Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ kierownikiem eksperymentu w CERN

15.05.2024 - 11:40 aktualizacja 21.05.2024 - 19:36
Redakcja: jp
Prof. Seweryn Kowalski
Dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ | Fot. archiwum UŚ

Z wielką dumą informujemy, że  dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ wraz z prof. Ericem Zimmermanem z University of Colorado Boulder, został wybrany na kierownika (spokesperson) współpracy NA61/SHINE w CERN na trzyletnią kadencję rozpoczynającą się w grudniu bieżącego roku. Jest jednym z niewielu Polaków kierujących eksperymentem w CERN, który znajduje się na jednym z dwóch największych akceleratorów.

Dotychczas pełnił funkcję zastępcy kierownika tego eksperymentu, a wcześniej, w latach 2019–2022 kierował dużą sprzętową aktualizacją detektora, która pozwoliła na zwiększenie szybkości zbierania danych o czynnik 10. Warto zaznaczyć, że grupa fizyków z Uniwersytetu Śląskiego oprócz analizy danych pomiarowych jest odpowiedzialna za systemy prowadzenia wiązki i monitorowanie wiązki dla eksperymentu NA61/SHINE.

Seweryn Kowalski i Jego historia współpracy z CERN – materiał przygotowany z okazji 30 lat Polski w CERN: Seweryn Kowalski CERN | Moja historia

Eksperyment NA61/SHINE to współpraca ponad 130 fizyków z 29 instytucji (12 krajów), zlokalizowana w największym laboratorium cząstek elementarnych CERN w Szwajcarii na akceleratorze SPS. Główne kierunki badawcze obejmują badanie silnie oddziałującej materii jądrowej, ze szczególnym uwzględnieniem badania własności przejścia fazowego do plazmy kwarkowo-glonowej. Plazma kwarkowo-gluonowa powstaje przy bardzo wysokim ciśnieniu lub bardzo wysokiej temperaturze. W jej obrębie kwarki i gluony, najbardziej podstawowe znane nam budulce materii, poruszają się swobodnie (w normalnych warunkach występują tylko w stanie związanym). Ponadto eksperyment ten przeprowadza badania produkcji hadronów dla dużych eksperymentów badających neutrina, słabo oddziałujące nieuchwytne cząstki  (T2K, DUNE), jak również badania oddziaływania promieniowania kosmicznego dla takich eksperymentów jak  Obserwatorium Pierre Auger oraz KASCADE. Współpraca ta również przeprowadza pomiary fragmentacji lekkich jonów, co pozwala na zrozumienie propagacji promieniowania kosmicznego w Galaktyce i wspiera takie eksperymenty jak AMS, zainstalowany na międzynarodowej stacji kosmicznej.

Seweryn Kowalski o eksperymencie NA61/SHINE – materiał przygotowany z okazji obchodów 30 lat Polski w CERN

Ogromna komora projekcji czasowej eksperymentu NA61/SHINE w CERN / Large time projection chamber for the NA61/SHINE experiment at CERN | Fot. Seweryn Kowalski
Lokalizacja eksperymentu NA61/SHINE / NA61/SHINE experiment location
return to top