którego musisz się udać.