Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Znamy wyniki konkursu 360RG-CHEM Challenge

18.12.2023 - 13:27 aktualizacja 22.12.2023 - 08:41
Redakcja: jp

Konkurs 360RG-CHEM Challenge to wspólna inicjatywa Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych  Uniwersytet Śląskiego w Katowicach.

Strona wydarzenia: www.360.us.edu.pl

O Konkursie

W piątek, 15 grudnia br. w Łodzi w budynku „Alchemium” Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu z zakresu chemii organicznej 360RG-CHEM Challenge.

Konkurs 360RG-CHEM Challenge to cykliczna wspólna inicjatywa Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytet Śląskiego w Katowicach. Celem konkursu 360RG-CHEM Challenge jest popularyzacja chemii organicznej, prezentacja zagadnień naukowych z obszaru chemii organicznej, rozbudzenie pasji u odbiorców. Konkurs przeznaczony jest dla studentów ostatniego roku studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich oraz dla uczestników szkół doktorskich zajmujących się naukowo chemią organiczną.
Podczas sesji finałowej konkursu na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej uczestniczyło 15 finalistów, w tym 13 doktorantów oraz 2 magistrantów z całej Polski.

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach reprezentowała mgr Patrycja Filipek (doktorantka prof. dr. hab. inż. Stanisława Krompca) oraz mgr Daniel Swoboda oraz Olaf Grabowski (odpowiednio doktorant i magistrant dr. hab. inż. Jacka Nycza prof. UŚ). Ponadto Uniwersytet Śląski w Katowicach reprezentował mgr Wojciech Rykała z Wydziału Nauk Przyrodniczych).

O Lauteatach

Laureatami Konkursu zostały mgr Justyna Najczuk (Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie) oraz mgr Dominika Kozicka (Politechnika Śląska). Obie panie zajeły ex aequo pierwsze miejsce i otrzymały liczne nagrody oraz pamiątkowe medale. Pierwsze miejsce i pamiątkowy medal w kategorii magistrant otrzymał Jakub Żubertowski (Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu). Pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. W konkursie wzięło udział bez mała 50 uczestników; nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów uczelni reprezentujących osiem uczelni z całej Polski, a także przedstawiciele firmy Polpharma.

O Organizatorach

Wydarzenie otworzył prof. dr hab. inż. Łukasz Albrecht – prorektor ds. nauki Politechniki Łódzkiej. Następnie uczestników wydarzenia przywitała prof. dr hab. inż. Małgorzata Szynkowska-Jóźwik – Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej oraz prof. dr hab. Izabela Nowak – Prezes ZG Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W imieniu Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie uczestników wydarzenia przywitał prof. dr hab. Sławomir Jarosz. Na koniec zabrał głos dr hab. inż. Jacek Nycz, prof. UŚ. Przedstawił znaczenie konkursu oraz wyjaśnił jak należy rozumieć skrót 360 (stopni oraz sekund). Ponadto zaprosił uczestników wydarzenia na drugi finał konkursu, który odbędzie się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – Europejskiej Stolicy Nauki 2024.

Program konkursu obejmował także wykład popularnonaukowy wygłoszony przez dr. hab. Tomasza Pospiesznego prof. UAM pt.: „Nowa Alchemia czyli Historia Radioaktywności.” Wykład został wygłoszony w nowym budynku Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej „Alchemium”.

W trakcie wydarzenia zaprezentowali się również pracownicy największej polskiej firmy farmaceutycznej Polpharma: Maciej Jaklik, dr Ewa Tratkiewicz oraz dr Paweł Olszowy, którzy zaprezentowali cykl wykładów dedykowanych studentom, doktorantom oraz pracownikom uczelni.

Wydarzenie prowadzili oraz uczestniczyli w pracy jury konkursu:
• prof. dr hab. inż. Beata Kolesińska – Politechnika Łódzka – główny organizator wydarzenia,
• prof. dr hab. inż. Łukasz Albrecht – Politechnika Łódzka,
• prof. dr hab. Bartłomiej Furman – Instytut Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk,
• prof. dr hab. Sławomir Jarosz – Instytut Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk,
• dr hab. inż. Jacek Nycz, prof. UŚ – Uniwersytet Śląski.

Logo konkursu 360RG-CHEM challenge
Organizatorzy i laureaci | Konkurs 360RG-CHEM Challenge 15.12.2023 r.

Materiał filmowy z Konkursu zmontowany przez Centrum Multimedialne Politechniki Łódzkiej