Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Studenci Szkoły Letniej VINCI w dyscyplinie fizyka o projekcie

03.08.2022 - 10:52 aktualizacja 03.08.2022 - 13:15
Redakcja: jp

W trakcie zakończonej letniej szkoły interdyscyplinarnej VINCI – Dive into science gościliśmy studentów z różnych krajów świata. Wśród nich znalazła się Lena z Serbii, Carlos z Hiszpanii, Mohamed z Egiptu, Hamza z Nigerii oraz Shedrack z Nigerii, którzy swoje projekty realizowali na warsztatach w dyscyplinie fizyki.

Nagranie i montaż: Anna Bajorek

Cała piątka fizyków stanowiła niezwykle zgrany team. Chociaż podział na dyscypliny był jedynie umowny, bo praktycznie wszyscy uczestnicy szkoły spędzali czas wspólnie, nie tylko w Base Camp, gdzie byli zakwaterowani, ale również podczas wycieczek zorganizowanych czy indywidualnych. Nieodłącznym elementem każdego dnia była podróż autobusem. Carlos, jako najmłodszy z całej grupy studentów był odpowiedzialny za zakup biletów grupowych i pewno dobrze wywiązał się z tej roli. Dzięki temu zawsze miał wiele „drobnych” na kawę z automatu. To tylko jeden z wielu elementów, które składały się na każdy dzień spędzony na w Polsce, na Śląsku  przez naszych studentów – uczestników interdyscyplinarnej szkoły letniej VINCI. Na pewno trzy tygodnie na Uniwersytecie Śląskim będą dla nich niezapomnianym przeżyciem. Dla nas organizatorów, każdy z nich jest żywym dowodem na to ze nauka potrafi pięknie łączyć ludzi z różnych krajów świata. Mieliśmy ten przywilej mieć w tym chociaż drobny udział, a to daje niezwykłą satysfakcję.

Lena Dalifoski studiuje na Uniwersytecie w Belgradzie i w przyszłym roku będzie pisać pracę magisterską. Na warsztatach zajmowała się fizykochemiczną charakteryzacją nanokompozytów złożonych z nanorurek węglowych oraz nanocząstek ferrytowych pod kierunkiem dr hab. Anny Bajorek, prof. UŚ. To zagadnienie dla niej zupełnie nowe, bo w swojej macierzystej uczelni nie miała okazji poznać właściwości nanorurek węglowych. Jednak, jak sama podkreśla, było to dla niej niezwykle cenne doświadczenie. Lena w trakcie warsztatów analizowała obrazy z mikroskopii TEM/STEM, dyfraktogramy rentgenowskie, widma fotoemisyjne oraz widma absorpcyjne, które wcześniej zostały zmierzone na synchrotronie Solaris na linii badawczej Phelix. Miała okazję zapoznać się z praktycznymi aspektami promieniowania synchrotronowego i budową linii Phelix w trakcie wizyty w krakowskim laboratorium. Lena to niezwykle zdolna i ambitna osoba, która marzy o karierze naukowej.

Mohamed Abdulazeem studiuje na Uniwersytecie Sohag i jak podkreśla dopiero rozpoczął swoją przygodę na studiach magisterskich. Lubi nowoczesne technologie i uwielbia programować. Jest zafascynowany eksperymentalną fizyką cząstek elementarnych i chciałby dalej kształcić się w tym obszarze. W trakcie warsztatów pod kierunkiem dr hab. Seweryna Kowalskiego, prof. US, dr Katarzyny Schmidt, prof. US oraz dr Szymona Puławskiego, prof. US zajmował się badaniem oddziaływań ciężkich jonów przy energiach relatywistycznych w ramach eksperymentu NA61/SHINE w CERNie. Poznał zasady działania detektora wykorzystywanego w eksperymencie i metody analizy danych przy pomocy Root toolkit. Mohamed chce związać swoją przyszłość z nauką i nie wyklucza aplikacji do naszej szkoły doktorskiej.

Carlos Oviedo Rodriguez jest studentem drugiego roku na Uniwersytecie Carlosa III w Madrycie. Przeszedł dopiero kurs podstawowy, ale jako niezwykle inteligenty młody człowiek poradził sobie doskonale z różnymi zaawansowanym zagadnieniami poruszonymi w trakcie wykładów. Na warsztatach badał oddziaływania jądrowe pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Stephan, prof. US oraz dr Andrzeja Wilczka. Miał okazję przygotowywać i testować elementy detektora, analizować uzyskane dane oraz wykonywać symulacje w programie Geant 4. W przyszłości chce kontynuować studia magisterskie prawdopodobnie w zakresie fizyki plazmy, ale na razie trzeci rok studiów spędzi na studiach w koreańskim Seulu.

Hamza Yakoubu jest studentem BIOPHAME, czyli studiów z biofizyki farmaceutycznej prowadzonych przez cztery uczelnie w tym przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. W szkole brał udział jako student Politechniki Katalońskiej w Barcelonie. W trakcie szkoły miał okazje poznać działanie mikroskopii SEM, a dokładnie badał powodujące różne alergie pyłki kwiatów w ramach projektu obrazowanie i analiza chemiczna preparatów biologicznych pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Talik, dr Moniki Oboz, dr Magdaleny Szubki oraz dr Adama Guzika. Pyłki kwiatów pochodziły z różnych obszarów wokół kampusu chorzowskiego a otrzymane wyniki student porównał z tymi uzyskanymi dla obszarów poprzemysłowych. Hamza wykazał się niezwykłą samodzielnością i bezbłędnie opanował obsługę mikroskopu elektronowego. Ma wielkie plany naukowe na przyszłość, ale ta najbliższą wiąże z Uniwersytetem Śląskim, gdzie już od października będzie studiował biofizykę farmaceutyczną wraz z innymi kolegami i koleżankami  z BIOPHAME.

Shedrack Dafe jest obecnie studentem ostatniego roku Politechniki Gdańskiej , gdzie studiuje nanotechnologię. Ma także solidne wykształcenie matematyczne i potrafi doskonale łączyć te dwie dyscypliny. Na co dzień zajmuje się symulacjami komputerowymi. W trakcie warsztatów szkoły letniej pod kierunkiem dr hab. Karoliny Adrjanowicz, prof. US zapoznał się z metodami wytwarzania i charakteryzacji cienkich warstw organicznych. Wykorzystywał m.in. technikę spin – coating oraz analizę tak otrzymanych warstw przy pomocy mikroskopii AFM. Shedrack chciałby w przyszłości wykorzystać swoją wiedzę w pracy z komputerami kwantowymi i być może zostanie w Polsce na studia doktoranckie.

return to top