Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zaproszenie na Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej 2024

11.03.2024 - 12:49 aktualizacja 06.05.2024 - 12:26
Redakcja: Marcin Łaciak

Z wielką przyjemnością ogłaszamy kolejną edycję „Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej”. Tegoroczna jedenasta odsłona konkursu jest wyjątkowa, gdyż realizowana jest w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Polska może poszczycić się bogatymi tradycjami związanymi z otrzymywaniem monokryształów. Profesor Jan Czochralski, światowej sławy polski uczony, wybitny wynalazca, metalurg, krystalograf, chemik jest uznany na świecie za prekursora rozwoju elektroniki. W 1916 roku Profesor Czochralski dokonał przełomowego odkrycia – metody otrzymywania monokryształów, obecnie znanej jako metoda Czochralskiego. Ta innowacyjna metoda nie tylko umożliwiła masową produkcję monokryształów krzemu i innych półprzewodników, ale również materiałów tlenkowych i fluorków, które znalazły szerokie zastosowanie w elektronice użytkowej. W roku 2016 obchodziliśmy 100. rocznicę odkrycia tej nowej metody otrzymywania kryształów.

Celem naszego konkursu jest rozbudzenie zainteresowania niezwykłym pięknem świata kryształów wśród młodego pokolenia oraz popularyzacja w środowiskach szkolnych wiedzy na temat wzrostu kryształów, krystalografii, a także ukazanie ogromnego wkładu tych dziedzin w rozwój nauki i techniki w dzisiejszym świecie.

Zarządzenie Rektora nr 5/2024 Plik PDF

Regulamin konkursu Plik PDF

Formularz zgłoszeniowy

Baner konkursowy

Załącznik do Regulaminu Ogólnopolskiego Konkursu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej X Edycja – 2024 Plik PDF

return to top