Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Laureaci II edycji konkursu „Mobilność | Nauka”

18.04.2023 - 09:33 aktualizacja 18.04.2023 - 10:59
Redakcja: jp
Tagi: IDB, Inicjatywa Doskonałości Badawczej

II edycja programu „Mobilność | Nauka” została rozstrzygnięta. Łącznie wpłynęło 21 aplikacji z 13 dyscyplin realizowanych na Uniwersytecie Śląskim. Dofinansowanie w ramach programu otrzymało 12 osób, z czego 4 z Wydziału Nauk Społecznych, po 3 z Wydziału Nauk Przyrodniczych i Wydziału Humanistycznego oraz 2 z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych. Koszty związane z wyjazdami na staże naukowe zostaną sfinansowane z budżetu programu Inicjatywa Doskonałości Badawczej.

Jednym z elementów oceny wniosków był aspekt związany z jednostką naukową, w której wnioskodawca planuje odbyć staż naukowy. Połowa laureatów konkursu zamierza realizować staże pod kierunkiem wybitnych naukowców w jednostkach badawczych, zajmujących miejsca w pierwszej dwusetce rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities – ARWU), w tym na takich uczelniach, jak: Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill czy Uniwersytet w Liverpoolu. Jeden z dofinansowanych staży naukowych odbędzie się na Uniwersytecie w Trieście, uczelni należącej do sojuszu Transform4Europe. Program obejmuje staże naukowe trwające minimum 60 dni.

Celem programu jest wspieranie mobilności naukowej kadry Uniwersytetu Śląskiego, transferu wiedzy oraz rozwoju umiejętności poszerzających warsztat naukowy pracowników. Realizowanie staży naukowych w zagranicznych jednostkach badawczych stanowi również podstawę do nawiązywania nowych form współpracy, w tym z partnerami uczelni w ramach sojuszu T4EU.

Na sfinansowanie II edycji programu uczelnia przeznaczy prawie 0,5 mln zł. Maksymalna wysokość środków, jaka została przyznana na sfinansowanie stażu naukowego, w tym kosztów przejazdu, zakwaterowania, diety z tytułu podróży służbowych, wynosi 50 tys. zł. W ciągu roku od ukończenia stażu naukowego laureaci są zobowiązani do złożenia wniosku na projekt badawczy do jednej z agencji krajowych oraz do przygotowania publikacji opracowanej podczas pobytu w zagranicznej jednostce. Alternatywnie laureaci mogą złożyć wniosek na projekt badawczy w ramach dowolnego konkursu Horyzont Europa, w roli lidera lub partnera.

Lista laureatów z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych

  1. dr hab. Karolina Adrjanowicz, prof. UŚ – Carnegie Mellon University, The Matyjaszewski Polymer Group, Stany Zjednoczone
  2. dr Andrzej Wilczek – Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji, Niemcy

źródło: http://us.edu.pl/idb

kobieta i mężczyzna przybijający "piątkę"
return to top