Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Dr Paulina Trybek laureatką konkursu MINIATURA 6

14.11.2022 - 12:46 aktualizacja 14.11.2022 - 19:29
Redakcja: jp

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu MINIATURA 6. Wśród laureatów jest obecna badaczka Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych dr Paulina Trybek.

• Tytuł wniosku: Badanie własności sygnałów przewodnictwa w kanałach BK metodą Empirycznej Analizy Modów.
  • Dofinansowanie: 19 800 zł.

Pełna lista rankingowa dostępna jest na stronie Narodowego Centrum Nauki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

MINIATURA to konkurs, do którego mogą być zgłaszane wnioski na realizację pojedynczego działania naukowego w jednej z wymienionych form: badań wstępnych/pilotażowych, kwerendy, stażu naukowego, wyjazdu badawczego albo wyjazdu konsultacyjnego.

kobieta, długie blond włosy czarnym garniturze

Dr Paulina Trybek

Laureatka zajmuje się analizą szeregów czasowych dedykowaną sygnałom elektrofizjologicznym. Jej dorobek publikacyjny obejmuje głównie tematykę związaną z analizą fraktalną, entropią informacyjną oraz metodami sztucznej inteligencji w kontekście klasyfikacji sygnałów biomedycznych.

W ramach projektu Miniatura 6 przeprowadzona zostanie zaawansowana analiza aktywności kanałów potasowych, zarejestrowanej w postaci sekwencji prądu jonowego za pomocą techniki patch clamp. Kanały potasowe stanowią grupę białek posiadających zdolność do selektywnego transportu jonów przez błony biologiczne. Spośród typów takich kanałów możemy wyróżnić kanały BK (Big Potassium Channel), stanowiące struktury o wysokim przewodnictwie jonowym. Biorą one udział w regulacji szeregu ważnych procesów fizjologicznych, w tym uwalniania neuroprzekaźników, skurczu mięśni gładkich czy wspierania funkcji śródbłonka.

Pomiary aktywności kanałowej zostały uzyskane we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a szeroko zakrojona analiza danych charakteryzujących aktywność kanałową prowadzona jest od kilku lat we współpracy z Politechniką Śląską.

Zakwalifikowany do finansowania projekt – Badanie własności sygnałów przewodnictwa w kanałach BK metodą Empirycznej Analizy Modów będzie obejmował staż naukowy na Uniwersytecie w Lancaster (Wielka Brytania), gdzie grupa badaczy zajmuje się problematyką dynamiki nieliniowej w fizjologii oraz naturą procesów związanych z aktywnością kanałów jonowych.