Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

06.03.2023 - 12:15 aktualizacja 06.03.2023 - 12:57
Redakcja: jp
Tagi: nominacje profesorskie

Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Andrzej Bąk otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę postanowieniem z dnia 2 lutego 2023 r.

Prof. dr hab. Andrzej Bąk od początku swojej drogi naukowej związany jest z Instytutem Chemii Uniwersytetu Śląskiego.

Od ponad 20 lat zainteresowania Pana Profesora skupiają się, w głównej mierze, na problemach modelowania molekularnego w projektowaniu substancji o potencjalnym zastosowaniu jako leki. Interdyscyplinarne połączenie tradycyjnych metod chemicznych oraz technik bazujących na zasobach informatycznych doprowadziło do uformowania nowej gałęzi nauki, chemoinformatyki – przedmiotu, którego centrum stanowi informatyka cząsteczki chemicznej jako podstawowego obiektu podlegającego manipulacji w „racjonalnym” projektowaniu molekularnym. Najogólniej, „…poszukuję nowych związków chemicznych o określonych właściwościach fizykochemicznych i pożądanym profilu aktywności biologicznej przy pomocy technologii i algorytmów informatycznych (in-silico)…”

Prywatnie preferuje aktywny wypoczynek, jest pasjonatem motocykli.

Wyświetl publikacje

zdjęcie portretowe mężczyzny