Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie projektu Poniedziałek z IT | 11 firm z branży IT, 24 spotkania

17.06.2024 - 12:03 aktualizacja 17.06.2024 - 13:47
Redakcja: jp

|tekst: dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ|

W roku akademickim 2023/2024, studenci kierunku informatyka i informatyka stosowana mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w serii spotkań organizowanych we współpracy z wiodącymi firmami z branży IT. Te spotkania miały na celu przybliżenie studentom praktycznych aspektów różnych dziedzin informatyki, umożliwiając im zdobycie wiedzy z pierwszej ręki od ekspertów oraz zrozumienie najnowszych trendów i technologii stosowanych w przemyśle.

W październiku 2023 r. rozpoczęliśmy od spotkania z firmą eq system, gdzie uczestnicy mieli szansę poznać podstawy uczenia maszynowego oraz jego zastosowanie w firmie informatycznej. Listopad przyniósł kolejne inspirujące prezentacje. Firma Sopra Steria omówiła sprzętowy arsenał pentestera oraz protokoły komunikacyjne między maszynami. Vattenfall IT Services Poland przedstawiło zagadnienia programowania obiektowego oraz architektury portów i adapterów, a eq system zaprezentowało case study dotyczące zarządzania projektami wdrożeniowymi IT jako motoru innowacji.

Grudzień 2023 r. rozpoczął się od praktycznego podejścia do zwinnego zarządzania projektami z Sopra Steria, natomiast temat spotkania dotyczący Scrum został przeniesiony na maj 2024 r. Po przerwie świątecznej, w styczniu 2024 r., Sopra Steria wróciła z tematem AI jako asystenta programisty, a Keywords Studios omówiło wsparcie aplikacji po ich wydaniu. Kolejne spotkania dotyczyły optymalizacji systemów i aplikacji oraz testowania aplikacji mobilnych z Appium.


Spotkanie z Google | 26.02.2024 r. MS Teams

Luty 2024 r. przyniósł spotkanie z Rockwell Automation na temat transformacji cyfrowej w przemyśle oraz Google, które podzieliło się wyzwaniami związanymi z zarządzaniem komputerem o globalnym zasięgu. Marzec był czasem na poznanie kompetencji przyszłości z Citi oraz analizy biznesowej w implementacji rozwiązań IT od eq system. Ponadto, Citi omówiło wdrożenie SCRUMa w dużych korporacjach, a Vattenfall IT Services Poland zaprezentowało programowanie IoT.

Kwiecień 2024 r. to czas na tematy związane z bezpieczeństwem i monitoringiem aplikacji. SoftwareMind przedstawiło zabezpieczenia REST API oraz monitoring z Prometheusem, natomiast Sii Polska zaprezentowało dzień z życia Java Developera. Miesiąc zakończył się dyskusją o przyszłości AI i wyzwaniach z SoftwareMind.

Maj 2024 r. rozpoczął się spotkaniem z Sopra Steria na temat Scrum, które było przeniesione z grudnia, oraz eq system, które omówiło praktyczne wskazówki dotyczące frameworka Spring. Diebold Nixdorf zaprezentowało Vynamic Retail Platform, nowoczesne oprogramowanie do zarządzania międzynarodowymi sieciami sklepów.

Na zakończenie cyklu, w czerwcu 2024 r., NVIDIA przedstawiła fascynujący temat dotyczący ewolucji generowania obrazów z wykorzystaniem metod dyfuzji.

Te spotkania były niezwykłą okazją do zgłębienia wiedzy, nawiązania kontaktów z profesjonalistami z branży oraz zrozumienia, jak teoria przekłada się na praktykę w rzeczywistym świecie IT.

Koordynatorem projektu pt. Poniedziałek z IT jest dr hab. Agnieszka Nowak – Brzezińska, Prof. UŚ – Prodziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych ds. promocji i rozwoju.

Patrząc na projekt w liczbach: to był już trzeci sezon (rok akademicki) projektu, rozpoczętego w czasie pandemii, wymuszającej spotkania w formule online. W ciągu tych trzech lat, studenci Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych mogli wysłuchać niemal 100 wykładów prowadzących przez kilkanaście firm z branży IT.

Harmonogram spotkań 2023/2024

Strona projektu

return to top